Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ernest, przez pomyłkę wstawiłam post do Ochrona starych drzew owocowych, mógłbyś tam zerknąć? :oops:

Może tam zostać/ER
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
Sabina1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 22 mar 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Obrazek

Witam szanownych forumowiczów,
co zrobić z takim czopem na starej jabłonce? Nie przejmować się czy jakoś zabezpieczyć? Ale jak?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Arbuz11, unikaj czopów (zdj.1, 3 4). Ten skrócony konar, schodzący do środka do usunięcia (zdj.2). Nie wyciągaj tak konarów (zdj. 4, 5, 6, 7), bo będą podatne na działanie wiatrów - jeśli niżej był posusz, który trzeba było usunąć to wierzchołek też redukujemy.

Suchy czop wyrównać do poziomu kalusa, nie uszkadzając go, by mógł oblewać ranę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Arbuz11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2017, o 09:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Dziękuję,

O ile kwestia czopów wydaje mi się jasna podobnie jak konara [[" unikaj czopów (zdj.1, 3 4). Ten skrócony konar, schodzący do środka do usunięcia (zdj.2)." ]] to cięcie wierzchołków ( zdj. 4, 5, 6, 7), właśnie spędza mi sen z powiek.
Ile ciąć ?
Gdzie ?
czy grusze tak jak jabłonie nad rozwidleniem ?

Posuszu było niewiele. drzewa są wysokie, czy mogę ja po prostu radykalnie skrócić ?
Mam tez otwory po starych czopach , w środku nie ma zgnilizny , raczej sucho, ( dobrze widoczne np. na zdjęcie nr. 1 na wys. ok 1m. od ziemi ). Co z nimi zrobić ? czym wypełnić jeśli to konieczne ?

Michał
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Arbuz11 pisze:Dziękuję,
Mam tez otwory po starych czopach , w środku nie ma zgnilizny , raczej sucho, ( dobrze widoczne np. na zdjęcie nr. 1 na wys. ok 1m. od ziemi ). Co z nimi zrobić ? czym wypełnić jeśli to konieczne ?
Michał
Jest zgnilizna tylko sucha. Jeśli są otwory oblane dookoła kalusem to nic nie rób.
Redukcja wysokości musi być intuicyjna, ale nie usunąć więcej niż 40% gałęzi. Można w wyjątkowych przypadkach uciąć więcej, tak jak niżej, ale najlepiej nad gałęziami, które przejmą funkcje usuniętych fragmentów korony.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Będę wycinał starą papierówkę z działki (stoi w miejscu budowy. Mam nadzieję że nie muszę tego nigdzie zgłaszać?) i przy okazji chciałbym skrócić nieco starą malinówkę, żeby służyła mi jako drzewko do przechowywania starych odmian. Jest tu jeden stary czop, nie wiem co z nim zrobić, czy nic nie robić. A moja propozycja skrócenia wygląda tak jak poniżej. Czy czopu trzeba jakoś usuwać czy zabezpieczyć?

Obrazek

A tutaj ten stary czop:
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Zaznaczam od razu, że ta Malinówka może proponowanego cięcia nie przeżyć. Zdecydowanie ciąłbym wyżej, nawet jeśli chcesz ją przeszczepiać z tym, że dla mnie ona jest na to już za stara.
Czop trzeba wyciąć na gładko przy pniu.

Drzew owocowych nie trzeba zgłaszać do wycinki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

A ile może mieć lat? Cały czas bardzo obficie owocuje. Nawet jeśli pożyje z 5 lat to wystarczy żeby posłużyła jako przechowalnia zrazów innych odmian. A w tym roku przeszczepie ja na M26 bo jabłka ma naprawdę dobre. U ojca jest jakaś Malinowka kupiona ze 4 lata temu i jej jabłka się szybko psują na drzewach a w smaku nie są tak dobre jak moje. Ciekawe czy to jakiś mutant towarowy?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Malinówka jest wrażliwa na glebę, na ziemi jałowej jej owoce są całkiem niesmaczne, dopiero na drzewie wyrośniętym z korzeniami wrośniętymi w żyzny gliniasty grunt owoce są smaczniejsze.
Co do cięcia odnawiającego to generalną zasadą jest podział cięcia na lata, czyli nie wszystko na raz.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ok, to zacznę od najwyższych gałęzi na początek.
A u ojca gleba jest na pewno czarna na ok 80 cm, problemow z wilgocią na pewno nie ma jak u mnie. Ale nie wiem jakiej jest klasy. Jeśli to coś zmienia to niegdyś rósł w tym miejscu orzech włoski przez, myślę że ok 5 jak nie więcej lat
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Ile ma obwodu? Ze 120 cm? Może mieć 50-60 lat i żyć jeszcze drugie tyle jeśli byłaby odpowiednio poprowadzona.

Młode drzewka pochodzą z różnych źródeł, nie zawsze pewnych i mogą nie być wcale Malinówkami. Mutant towarowy? W przypadku tej odmiany na pewno nie. Polecam drzewka z paszportem. Moja młoda na MM106 na glebie piaszczystej 5 klasy owocuje od 6-go roku życia i od początku ma dobre owoce. Na paszporcie musi być napisane 'Malinowa Oberlandzka'.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Sprawdzę obwód i podam. Wie ktoś może do czego można użyć drewna z jabłoni? Muszę wyciąć równie starą papierówke i zastanawiam się co zrobić z drewnem. Może boczniaków naszczepić?

A przy okazji, ten czop o który pytałem, ma otwór w który chciałem położyć sekator żeby mi nie uciekł no i... wpadł ma tyle głęboko że nie wiem czy go wyciągnę. ;P
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Najlepsze do wędzenia, z tym że stare Papierówki często nie mają już za wiele drewna w środku. :roll:
Sekator magnesem. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”