Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

A gdzie te obrazki?
Przemo888
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 lut 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

Powinny już być.
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: cięcie starych jabłoni

Post »

;:3
Przemku, poczytaj wątek od początku. Sporo się można dowiedzieć z doświadczeń innych.
Sama się uczę i śledzę poczynania innych. Powodzenia. :wit
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
zielonamarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sie 2013, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaniedbana stara grusza i stara żółta śliwa

Post »

dzień dobry,

od miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką ogródka w ROD i na wstępie powiem że jako 100% mieszczuch kompletnie nie znam się na ogrodnictwie. Moja przygoda dopiero się rozpoczyna.

Po wycięciu ręcznie 300m2 zdziczałej maliny i pokrzyw zostały mi piękne stare drzewa - 1 grusza 1 żółta śliwa (której śliweczki właśnie zbieram i robę z nich przetwory) i 2 fioletowe grusze.
Drzewa na pewno są stare i od kilku lat nikt nic z nimi nie robił. Mam problem z żółtą śliwą i gruszką. Oba drzewka zostały kiedyś przez kogoś tak uformowane że przeginają wszystkie swoje gałęzie na jedną stronę, przez co tworzą piękny łuk aż do ziemi.
oba drzewka słabo owocują i pomyślałam, że może jakby rosły bardziej równomiernie to byłoby dla nich lepiej? czy to dobrze że tak na jedną stronę rosną?
Śliwka ma mało owoców. Może jakbym ją przycieła to by za rok miała więcej owocków/na gałązkę???
Gruszka ma małe owoce(i mało) i z tego co wiem od pana który w zeszłym roku trochę ich sobie wziął, są suche i niesmaczne. Określił drzewo mianem : zdziczałej ruszy do wycięcia bo nic z niej nie ma dobrego. A może jakby ją przyciąć albo czymś popryskać to by coś pomogło? Wolę nie pryskać, ale może nie ma wyjścia?
Elendill
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 21 wrz 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy .. jak

Post »

Ja jak przejołem działeczkę po mojej babci (również ROD 300m2) też miałem śliwę i gruszę zaniedbaną. Obie radykalnie obciołem aby uformować w przyszłych latach ładne drzewka dosyć radykalnie nie prxzejmując się zbytnio. Śliwa w 2 rok po przycięciu zaczęła obficie owocować z gruszą dalej walczę gdyż jest nękana na przemian parchem i rdzą... i kwitnie ładnie na nowych pędach lecz nie owocuje daje jej ostatni rok :P
Co do śliwy to bym ją podcioł dosyć mocno nawet główne gałęzie powinny spokojnie odbić, chyba że odbiją dziczą (gałązki z kolcami) to będzie do wycięcia. Tak czy siak z tego co opisujesz to ani nie ma wyglądu ani zbytnio owoców.
A co do gruszy skoro ma taki smak jak opisywali to albo za późno ją zbierali albo naprawde jest to jakaś dziczka z której nie będziesz miała pozytku więc chyba lepiej ją usunąć wraz z korzeniami i posadzić coś innego.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy .. jak

Post »

Cięcie i nawożenie. W tym roku już raczej nic nie zrobisz. Na wiosnę trzeba będzie przyciąć koronę (fotki drzew mile widziane), w zasięgu korzeni przekopać obornik lub kompost, który możesz zacząć już robić. [temat o kompoście]
Co do gruszy - jeśli ma trochę młodszych części można by spróbować przeszczepiania, ale to już "wyższa szkoła jazdy".
zielonamarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sie 2013, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy .. jak

Post »

bardzo dziękuję za rady. jutro zrobię zdjęcia. dzisiaj zebrałam 80% śliwek, czyli jakieś 5kilo. ściełam jedną dużą gałąź, bo zauważyłam, że jest złamana i jedną, która nie miała żadnych owoców i była tak wysoko, że i tak nie było z niej pożytku. jak zrobię jutro zdjęcia to będę wdzięczna za jakieś sugestie.

a co zrobić żeby było więcej owoców? sąsiad mi mówił żeby gałązki obrywać, ale nie wiem jak bardzo. czy tylko lekko nad miejscem gdzie była śliwka czy jakoś mocniej, np. aż do większej gałęzi ?

no a z tą gruszką to mam dylemat. wczoraj poczytałam o gruszkach. może to jakaś odmiana którą się zbiera w paździeriku i może w związku z tym sąsiad zbierał za wcześnie i dlatego mu nie smakowała? poczekam z gruszą do wiosny. ale nie wiem czy drzewa powinny się tak uginać tylko na jedną stronę. ciężka sprawa.

zdjęcia wkleję jutro
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy .. jak

Post »

ściełam jedną dużą gałąź, bo zauważyłam, że jest złamana i jedną, która nie miała żadnych owoców i była tak wysoko, że i tak nie było z niej pożytku.
Miejsca cięcia powinny być zasmarowane farbą ze środkiem grzybobójczym, często stosuje się do tego celu Miedzian. Dodaje się go żeby było z 1% środka w stosunku do całej mieszaniny. Może też być gotowa pasta Funaben.

Gruszka musi poczekać do wiosny. Gdy będą pękać pąki trzeba będzie wykonać oprysk przeciwko rdzy. Wtedy też będzie czas na cięcie.

Żeby mieć owoce to musi być drzewo karmione i strzyżone. Tu temat o cięciu śliw. Okazuje się, że tnie się je po owocowaniu. Cóż, człowiek uczy się przez całe życie. :D
zielonamarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sie 2013, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy .. jak

Post »

heh...no i chcę dodać zdjęcia ale pliki są za duże. no cóż. trudno.
w każdym razie dziękuję za info dotyczące terminu cięcia. czytałam że śliwy tnie się tuż po zbiorach, dlatego własnie teraz postanowiłam założyć ten post i spytać WAS, działkowców o porady, póki jest na to odpowiedni moment.
A z gruszką to tylko podetnę od dołu.
Z tym środkiem to dla mnie chyba za późno,bo po fakcie, ale jeśli znów będę chciała ciąć, to się zastanowię nad kupnem czegoś. dziękuję za sugestię.
dziś zaczęłam przekopywać ogródek i jestem z siebie dumna. w planach na ten rok mam przekopanie całej działki 300m2 a w przyszłym roku samodzielne wybudowanie 25m2 altany - domku. dam radę fizycznie. pytanie czy materialnie też. ale to się okaże.
jutro spróbuję dodać mniejsze zdjęcia, żebyście mieli pogląd na to jak wyglądają te drzewa.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Zaniedbana stara grusza i stara śliwa żółta - pomocy ...

Post »

Zdjęcia zmniejszyć i na fotosik wrzucić. :D Może założysz temat o swoim ogródku tutaj?
Emilio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 paź 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Witam serdecznie forumowiczów. Mam na imię Emil i jestem nowym użytkownikiem forum. Mam takie pytanie.. Posiadam w sadzie kilkanaście bardzo starych jabłoni i grusz.. Drzewa były prowadzone przez poprzedniego właściciela, ale bardzo dawno temu. U niektórych z nich brakuje gałęzi w niższych partiach pnia.. lub po prostu wyglądają jak flagi.. gdyż stare konary odłamały się po ciężarem owoców (jak się domyślam...) lub ze starości. W tych okolicach pojawiają się "wilki" rosnące najczęściej pionowo. I tutaj moje pytanie.. : Czy gdyby takiego wilka najmocniejszego przygiąć sznurkiem lub ciężarkiem do dołu to, uformować na poziomy konar, czy po kilku latach pojawia się na jego odnogach owoce? czy będzie zawsze pełnił funkcję tylko wypełniacza korony? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Nawet gdyby jakimś cudem "wilki" zaowocowały, to i tak owoce nie umywały by się do oryginału.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Cięcie starych drzew owocowych

Post »

Tak właśnie odmładza się koronę. :D

Przyginanie gałęzi to bardzo dobry pomysł, dzięki temu zmniejsza się możliwość ułamania przy dużej ilości owoców. Tego wilka możesz potraktować jako boczny przewodnik i normalnie go prowadzić. W końcu będzie musiał zacząć tworzyć pąki kwiatowe. No i nie zaniedbaj reszty korony, możesz co roku przycinać po trochu tak, alby się obniżyła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”