Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Ok znalazłam zdjęcia z jesieni może coś da radę z nich wydobyć.
Przepraszam za bałagan na działce ale z tych drzew leci masakryczna ilość liści,nie nadążałam z grabieniem :oops:

Papierówka

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Od lewej papierówka i dwie inne stare jabłonie

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Tak samo ale w innym ujęciu

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Tu ta największa i najwyższa

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Jeśli niewiele widać to jutro podejdę i zrobie każdemu drzewu zdjęcie z osobna
pozdrawiam, Agnieszka
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Nie za bardzo widać na tych zdjęciach.
Ponadto jak jest większy gąszcz, na zdjęciu nie jest łatwo zaznaczyć cięcie.
Co najwyżej jakieś główne konary do przycięcia można zaznaczyć.
Trzeba raczej opierać się na opisach zasad cięcia.
Cięcie drzew
Zrób lepsze zdjęcia, to zobaczymy.
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
gosiaqua
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 kwie 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Witam wszystkich doświadczonych i mniej doświadczonych co do przycinania drzew. Ja akurat należę do tych mniej doświadczonych. Jestem posiadaczką od 4 lat jabłoni, której wieku nie znam. Daje pyszna jabłuszka pożną jesienią. Chciałabym ją przyciąć tak aby nie szła już w górę bo już na tym etapie jest trudno zrywać owoce. Prosiłabym o pomoc w przycięciu, mam już swoją wizję co do jej ogolenia ale mąż stwierdził, że będzie za mocno opitolona. więc póki co czekamy na opinie FACHOWCÓW :D
Obrazek
a oto i ONA
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Jak już masz wizję to dobrze ;:333 .
Najważniejsze żeby zrobić tak ja Ci odpowiada.
Moja propozycja, od liberalnej do bardziej drastycznych.
Wszystko zależy od tego jak bardzo chcesz obniżyć drzewo. Na tych drastycznych przycięcie drugiego konara za rok albo i dwa.
Obrazek Obrazek Obrazek
:wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
gosiaqua
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 kwie 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

dziękuje bardzo ROMIX , wybieram cięcie drastyczne bo tak chciałam na początku... tylko, że z powodu mojej niewiedzy cięcie byłoby z jednej i drugiej strony ;:14 ale dobrze, że jest takie coś jak forum :). Jeżeli chodzi o obniżenie drzewa to chce to zrobić jak tylko jest to możliwe :). Mam jeszcze pytanko czy po tak drastyczny cięciu jednego konara i po dwóch czy roku drugiego konara będą szanse na owoce czy kilka latek będzie jeszcze trzeba poczekać. W innym wątku wystawie jeszcze młode brzoskwinki oraz gruszę mam nadzieję, że i tam dasz mi wskazówki co do cięcia :lol:
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Czyli drastyczniej.
Na pierwszy raz wybrałbym chyba przycięcie tego lewego konara. Jest bardziej odchylony od pionu żeby nie wywrócił jabłonki po odcięciu prawego :;230 . Tak na poważnie, to jest bardziej "goły" :oops: . Po będzie wypuszczał wypuszcza młode pędy. może ich wyrosnąć sporo. Z tych nowych pędów utworzysz sobie koronę wycinając nadmiar i odginając te, które mają zostać. Prawa część będzie normalnie owocować, jak do tej pory. Żeby zachować ciąg owocowania, to tą prawą stronę zostawiłbym rzeczywiście na jeszcze 2 lata. Do tego czasu (czyli w 3 roku) na lewym konarze na nowych gałązkach powinny się pojawić owoce.

Powodzenia Gosiu :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

:wit

Jak obiecałam to i zdjęcia robiłam ;:173

Ciężko było mi uchwycić tak, by każde drzewo było solo ale sądzę że teraz lepiej widać.

Na początek papierówka.
W zeszłym roku obrodziła aż za nad to,jabłka duże i b smaczne:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Kolejne to duży okaz ale ktoś wcześniej poprzycinał dwa duże konary,w zeszłym roku jakaś większa gałąź się złamała po wichurze i teraz wygląda jak wygląda.
Ma b dobre jesienne jabłka,chciała bym ją zachować i trochę odratować jak się da.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

I to drzewo co mi najbardziej spędza sen z powiek.
Okaz b duży,jabłka mikroskopijne,spadały jak grad,powiem szczerze że nie wiem jaki mogą mieć smak bo nie dało się spróbować.
Zaletą tej jabłoni jest duża i szczelna korona co w lecie było b przyjemnie sobie pod nią posiedzieć - oczywiście uważając by jabłuszko nie przydzwoniło w główkę ;:306

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Ciężko zrobić zdjęcia w takim buszu,tak by było w miarę przejrzyście.
Mam nadzieję że teraz ktoś mi coś podpowie ;:108
pozdrawiam, Agnieszka
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Korony w miarę w porządku, formy już dużo lepszej mieć nie będą :wink:
Trzeba je prowadzić na bieżąco, przynajmniej co parę lat korekta. Usuwać pionowe wilki oraz przerośnięte pionowo gałęzie z konarów oraz co starsze gałęzie owocujące a wyprowadzać młodsze i bardziej poziome pędy na wymianę.

Na tych drzewach należałoby już usunąć co najbardziej przerośnięte pionowe odgałęzienia (wręcz nowe wierzchołki) wyrastające z konarów.

Pierwszej jabłonki mozna właściwie nie ruszać; ale że to papierówka wymaga odmładzania i prześwietlania (jabłka zdrobnieją) to podczas zbioru owoców usunąłbym nieco pionowych gałezi na szczytach - tu trzeba przeswietlać górę systematycznie aby pobudzić wyrośnięcie jakichś nowych pędów niżej na konarach, bo dołem goło a drzewo ucieka wzwyż.

Druga (z zielonym paskiem zawieszonym) też uciekła: usunąłbym (może być nisko skrócić, zostawić najwyżej do pół metra) młody wierzchołek; i te pionowe odrosty z konara zaraz po prawej do usunięcia przynajmniej 1-2 teraz (żeby nie za dużo naraz) można zostawić z nich krótkie czopy to wybiją na nich silne pędy. Tylko te pędy za rok - dwa bedą wymagały przerzedzenia, zostawia sie dobre a rozłożyste.
Obniżyć trzeba by się i ta odnoga nie złamała, ale z kolei ostrożnie by nie uciąć za dużo i by nie zostawić wielkich ran - dlatego lepiej ciąć te grube pionowe przyrosty na czop. Takie cięcia najlepiej jak drzewo już puszcza liście albo i latem, zabezpieczyć odpowiednio farbą. Pozbawione wysokich wierzchołków powinno wybić nowe pędy gdzieś niżej na pniu, o takie należy zadbać i wyprowadzić z nich nowe konary na przyszłość. Gdyby wyrastatały pionowo, pod ostrym kątem to odgiąć szerzej póki młode i zielone, jak przy formowaniu młodego drzewka.
Aha - te odłamane czopy po dawnych konarach - wyrównać miejsca złamań żeby nie było takiej wielkiej rany; trzeba to przyciąć tak by usunąć część rozszczypaną, czop powinien kończyć się równym gładkim cięciem w miejscu gdzie kora jest na całym obwodzie (bardziej nie skracać chyba że już suchy) prostopadle prowadzonym, by powierzchnia cięcia była jak najmniejsza; potem to cięcie zamalować. Te czopy jeszcze pewnie żywe i mogą na nich nowe gałęzie wyrosnąć.

Podobnie na trzeciej parę pionowych odgałezień do usunięcia, to wielkie z prawego konara zwłaszcza (skrócił bym je nad pierwszym rozgałęzieniem o ile nie idzie ono zbyt do góry, ze zdjęcia ocenić trudno). Generalnie jest zbyt zagęszczona: pionowe przyrosty z górnych konarów do usunięcia i to na gładko, natomiast młode a odchylające się szerzej zostawić; prześwietlić drobne gałezie owocujące na konarach, usuwając co starsze. Tak przynajmniej 1/3 drobnych gałązek tam niżej usunąć, owocu będzie mniej ale większego, na młodszych gałęziach owoc też lepszy. I to tak trzeba co parę lat ;:173
:wit
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

:wit

Wielkie dzięki Rossynant za pomoc ;:180

Powiem Ci szczerze, że zaczęłam to czytać przy kawie rano i nic z tego nie zrozumiałam ;:306 ,
kolejna kawa i 3x przeczytane pod rząd -już mniej więcej wiem co przyciąć ;:215

Dobrze że napisałeś żeby papierówki nie ruszać,bo ja już byłam gotowa obciąć tą dolną odnogę na pierwszym planie :oops: ,
a w trzecim chciałam skrócić to po prawej - wyciąć drugie piętro bo wydawało mi się za wysokie :oops:

Tylko ja to chyba będę zmuszona robić z ... helikoptera zwieszona na linie ;:306 bo oba drzewa to koło 6-8 metrów mają a ja 160 w kapeluszu :;230 :;230 :;230
pozdrawiam, Agnieszka
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

A mocniej obniżyć też można, jeśli to potrzebne z jakowychś względów. Rozmaicie można.
Zwykle jednak wszystkie młode przyrosty są na samej górze u takich drzew, a na dolnych konarach same stare gałezie. Po odcięciu góry na pozostawionych konarach będą wybijać głównie zbyt silne wilki, a słabszych pędów, wartościowych na przyszłość mało co. Przyjdzie się narobić przy usuwaniu wilków i porządkowaniu bałaganu.
Jeśli mają być obniżone to wolałbym teraz usunąć te pionowe przyrosty (jak wyżej), a na dolnych konarach co nieco prześwietlić. Poczekać na wyrośnięcie młodych pędów; za jakie 2-3 lata już będą i wtedy dopiero usuwałbym górne pietro. Będzie mniej zamieszania i bez straty na owocowaniu.
:wit
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

:wit

Rossynant powiedz mi jeszcze czy te dwie duże jabłonie ciąć teraz,bo papierówkę jak skończy owocowanie tak?

Drugie piętro chciałam usunąć bo obniżyło by mi to drzewo znacznie, a przy okazji jak bym weszła na to rozwidlenie to łatwiej by mi było z ew wilkami,a tak na drugie piętro nie da się wejść.Nawet nie wiem czy jak kogoś wezmę to zechce wejść tak wysoko ;:145

Ono jest naprawdę wysokie,bielenie jest na wysokości ok 2m...
pozdrawiam, Agnieszka
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

MagaAga pisze:Drugie piętro chciałam usunąć bo obniżyło by mi to drzewo znacznie, a przy okazji jak bym weszła na to rozwidlenie to łatwiej by mi było z ew wilkami,a tak na drugie piętro nie da się wejść.Nawet nie wiem czy jak kogoś wezmę to zechce wejść tak wysoko ;:145

Ono jest naprawdę wysokie,bielenie jest na wysokości ok 2m...
Zapewniam że w pewnym wieku i z potrzaskanym kręgsłupem rozumiem problem. Z drugiej strony ćwiczenia fizyczne dobrze zdrowiu służą.
I tak dobrze że nie 5m. Takie masz myziate małe drzewka :D

Oczywiście można obniżyć, tylko drzewo ścięte o połowę da potem wilki wyłącznie, za to ile :roll: Naprawdę będziesz potem tak łazić tam i ciąć? Bo to się zwykle kończy czymś w rodzaju wierzby przydrożnej... o ile naturalnie drzewo to przeżyje.
Ja bym pozostał przy usunięciu tych pionowych przyrostów, a potem - czy to wielka różnica wyjdzie? Drugie piętro pewnie z metr wyżej, niechby i półtora, da się przeżyć.

Termin cięcia: drobniejsze gałęzie, tak dla prześwietlenia, prościej zanim liście się całkiem rozwiną, bo widać. Można już, i aż do sierpnia.
Duże cięcia konarów zdrowiej jak drzewo już rośnie i gdy już temperatury poniżej zera nie spadną. Żeby drzewo mogło goić rany, jak uśpione to nie może. Czyli wiosna-lato. Kiedy wygodnie. Do sierpnia, może być i w sierpniu o ile to nie Suwałki i wrześniem jeszcze wciąż lato.

Jest i drugi powód późniejszego cięcia: jak utniesz sporo wiosną, to do jesieni drzewo wybije masę wilków - życie ratuje, będzie się starało odtworzyć straty. W sierpniu drzewo kończy wzrost. Cięte koło czerwca- lipca jeszcze wypuści nowe pędy, ale nie zdążą już tak silnie wyrosnąć i będą bardziej przydatne na młode gałęzie owoconośne. Cięte z początkiem sierpnia już nic raczej nie wypuści, a w każdym razie niewiele. Oczywiście w następnym roku wilki wyrosną tym bardziej.
Stąd sugerowałem papierówkę przy okazji zbioru - właściwy termin i jabłko też się przyda a najlepsze będą na tych szczytach; przynajmniej spadną wraz z odciętym, wspinać się nie trzeba. Ale można kiedy pasuje.

Ja tam osobiście tnę dopiero gdy ręce nie grabieją. Jak człek na mrozie sztywny to spaść by mógł, zresztą ogródek jest dla przyjemności. Nie?
:wit
Eldier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 mar 2013, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Witam.
Potrzebuję porady odnośnie odmłodzenia starych jabłoni. Po przeczytaniu wątku stwierdziłem, że najlepiej będzie wrzucić zdjęcia tych drzew.

Pierwsza jest jabłonka, która daje bardzo dużo malutkich czerwonych jabłek. Jedyny pomysł to obcięcie zaznaczonej gałęzi - chociaż nie wiem czy dobry.
Obrazek Obrazek

Kolejna która rodzi takie same jabłka, tutaj brak jakiegokolwiek pomysłu.
Obrazek Obrazek

Następna jest antonówka, jest jakby przekrzywiona w jedną stronę, chyba należy to skorygować, tylko nie wiem za bardzo jak.
Obrazek Obrazek

Mam jeszcze kilka innych drzew ale to później wrzucę, może załape o co chodzi to zaznaczę własne propozycje.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”