Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1170 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 84  
Autor Wiadomość
bettysolo
 Tytuł: Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2
PostNapisane: 14 paź 2013, o 00:34 
500p
500p

---
Fakt czytanie ze zrozumieniem to czasem mi nie wychodzi
Ale teraz wszystko chyba już wiem i zapisałam sobie w notatniku :)
Dziękuję bardzo :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

malutki156
PostNapisane: 19 paź 2013, o 01:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec ( tak jak maliny dwuletnie).Na początku tego roku przyciąłem je na wysokość 40 cm zostawiając po 1-2 gałęzie na krzaku ale ku mojemu zdziwieniu efekty były marne z 10 krzaków pąki puściły tylko 3-4 .Co mogło być przyczyną czy przemarzły ? czy tych odmian nie prowadzi się na wcześniejsze owocowanie?.Dodam że mieszkam na Górnym Śląsku i klimat u nas nie jest taki srogi jak na północnym-wschodzie czy na wschodzie.

lukk
PostNapisane: 19 paź 2013, o 07:10 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
malutki156 napisał(a):
Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec

Wykopać i na to miejsce wsadzić odmianę dwuletnia która owocuje wcześniej.

and777
PostNapisane: 19 paź 2013, o 08:39 
200p
200p

1 szt.
malutki156 napisał(a):
Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana żeby w przyszłym roku przyspieszyć owocowanie już na czerwiec ( tak jak maliny dwuletnie).Na początku tego roku przyciąłem je na wysokość 40 cm zostawiając po 1-2 gałęzie na krzaku ale ku mojemu zdziwieniu efekty były marne z 10 krzaków pąki puściły tylko 3-4 .Co mogło być przyczyną czy przemarzły ? czy tych odmian nie prowadzi się na wcześniejsze owocowanie?.Dodam że mieszkam na Górnym Śląsku i klimat u nas nie jest taki srogi jak na północnym-wschodzie czy na wschodzie.

Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.
and777

seedkris
PostNapisane: 19 paź 2013, o 08:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Sądzę że lepiej posadzić wczesne odmiany malin. Polka daje słabe owocowanie na zostawionych na drugi rok pędach. Polana jest w tym względzie nieco lepsza.

ostatnia szansa
PostNapisane: 19 paź 2013, o 08:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
and777 napisał(a):
malutki156 napisał(a):
Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana...

Jak chcesz wcześniej owoce to nie wycinaj jednorocznych pędów , usuń tylko te co owocowały w tym roku.
Pozdrawiam.and777

Jeśli to maliny Polka, Polana i Polesie, to wszystkie pędy już owocowały i wycinając je otrzyma się w przyszłym roku tylko zbiór drugi.
and777 miałeś chyba na myśli tę część pędu która już owocowała, bo poniżej będzie owocowała w przyszłym roku jako zbiór wczesny.
malutki156 pisał przecież, ze zostawił kawałek pędu i (jak zrozumiałam) na tych kawałkach miał bardzo mało owoców.

*Widzę, ze w międzyczasie napisał seedkris i całkowicie się z nim zgadzam :wit

seedkris
PostNapisane: 19 paź 2013, o 09:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Odnośnie odmiany Polesie, sam zostawiam po 1 pędzie na drugi rok na wczesny zbiór. Ten pęd jest przycięty od góry. Moje maliny rosną w donicach w namiocie i dlatego tak postępuję. Przy tradycyjnej gruntowej uprawie jepiej wyciąć wszystkie pędy na zimę.
Wiele zamieszania powstaje z braku wyraźnego podziału wątków na maliny letnie i maliny jesienne.

and777
PostNapisane: 19 paź 2013, o 09:16 
200p
200p

1 szt.
ostatnia szansa napisał(a):
and777 napisał(a):
malutki156 napisał(a):
Witam
mam prośbę o radę jak przyciąć maliny powtarzające Polka i Polana...

Pozdrawiam.and777

Jeśli to maliny Polka i Polesie, to wszystkie pędy już owocowały i wycinając je otrzyma się w przyszłym roku tylko zbiór drugi.
and777 miałeś chyba na myśli tę część pędu która już owocowała, bo poniżej będzie owocowała w przyszłym roku jako zbiór wczesny.
malutki156 pisał przecież, ze zostawił kawałek pędu i (jak zrozumiałam) na tych kawałkach miał bardzo mało owoców.

*Widzę, ze w międzyczasie napisał seedkris i całkowicie się z nim zgadzam :wit

Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777

ostatnia szansa
PostNapisane: 19 paź 2013, o 09:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Ja mam malinę Glen Ample owocującą na pędach dwuletnich jako wczesną (miałam też Laszkę ale wyrzuciłam w tym roku).
Mam tez Polkę, Polanę, Polesie i te wycinam przy ziemi - mam zbiór tylko drugi, w tym roku wcale nie taki późny :) .

and777 napisał(a):
Niezbyt jasno napisałem, skrótowo. Zostawiam te najmłodsze pędy jednoroczne które jeszcze nie owocowały. Owocujące wycinam. Ja tylko kilka takich pędów zostawiam aby wcześniej spróbować malinkę.
Pozdrawiam.
and777

U mnie tylko w pierwszym roku po posadzeniu jesiennym wyrosły pojedyncze pędy owocujące i dużo takich, które nie zdążyły zaowocować, w kolejnych latach wszystkie wyrosłe pędy miały już owoce - rosły od wiosny bardzo równomiernie.

and777
PostNapisane: 19 paź 2013, o 09:47 
200p
200p

1 szt.
U mnie latem sporo pędów wyrasta i właśnie z tych zostawiam, ale to są pojedyncze sztuki, pozostałe wycinane są. W różnych warunkach rosną nasze maliny dlatego każdy sam najlepszy sposób prowadzenia odnajduje z czasem. Książkowe schematy czasem trzeba odstawić po zapoznaniu się z nimi.
Pozdrawiam.
and777

malutki156
PostNapisane: 19 paź 2013, o 17:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję wszystkim za pomoc jakoś spróbuję się z tym uporać dziwi mnie jedynie wypowiedz and777 że na póznych malinach wyrastają mu pędy które nie owocują tego samego roku,a zbiór w tym roku też był pózniej ze względu na gradobicie które nas nawiedziło w czerwcu po prostu zmasakrowało mi wszystko

soluton
PostNapisane: 20 paź 2013, o 15:12 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
witam mam pytanko która z odmian malin jest lepsza polka czy polna z góry dziękuje

and777
PostNapisane: 20 paź 2013, o 15:19 
200p
200p

1 szt.
Według mnie Polka lepsza.
Pozdrawiam.
and777

aniagdansk
 Tytuł: Maliny i obornik
PostNapisane: 20 paź 2013, o 16:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzis sadziłam maliny 20 sadzonek jesiennej. Po przeczytaniu forum zastanawiam się czy nie poprzesadzać tych malin w nowe dołki bo ja centralnie do dołka wkładałam nawóz czyli tą słomę z kupą , czasem wydawało mi sie ze to sama kupa krowia była i teraz zastanawiam sie czy to nie zniszczy korzenia maliny, bo od razu na ten świezy obornik kladłam korzeń i zasypywałam.Prosze o radę czy zostawić czy wykopac jutro?

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1170 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 84  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 28 gości