Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Śmiało dawaj zobaczymy co da się z nią zrobić. :D
leszek987
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 lut 2008, o 22:29
Lokalizacja: Mielec - (Podkarpacie)

Cięcie drzew owocowych

Post »

Jestem początkujący. Kto mi doradzi jak sie zabrać do prześwietlania drzew owocowych.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Korzystaj z wyszukiwarki i nie powielaj tematów (ten i tak powinien trafić do tematu niżej o warzywach i drzewach owocowych).
Tu masz np o przycinaniu jabłonki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... +jab%B3oni
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Post »

Pozwolę sobie umieścić fotki moich czereśni i wiśni. Są młode, będzie dwa lata w miejscu stałym. W ubiegłym roku jeszcze nie owocowały. Zgodnie z moją wiedzą nabytą na forum mam wrażenie że powinienem zabraś się do formowania drzewek gdyż chyba ciągną za bardzo w górę a i do symetrii mam zastrzeżenia o ile jest ważna. Poproszę o komentarz i wskazówkę a za ewentualne zaznaczenie miejsca cięć, przygięć bardzo dziękuję, pozdrawiam
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Jak stara jest ta jabłoń :?:
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W zasadzie tak silnie zrakowaciałe jabłonie wymagają, moim zdaniem, usunięcia chorych gałęzi do zdrowych miejsc i regeracji koron z pędów wodnych. Zabieg cięcia należałoby rozłożyć na dwa lata.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Trzeba też powiedzieć, że powoli jest już za późno na przycinanie drzew, gdyż wypuszczają już liście, co informuje nas, że drzewo zaczęło już po okresie zimowym rozwój i nie należy go zakłócać.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Jak jabłko było dobre, to proponowałbym zaszczepić je na młodej siewce. Takie stare drzewo może długo już nie pożyć. A pełnię owocowania ma już na pewno za sobą. Sadownicy czasem karczują już 12 letnie sady i zakładają nowe.
Roman
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Wydaje mi się, ze w przypadku jabłoni i grusz termin cięcia jest do końca kwietnia.U mnie rosną trzy bardzo stare jabłonie.Ponieważ są to obok dwóch orzechów i wiśni jedyne duże drzewa, więc corocznie je przycinam dbając o nie jak o jakieś skarby :oops: W przypadku jednej z nich ok. siedmiu lat temu zastosowano radykalne cięcie, mające na celu raczej powolne usunięcie drzewa-niejako na raty, niż zabiegi pielęgnacyjne.Drzewo rośnie przed samym oknem-zatem wycięto tej jabłonce prawie wszystkie konary na raz-zostawiając tylko kikuty.Miało to doprowadzić do uschnięcia drzewa.Ale jabłoneczka zregenerowała się,co mnie bardzo cieszy, bo choć owoce ma akurat marne-to za to cudownie kwitnie.W przypadku Twojej jabłonki radziłabym rozłożenie cięcia na raty-jak napisał Xipe.Najpierw usunęłabym ten konar po prawej stronie-najniższy.Usunęłabym również ten pionowy konar /drugie zdjecie/tuż przy widocznym rozwidleniu.Miejsca po tych cieciach koniecznie zasmarować maścią.Poza tym należałoby wyciąć gałazki rosnące do góry-pionowo-tzw. wilki-ale nie za dużo na raz bo drzewo zareaguje silnym wytwarzaniem wilków w tym sezonie wegetacyjnym.
Awatar użytkownika
liki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 kwie 2008, o 10:23
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja kupiłam działkę z bardzo starymi drzewami moja szwagierka (ogrodnik z wykształcenia ) doradziła mi jak mam ciąć drzewa . Zasadnicze cięcie wykonujemy w lutym jak drzewa są w stanie uśpienia
(chodzi o duże cięcia ) nie atakują je wtedy choroby . Jednak najlepiej aby temp. nie spadła poniżej - 20 . Ten jeden konar odetnij bo i tak się odłamie pod ciężarem owoców . Zostawiasz jeden okółek konarów na tym drugim pniu . Wycinasz wszystkie gałązki idące do środka drzewa . Drzewo ma mieć kształt czarki lub kielicha wtedy słoneczko wszędzie dociera . Pilnuj potem wycinaj gałązki krzyżujące się ze sobą . Ja mam 20 letnie drzewa które już nie rodziły . Przywróciłam je do życia teraz owocują tak że trzeba stosować podpory pod gałęzie aby się nie złamały . Niestety widzę że kora pni im ostatniej zimy popękała . Pomału trzeba się szykować do sukcesywnej wymiany drzew na młode. Jednak kilka sobię przeszczepię na nowe podkładki . Ale przez 9 lat nazbierałam mnóstwo owoców . Pozdrawiam , mam nadzieję że trochę pomogłam . Lidka
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dokładnie tak, zgadzam się z przedmówczyniami (szczególnie z Judytą :wink: )- cięcie odmładzające Twojej jabłonki należy wykonać na raty, najlepiej w ciągu trzech lat. Pierwszoplanową i najistotniejszą sprawą jest usunięcie tego konkurencyjnego konara po prawej stronie (wiem to ok. 40% gabarytu, sądząc z fotki). Ale to pozwoli wyrównać nieco pokrój. Mam nadzieję, że zrobiłaś to przed kwitnieniem - jeśli nie, poczekaj do połowy maja. Ponieważ taka utrata masy to spory szok dla drzewa - w bieżącym sezonie "udział sekatora" ograniczyłbym już tylko do koniecznego prześwietlania fiotosanitarnego (wszystkie pędy chore i uszkodzone) oraz bardzo "oszczędnego" usunięcia części tzw. "wilków" (niekoniecznie już teraz wszystkie, na to będzie czas). W przyszłym roku zająłbym się doprowadzeniem do porządku szczytu korony i częściowym formowaniem. Wtedy też bez problemu mozna usunąć zbędne pędy np. te krzyzujące się Dobrze byłoby, gdybyś po swojej pracy zamieszczała zdjęcia, co zrobiłaś i jaki jest stan obecny
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
teresat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 2 lip 2008, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: omc Orawa

Jak uratować jabłoń?

Post »

To stara jabłoń, rosła już, gdy kupiliśmy działkę. Miała dużo suchych konarów, które zostały obcięte. Oprócz tego zaczęły w niej wiercić dziurki owady.
W tym roku zaobserwowałam, że kora na konarach pęka, tak jakby jej było za mało.
Do dziurek, gdzie wlatywały owady, wstrzyknęłam preperat przeciw kornikom, a miejsca bez kory zamalowałam sztuczną korą.
Owadów nie ma.
Ale po kilku dniach w różnych miejscach na pniu pokazał się biały nalot, wygląda jak grzyb.
Co robić? Proszę o rady jak uratować drzewo. Obrazek Obrazek Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

ooo! a ja cały czas myślałam ,że preparatem na korniki traktuje sie drewno a nie drzewa ! Mam takie niejasne wrażenie, że dobiłaś tę jabłoń. ale ja nie specjalista w tym temacie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”