Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Kiedy maliny puszczają pierwsze pędy jeśli były sadzone jesienią z gołym korzeniem? Już powinny puszczać czy trzeba jeszcze czekać?
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2015, o 23:24 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o zdania z wielkich liter.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Mówią że można czekać do czerwca.
Ja sadzę z rozsady i nie czekam.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

A w jakiej maksymalnie odległości od wsadzonego pędu można się spodziewać nowego pędu? 5 cm? 10cm? 20cm? więcej?
pytam bo poodbijały mi poprzednie maliny, które tam rosły i nie mam pewności co wyrwać a co zostawić
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Jutro kończę zabawę z sadzeniem nowych malin, wyjątkowo późno, ale myślę, że i tak przyjmą się bez większego problemu.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

freak pisze:A w jakiej maksymalnie odległości od wsadzonego pędu można się spodziewać nowego pędu? 5 cm? 10cm? 20cm? więcej?
pytam bo poodbijały mi poprzednie maliny, które tam rosły i nie mam pewności co wyrwać a co zostawić
Chyba w znacznie większej odległości możesz spodziewać sie nowych pędów. W jednym z postów na forum było napsiane, że nowe pędy urosły w odłegłości 70cm, a myślę że może być też więcej.

-- 20 kwi 2015, o 09:23 --
annodomini pisze:Jutro kończę zabawę z sadzeniem nowych malin, wyjątkowo późno, ale myślę, że i tak przyjmą się bez większego problemu.
Trzy lata temu sadziłem maliny w połowie maja i też się przyjeły :) (kopane z gruntu)
Pozdrawiam Serdecznie
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Eeee, no nie! Nowe pędy wyrastają z szyjki korzeniowej lub bardzo blisko z jakiegoś grubszego korzenia tej sadzonki. Świeżo posadzona malina nie ma aż 70-cio centymetrowych korzeni.
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Gienia przeczytaj :lol:
freak pisze:Na jesień wykarczowałem stare maliny i posadziłem nowe. Niestety jest pełno odrostów poprzednich malin.
Jak się ich pozbyć? Jest jakiś środek który umożliwi selektywne pozbycie się niechcianych roślin?
Czy nowe pędy wyrastają zawsze bezpośrednio obok świeżo posadzonej maliny, czy też mogą wyrosnąć w większej odległości?? Nie wiem jak teraz odróżnić nowe maliny od starych. :?
Od tego się zaczęła"rozmowa" z Beniukiem. W sumie szkoda że wycięta, bo to co z mojego zostało nie wiadomo do czego się odnosi
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Na świeżo posadzonych malinach jesiennych odrosty pojawią się na pewno tylko z szyjki korzeniowej ewentualnie z pędu jeśli nie był przycięty, ale nie z korzeni. Wszystkie inne odrosty to są od korzeni starych malin.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

freak pisze:Kiedy maliny puszczają pierwsze pędy jeśli były sadzone jesienią z gołym korzeniem? Już powinny puszczać czy trzeba jeszcze czekać?
Np. u mnie na gliniastej ziemi gdy posadziłem maliny jesienią 2013r to ok. czerwca- lipca 2014r. zaczęły wypuszczać pędy.
gienia1230 pisze:Na świeżo posadzonych malinach jesiennych odrosty pojawią się na pewno tylko z szyjki korzeniowej ewentualnie z pędu jeśli nie był przycięty, ale nie z korzeni. Wszystkie inne odrosty to są od korzeni starych malin.
To prawda, jeśli wsadziliście maliny jesienne na jesień to teraz z pewnością wybijają pędy znajdujące się na szyjce korzeniowej. No chyba że wsadzaliście stare krzaki które miały już zalążki na korzeniach ale takich raczej się nie sadzi.
Pozdrawiam Paweł
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

To ja niestety takie chyba posadziłam :( Znajoma na jesieni podarowała mi 24 sztuk maliny Polana rosnącej obok jej plantacji-w rowie.I na te 24 sztuki listki pokazały się na 8 .Czekałam,czekałam i nic.Dziś kupiłam 4 sztuki jagody kamczackiej i posadziłam na miejscu gdzie wcześniej wyrwałam zasuszone stare korzenie.Nic dziwnego,że nie pokazały oznak życia.
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Nie lepiej posadzić z doniczkowanej rozsady?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Pewnie ,że lepiej ale Polany nigdzie nie spotkałam w doniczkach :(
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Gdy ktoś sadzi parę szt. malin to może posadzić sadzonki doniczkowe ale jak ktoś ma wsadzić 100 szt. albo i więcej to bez sensu kupować sadzonki korzeniowe po 5-6 zł (wyjdzie ponad 500 zł), przy czym sadzonki goło korzeniowe można kupić po ok. 0,8-1 zł (więc koszt wyniesie 80-100 zł).
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”