Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Azofoska, dawkowanie według ulotki pod drzewa owocowe (sady owocujące powyżej 4 lat), to:

40-60 g/m2 a nie kg ;:oj

http://inco-veritas.pl/temp/pliki/nawoz ... ofoska.pdf

Ale to też na wiosnę
Pozdrawiam
Beata
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

gohag Nie wiem skąd wziąłeś dawki, ale jakbyś tyle sypnął to byśmy mieli alarm antyterrorystyczny zaraz po tym jak deszcz by to spłukał do jakiegoś ujęcia wody ;-)
Nawozu dawałem po 2-3-4 garście pod drzewo , żeby było widać że coś leży, ale bez przesady. Wiadomo że pod starą i dużą śliwkę weszło więcej, niż pod młodą gruszę na podkładce skarlającej. Sypałem mniej więcej jak obrys korony w starych drzewach i szerzej przy karłach (zagęszczenie).
Na hektar pod pszenice dałem jakieś 200kg.
Ja daję trochę nawozu na jesień, trochę na wiosnę. Przez jesień składniki przejdą niżej, a te z wiosny idą w dół przez wiosnę i lato.
Pewnie tracę trochę azotu, ale celowo późną jesienią/wczesną zimą idzie nawóz z najmniejszą ilością N jaki znajdę.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Upsss.. :oops:
Jestem "prawie pewna" tych kg, ale najwidoczniej musiałam coś pomylić. Tabela była jedna duża dla wszystkich roślin. Albo to był jakiś inny nawóz, kilka ich tam obok leżało w "Lerua". Aż sprawdzę przy najbliższej okazji z ciekawości.
W każdym razie takie dawkowanie to idzie przełknąć.
Pociesza mnie, że mąż to tak samo odczytał i mnie wyśmiał z wywrotką azofoski :) (Choć cały obciach i tak spadł na mnie)
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Może tutaj znalazłby się ktoś, kto mógłby mi poradzić jak porządnie odmłodzić moje jabłonki. Mam 5 bardzo starych jabłoni i jedną małą gruszę, którą tez nie wiem czy powinnam przyciąć i jak?
To jest najstarsza jabłonka, tegoroczne wichury bardzo ją połamały, ale tyle owoców dała, że nie było komu już jeść :) podobno szczepił ją mój teściu na jakiejś jeszcze starszej
Obrazek

Młoda grusza, 2letnia, coś z nią trzeba robić?
Obrazek

jabłonka nr 2, rodzi tzn. żniwki, pyszne na wszelkie musy i soki
Obrazek

jabłonka 3, chyba najbardziej zaniedbana
Obrazek

ostatnia, prawie wyprowadzona na ładne drzewko, ale chyba za dużo ma tych gałązek
Obrazek

Dziękuję za każdą pomoc ;:3
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Link do odpowiedzi w linku równoległym: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=84641

Tak więc jak napisałem wcześniej - polecam tylko przecięcie gałęzi, które są mocno zagęszczone i zachodzą na siebie. Plus usunięcie czopów.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

kaktusowe:
Zacznę od tych jabłoni, przy których trzeba zrobić najmniej. Dalej już będzie trochę pracy, głównie z poprawianiem statyki i odmładzaniem właśnie.

#1

Obrazek
Najpiękniejsza z Twoich jabłoni i na szczęście na tą chwilę wymagająca najmniej zabiegów. Ponieważ rodzi dużo jabłek i mam nadzieję dobrej jakości to nie widzę potrzeby gruntownego cięcia, tym bardziej, że mogłoby ono tutaj bardziej zaszkodzić niż pomóc. Chciałem tutaj zwrócić uwagę tylko na elementy dodatkowe; huśtawka i domek - jak są zamocowane? Jeśli na obejmy to pamiętaj, aby je luzować wraz z przyrostem konarów na grubość. Same sznury też mogą się wrosnąć i doprowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci konaru. Poza tym są czopy, które trzeba usunąć. Wysoko na prawym konarze jeśli się nie mylę, widać ranę po odłamanej sporej gałęzi. Jeśli tak to trzeba ją wyrównać i zabezpieczyć.

#2

Obrazek
Może Cię to zaskoczy, ale dla mnie jest to drzewo wyglądające prawie tak jak powinno. Przynajmniej w szacie zimowej, kiedy nie widzę ile gałęzi jest suchych, albo zamierających. Czopy są do usunięcia i kontrola mocowania domku dla ptaków. Warto rozrzedzić te gałęzie, które wyraźnie zagęszczają niektóre fragmenty korony, ale bez przesady. Myślę, że tak do 10% gałęzi można usunąć. Można skrócić także gałęzie na obrzeżach jeśli są niestabilne.

#3

Obrazek
Tu jest gorzej. Jabłoń wydaje się mocno wyciągnięta i niestabilna. I do tego ten ubytek w pniu... Jest potrzeba odciążenia drzewa. Prawy konar skróć mocno - tak jak czerwona kreska. Na lewym pozbądź się przynajmniej jednej głównej gałęzi, a pozostałe skróć. Oczywiście są też czopy do wycięcia, a obszar w zielonym kółku wskazuję na brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych. Mumie te wypadałoby zbierać, a przy obecnej wysokości drzewa zapewne ciężko... Pomyśl o chirurgii tego pnia.

#4

Obrazek
Jeden konar na prawej części się zawija, więc będzie do wyrzucenia. Cała prawa strona jest za gęsta i trzeba ją prześwietlić - wybierz dwie duże gałęzie do wycięcia w całości. Lewa strona wygląda lepiej, ale po przycięciu prawej trzeba będzie ją dostosować. Po prostu obniż ją wedle kreski.

#5

Obrazek
Drzewo jest wychylone w stronę prawego konaru i trzeba będzie go skrócić. Mocno - wedle kreski - i obniżyć. Skrócenie gałęzi z lewego konaru, które idą w prawo, pozwoli na swobodny rozwój pozostawionych na prawym konarze gałęzi. Dodatkowo całą lewą część możesz obniżyć i lekko prześwietlić.

#6

Obrazek
Drzewko może rozgałęziać się tak nisko. Jeśli nie przeszkadza Ci to, zostaw całą prawą gałąź oraz te przy których są pytajniki. Jeśli chcesz mieć koronę wyżej - usuń to wszystko przy pniu. I pamiętaj, że przewodnik w wierzchołku może być tylko jeden.


Jak skończysz, podziel się efektami. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

ERNRUD jesteś WIELKI, nie wierzyłam, że dostanę takie instrukcje! Nie wiem jak Ci się odwdzięczę, chyba tymi jabłkami co będą w tym roku :) :) ;:180 ;:180
Biorę się do roboty i oczywiście pokażę efekty. Jeśli chodzi o huśtawki, to one wiszą na obejmach gumowych, tak, żeby nie wcinały się w korę i nie raniły gałęzi.

Nie mogę się doczekać jutra!!
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernrud, czy chodzi Ci dokładnie o ten ubytek? Co dokładnie mogłabym zrobić, żeby to jakoś zaleczyć?
Obrazek
ta jabłonka z innej perspektywy wygląda jakby ktoś ją tak robił z myślą o jakimś domku na drzewie czy coś, bo ta gałąź jest aż nienaturalnie wygięta, ale spróbujemy coś z nią zrobić
Obrazek


Mam jeszcze jedno pytanie, mam taką małą chyba czereśnię, 3 letnia, nie wiem dokładnie, bo karteczkę z nazwą zjadły mi psy. Drzewko też oberwało, bo odgryzły przewodnik i teraz porosły takie dziwne gałązki, czy jeszcze jakoś je poprzycinać? wszystkie, które wrastały do środka poobcinałam, skróciłam boczne pędy i te co się krzyżują i teraz wygląda tak:
Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Witam.
od jakiegoś czasu mam działeczke na której jest kilka bardzo starych drzew i postanowiłem coś z tym zrobić,
ale nie zabardzo wiem jak:/
Niby troche poprzycinałem drzewka,ale baję sie za bardzo przyciąć,albo zniszczyć roślinki.
Może ktoś mógłby mi pomóc jak mam przyciąć te drzewka, poniżej zamieszczam zdjęcia jabłoni i gruszy.
Mam jeszcze kilka drzewek wiśni i śliwek,ale tego się chyba na wiosnę nie wycina,tylko po zbiórce owoców?
Jeżeli się mylę to prosze o poprawienie mnie i też zamieszczę fotki.

Obrazek
bardzo duża jabłonka,troche jużprzycięta


Obrazek
tą jabłonke już dosyć przyciąłem w zeszłym roku


Obrazek
ta jabłonka nieruszana od wielu lat


Obrazek
ta jabłonka to zielone jabłuszka, bardzo duże drzewo, również nieruszana od lat


Obrazek
troche młodsza i mniejsza jabłonka,również nieprzycinana


Obrazek
żółte jabłuszka,bardzo "mączniste"-drzewko nieruszane

Obrazek
również żółte jabłuszka,ale drzewo chyba jużna wyczerpaniu,zaczyna usychać

Obrazek
stara grusza, bardzo delikatnie przycięta w zeszłym roku


Obrazek
ta grusza również bardzo delikatnie przycięta w zeszłym roku


Obrazek
ta grusza dosyć przycięta w zeszłym roku,głównie ze środka oraz stare i grube "wilki"

Obrazek
ta jabłonka natomiast nie wiem czy to nie jest jakaś "dzika"?


Obrazek
ostatnia jabłonka,również w zeszłym roku dosyć przycięta,głównie ze środka
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

kaktusowe: Z czereśnią zapraszam tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=81614
Ogólnie ten wątek jest przeznaczony dla starych drzew owocowych. Czyli ziarnkowe 50+, a pestkowe powiedzmy 25+.
Chirurgia ubytku: wybranie próchna i szczepienie mostowe. Odpływów dla wody nie robimy, bo ubytek od spodniej strony pnia.

Potem zajmę sie drzewami z ostatniego postu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Przepraszam, faktycznie rozpędziłam się z tą czereśnią, odnośnie chirurgii ubytku niestety niewiele rozumiem z tego co mi napisałeś, znalazłam pewną stronkę na której pisze, że są trzy rodzaje szczepienia mostowego, czy to znaczy, że mam to drzewo spisać na straty?

Podjęliśmy się też porządnego prześwietlenia drzew zgodnie z Twoimi wskazówkami, póki co tylko dwa bo pogoda się pogorszyła i wyszło nam to tak:

Jabłonka nasza najpiękniejsza: po wejściu na sam wierzch okazało się, że wisi tam sporo suchych gałęzi, wszystkie zostały odcięte, z usunięciem czopów czekamy do lepszej pogody, bo taka deszczowa aura nie sprzyja gojeniom się ran. Niestety znalazłam na tejże jabłonce uszkodzoną jeszcze jedną gałąź z którą nie wiem co zrobić. Konieczna jest "amputacja"?

Obrazek

uszkodzenie wygląda tak:
Obrazek

a to jest cała gałąź:
Obrazek
podejrzewam, że to od nadmiaru owoców, rokrocznie podpieramy właśnie tę gałąź, bo ugina się pod jabłkami.

Druga jabłoń ta mniej wymagająca też prawie skończona, zostały tak samo czopy do usunięcia. Niestety jedna gałąź była całkiem uschnięta i chora, dlatego też została obcięta. Teraz wygląda tak:

Obrazek
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
chipis84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2016, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Nikt nie pomoze w sprawie moich drzewek?zalezaloby mi zeby je przyciac zanim puszcza soki. Chociaz kilka drzewek na poczatek;)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

CHIPIS 84 , cierpliwości pewnie nasz specjalista ERNRUD z pośpiechu przeoczył twój post na pewno się odezwie :wink: ja ci podpowiem że na start wycina się suche gałęzie .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”