Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
szejmas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2016, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia wysokie drzewo

Post »

Witam, przejalem w zarządzanie ogródek dzialkowy na którym mam blisko 30 letnia czeresnie o wysokości ok 8-9 metrów. Wysokość utrudnia zbiór owoców czy zabiegi agrotechniczne. Drzewo tak wyrosło bo nikt działki nie dogladal. Czy na tak wyrośniętym drzewie (3 konary po ok 40cm na rozgalezieniu) można obniżyć koronę przez jej radykalne cięcie?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Już jestem. Dłużej mnie nie było, bo sam ciąłem ile tylko się dało. Już podpowiadam.
kaktusowe: Radziłbym usunąć jednak tą gałąź. Jest narażona na złamanie. Jeśli jednak zależy Wam na niej to skróćcie ją chociaż. Krótko o szczepieniach mostowych; trzeba ściąć z obrzeży korony zdrowy, jednoroczny długopęd o długości o kilkanaście cm przekraczającej średnicę rany, nad którą ma być założony. Potem wszczepiamy "za korę" oba końce - poniżej i powyżej rany. Silnie dociskamy (najlepiej obwiązać o pień sznurem) i zamalowujemy np. funabenem, aby ograniczyć wysychanie.
chipis84: Odpowiem w następnym poście, bo dużo porad.
baczek76: Obniżyłbym ją trochę i koniecznie usunął tą pionową, ostro wyrastającą z pnia gałąź.
szejmas: Nie polecałbym radykalnego cięcia 30-letniej czereśni. Obniżyć owszem można, ale po owocach i raczej łagodnie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Chipis84:
Masz rację z tym, że pestkowe gatunki lepiej ciąć po zbiorze. I wtedy też możesz się do nas zgłosić. :wink:

Pierwsza jabłoń jest dobrze ukształtowana, ale zbyt gęsta. Wystarczy przerzedzić gałęzie. Możesz posłużyć się poniższym przykładem:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=73746

Druga jabłoń: sam zamysł cięcia był dobry. Jedyny błąd to niewłaściwe miejsca cięć widoczne na pierwszym konarze. Poza tym korona jest ładna i luźna.

Trzecia jest wyjątkowo gęsta. Tutaj też warto ją zrobić wg przykładu prześwietlania.

Analogicznie jabłoń czwarta. Choć ją pewnie chciałbyś jeszcze trochę obniżyć?

Piąta wygląda na mocno niedoświetloną. Jeśli będziesz ją obniżał, nie usuń zbyt dużo, bo kompletnie zgubi pokrój.

Szósta - a jednak nieco ruszana. Przynajmniej z boków. Może się mylę, ale wygląda tak, jakby miała część suchych gałęzi. To od nich trzeba zacząć, a potem usunąć gałezie z wnętrza korony.

Siódma zdycha i widać to nawet w stanie bezlistnym. Ile to ma lat, że już usycha.. Pewnie 'Golden Delicious'.

Grusza jest jakby wielkim wyzwaniem. Trudne drzewo do wymodelowania. Trzeba przerzedzić ten wierzchołkowy gąszcz. Obniżyłbym też o 1/3.

Kolejna grusza też do obniżenia, bo widać że trochę niestabilna. Te gałęzie na dole do usunięcia po takim cięciu.

Następna. Stare i grube wilki usunięte, a w ich miejsce wyrosną młode wilki, bo zostawiłeś czopy. Takie fragmenty mogą też próchnieć i osłabiać konary. Raczej wystrzegaj się takiego sposobu cięcia. Większość tamtego konaru jest wygolona, a gałęzie są dopiero w końcowym fragmencie. Na całej długości i tak będą pojawiać się wilki, więc lepiej jest zawsze zostawić coś w strefie proksymalnej, bo drzewo chce mieć tam gałęzie i zawsze będzie do tego dążyć.

I jabłonka. Dzika? A co, nie owocuje? A kwitnie? Na dziką (Płonkę) nie wygląda.

Ostatnia już dosyć luźna, ale możesz obniżyć jeszcze ten przewodnikowy konar.


Ogólnie te drzewa wyglądają dość okazale. Na pewno unikaj zbyt silnego cięcia przy tych drzewach, które maja dobrze wyprowadzone szkielety. Tam tylko prześwietl. Mocniej poruszać piłą trzeba przy tych wyciągniętych gruszach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernrud, dobrze, że jesteś! już się powoli martwiłam, bo tak długo Cię nie było ;:4 dzięki za pomoc, już mniej więcej wiem jak ma wyglądać to szczepienie mostowe :) drzewka swoje mam poprzycinane, dopiero na zdjęciach widać ile faktycznie zostało przycięte. Jutro, albo jak będzie deszczowo to wstawię fotki porównawcze, póki pogoda fajna to działam na swoim ogródeczku :)
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

No jasne, działajcie. Niedługo ja też wstawię tu jakieś porównawcze fotki z moich ostatnich dokonań. Chciałbym codziennie mieć czas, żeby zaglądać i doradzać, ale jak już kończę pracę to prawie padam z nóg. Poza tym ostatnio ciężko o czas, bo jeszcze szykuję się do międzynarodowej konferencji.. Marzec zawsze jest "gorący". :roll:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ziomek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2016, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam,
w zakupionym przeze mnie ogrodzie zastałem trzy jabłonie, chciałbym je jakoś przyciąć ale nie do końca wiem jak się za to zabrać. Byłbym wdzięczny za odpowiedź bądź zobrazowanie które gałęzie należy przyciąć

Obrazek

Obrazek

Obrazek
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

ERNRUD Dzięki za odpowiedź.
Czwartą jabłoń ta na pewno chcę obniżyć,jest to ogromne drzewo, i chyba jest to "golden delicious", bo jak wpisałem w internet to zdjęcia owoców są bardzo podobne do tych z tego drzewa.Ta jabłoń ma sporo takjakby "starych wilków"- pionowe grube gałęzie.pousuwaćje,czy może tylko część,a część skrócić?

Szósta faktycznie troche ruszana,ale to tylko tyle,żeby można było łatwiej kosiarką pod drzewem przejechać;).

Siódma faktycznie umiera,ciężko mi powiedzieć ile ma lat,no ale ponad 30 na pewno. ogród należał do mojego dziadka, jak budował dom to budowlaniec mu powiedział,ze wszystkie drzewa będą miały "raka",bo pod warstwą ziemi jest duża warstwa piasku,czy jakoś tak. nie wiem ile to ma racji bytu, ale faktycznie każde drzewo ma "raka" :/

W tej przyciętej gruszy radziłbyć wyciąć te czopy?tzn bliżej konaru przyciąć,tak?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ziomek, przecież tam prawie nie ma dostępu światła. Te drzewa rosnące w płocie dają tym jabłoniom mocno w kość. Ciężko przy tym zagęszczeniu cokolwiek doradzić, ale myślę, że rozsądne prześwietlanie będzie najsłuszniejsze. Chipis 84: usunąć czop znaczy wykonać cięcie na obrączkę. Stare wilki? Część usunąć, a część skrócić. Rak z powodu piachu? Raczej z powodu wysokiej wilgotności.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ojj widzę, że problem ze starymi drzewami to temat "rzeka", niestety brakuje specjalistów w tej dziedzinie, a szkoda, bo ściąć drzewo można bardzo szybko i później długo tego żałować. Ja swoje kolejne przycięłam według wskazówek ERNRUD'a, mam nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy cieszyć się pysznymi owocami :)
tak było
Obrazek
a tak jest:
Obrazek
przed było tak:
Obrazek
a po wygląda tak:
Obrazek
Obrazek


niestety oglądając drzewa zauważyłam na swojej bardzo starej gruszy bardzo przykrą sprawę. Zaczyna próchnieć :( w zeszłym roku próba jej przycięcia skończyła się spadnięciem z drzewa, bo gałąź po prostu się ułamała, na szczęście ofiar w ludziach nie było. Zostawiliśmy ją, żeby był cień dla naszych koników, a ona odwdzięczyła się nam za to smacznymi i dużymi gruszkami. Czy takie zmiany to już powoli jej koniec?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dobrze wygląda to po cięciu. Właściwie muszę pochwalić. :)
Sprawa starej gruszy jest bardzo ciekawa, ale wyjątkowo trudna. Cała strzała gnije. Co najmniej 2 dni pracy, jeśli chciałoby się doprowadzić to drzewo do stanu użyteczności. My wyróżniamy 3(4) podstawowe fazy życiowe: młodocianą, dojrzałą i senilną - to drzewo jest w zaawansowanej fazie senilnej z poważną obawą przejścia do fazy terminalnej, z której nie ma już powrotu do wcześniejszych faz. Ale jest sens zająć się nią jeszcze, bo widzę żywotne gałęzie w niższych partiach. Jeśli już to zabiegi proponuję w lipcu. W suchym okresie. Z tym, że to sprawa dla chirurga. Cały ten kloc jest do zdjęcia, ale pod nim będzie bankowo próchnica. Trzeba będzie otworzyć ten pień i oczyścić aż do tego ubytku, który osobno sfotografowałaś. Pewnie przydałyby się także dreny.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję ERNRUD ;:168 wygląd tych drzewek to w 80% Twoja zasługa! mój Tata podczas przycinki cały czas patrzył na tablecie Twoje wskazówki :)
Jeśli chodzi o gruszę sama się tego nie podejmę, bo pewnie bardziej zaszkodzę niż pomogę, ale może znasz kogoś kto jest z okolicy woj. opolskiego lub śląskiego i mógłby przyjechać żeby się tym profesjonalnie zająć?
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję, miło mi. Musisz poszukać wśród arborystów;
Śląsk:
Marcin Anczakowski, tel. + 48 781 721 477,e-mail: anczakowski@o2.pl
Wojciech Gieburowski, tel. + 48 601 523 511, e-mail: wgieburowski@taxus.net.pl
Bogusław Helios, tel. + 48 601 541 075, e-mail: Helbuk@inteia.pl
Witosław Grygierczyk, + 48 602 340 488, e-mail: biuro@parklesny.eu
Wiktor Niebylski, tel. + 48 602 340 438, e-mail: drwalwiktor@tlen.pl
Maciej Słaboń, tel. + 48 500 567 512, e-mail: maciejslobon@gmail.com
Sibielak Mateusz, tel. + 48 509 736 267, e-mail: msibielak@multiplant.pl

Boję się jednak, że cena Cię zniechęci. Jakbym mieszkał bliżej to zrobiłbym, to za 500 zł.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witaj Ernest, mam do Ciebie pytanie- jak długo zrasta się złamany pień jabłonki?W ubiegłym roku, latem, pod ciężarem owoców na jednym w większych konarów, rozłamał się pień 5-6 letniej jabłonki Gold Milenium, na wysokości 1,2 od ziemi. Mniej więcej tyle samo wisiało na pasku kory nad ziemią.Przywiązałam i unieruchomiłam do palika, obwiązałam taśmą izolacyjną maksymalnie ściskając do pierwotnego kształtu i ściągnęłam paskami elektrycznymi. Drzewo wyglądało jakby nic mu się nie stało, jesienią zebrałam owoce, przez zimę nie zabezpieczałam, wszak mieszkam nad morzem gdzie zimy są łagodne, wiosną wszystkie pąki na całym drzewie wyglądały tak samo, obecnie liście i nieliczne kwiaty są takie same na całym drzewie. Myślę że drzewko jest uratowane, tylko nie wiem jak długo mam trzymać te taśmy i paski, bo nie chciałabym niecierpliwością popsuć to co dało się naprawić. Gdybym zauważyła że w przyrastający pień wrzynają się paski, to trzeba by je poluzować, tzn założyć nowe luźniejsze paski.Prawie sobie odpowiedziałam, ale zasadnicze pytanie pozostaje jak na wstępie.
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”