Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Fakt czytanie ze zrozumieniem to czasem mi nie wychodzi
Ale teraz wszystko chyba już wiem i zapisałam sobie w notatniku :)
Dziękuję bardzo :)
Pozdrawiam Beata :)
malutki156
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec ( tak jak maliny dwuletnie).Na początku tego roku przyciąłem je na wysokość 40 cm zostawiając po 1-2 gałęzie na krzaku ale ku mojemu zdziwieniu efekty były marne z 10 krzaków pąki puściły tylko 3-4 .Co mogło być przyczyną czy przemarzły ? czy tych odmian nie prowadzi się na wcześniejsze owocowanie?.Dodam że mieszkam na Górnym Śląsku i klimat u nas nie jest taki srogi jak na północnym-wschodzie czy na wschodzie.
lukk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 sie 2013, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

malutki156 pisze:Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec

Wykopać i na to miejsce wsadzić odmianę dwuletnia która owocuje wcześniej.
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

malutki156 pisze:Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec ( tak jak maliny dwuletnie).Na początku tego roku przyciąłem je na wysokość 40 cm zostawiając po 1-2 gałęzie na krzaku ale ku mojemu zdziwieniu efekty były marne z 10 krzaków pąki puściły tylko 3-4 .Co mogło być przyczyną czy przemarzły ? czy tych odmian nie prowadzi się na wcześniejsze owocowanie?.Dodam że mieszkam na Górnym Śląsku i klimat u nas nie jest taki srogi jak na północnym-wschodzie czy na wschodzie.
Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.
and777
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Sądzę że lepiej posadzić wczesne odmiany malin. Polka daje słabe owocowanie na zostawionych na drugi rok pędach. Polana jest w tym względzie nieco lepsza.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

and777 pisze:
malutki156 pisze:Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana...
Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.and777
Jeśli to maliny Polka, Polana i Polesie, to wszystkie pędy już owocowały i wycinając je otrzyma się w przyszłym roku tylko zbiór drugi.
and777 miałeś chyba na myśli tę część pędu która już owocowała, bo poniżej będzie owocowała w przyszłym roku jako zbiór wczesny.
malutki156 pisał przecież, ze zostawił kawałek pędu i (jak zrozumiałam) na tych kawałkach miał bardzo mało owoców.

*Widzę, ze w międzyczasie napisał seedkris i całkowicie się z nim zgadzam :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Odnośnie odmiany Polesie, sam zostawiam po 1 pędzie na drugi rok na wczesny zbiór. Ten pęd jest przycięty od góry. Moje maliny rosną w donicach w namiocie i dlatego tak postępuję. Przy tradycyjnej gruntowej uprawie jepiej wyciąć wszystkie pędy na zimę.
Wiele zamieszania powstaje z braku wyraźnego podziału wątków na maliny letnie i maliny jesienne.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

ostatnia szansa pisze:
and777 pisze:
malutki156 pisze:Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana...
Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.and777
Jeśli to maliny Polka i Polesie, to wszystkie pędy już owocowały i wycinając je otrzyma się w przyszłym roku tylko zbiór drugi.
and777 miałeś chyba na myśli tę część pędu która już owocowała, bo poniżej będzie owocowała w przyszłym roku jako zbiór wczesny.
malutki156 pisał przecież, ze zostawił kawałek pędu i (jak zrozumiałam) na tych kawałkach miał bardzo mało owoców.

*Widzę, ze w międzyczasie napisał seedkris i całkowicie się z nim zgadzam :wit
Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ja mam malinę Glen Ample owocującą na pędach dwuletnich jako wczesną (miałam też Laszkę ale wyrzuciłam w tym roku).
Mam tez Polkę, Polanę, Polesie i te wycinam przy ziemi - mam zbiór tylko drugi, w tym roku wcale nie taki późny :) .
and777 pisze: Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777
U mnie tylko w pierwszym roku po posadzeniu jesiennym wyrosły pojedyncze pędy owocujące i dużo takich, które nie zdążyły zaowocować, w kolejnych latach wszystkie wyrosłe pędy miały już owoce - rosły od wiosny bardzo równomiernie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

U mnie latem sporo pędów wyrasta i właśnie z tych zostawiam, ale to są pojedyncze sztuki, pozostałe wycinane są. W różnych warunkach rosną nasze maliny dlatego każdy sam najlepszy sposób prowadzenia odnajduje z czasem. Książkowe schematy czasem trzeba odstawić po zapoznaniu się z nimi.
Pozdrawiam.
and777
malutki156
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 paź 2013, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Dziękuję wszystkim za pomoc jakoś spróbuję się z tym uporać dziwi mnie jedynie wypowiedz and777 że na póznych malinach wyrastają mu pędy które nie owocują tego samego roku,a zbiór w tym roku też był pózniej ze względu na gradobicie które nas nawiedziło w czerwcu po prostu zmasakrowało mi wszystko
soluton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 9 cze 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

witam mam pytanko która z odmian malin jest lepsza polka czy polna z góry dziękuje
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Według mnie Polka lepsza.
Pozdrawiam.
and777
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”