Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Najpierw wczesne zastosowanie wolno działającego nawozu azotowego, np. mocznika. W późnym okresie, tj w maju i czerwcu dwu - trzykrotne zastosowanie łatwo dostępnego azotu, np. w formie saletry amonowej. Łączna dawka azotu dla malin jesiennych powinna być o około 1/3 wyższa niż dla maliny letniej. Okres użytkowania plantacji malin wynosi około 10 lat, należy ją corocznie nawozić potasem w dawce około 800-1200 g czystego składnika na 100 m2. Zaopatrzenie w potas jest bardzo ważne, jego niedobory powodują spadek wysokości plonu. Nawożenie magnezem opiera się na tym że najczęściej gleby, na których występują braki magnezu są kwaśne. Należy zatem zwapnować ją wapnem dolomitowym, nie doprowadzając jednak do odczynu obojętnego na który maliny reagują chlorozą.
Pozdrawiam Paweł
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Serdeczne dzięki za wskazówki ;:138 , na pewno je wdrożę!! Pogoda u nas coraz ładniejsza prognozy do końca nadchodzącego tygodnia nawet do +15 więc teraz wszystko ruszy.Mam zrobione na początku i końcu rzędu słupy mąż chce poprowadzić przez środek tak na 30 cm nad ziemią drut i na nich wyłożyć agrowłókninę, flizelinę...jak zwał tak zwał ,ale po to aby nocne przymrozki nie potraktowały młodych pędów. Jak myślicie doby pomysł? taki "tunel "na malinami?? :?: Szczerze to aż się boje tych 150 krzaków ,będzie się działo :shock:

Pozdrawiam Joanna
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Nie jestem pewien czy ochroni maliny przed mrozem ale przed wiatrem na pewno.
Pozdrawiam Paweł
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ale taka zimowa?? ta co okrywa się krzewy na zimę nie da rady? :?
tomaszwie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2013, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Polecam nawozy wieloskładnikowe typu Yara complex, Ogród, czy typu pod truskawki. Są one dostępne w opakowaniach 5-10 kg. Nawożenie azotem raczej saletrą wapniową.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Czy uprawialiście malinę Benefis? Jaka jest do uprawy?
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Witam.
Dostałam od gospodarza w beczce 50l gnojówki krowiej czy mogę ją rozcieńczyć i podlewać nią maliny, truskawki, później pomidory? Chciałam ją rozcieńczyć w stosunku 1:10 czyli na te 50l dać 500 litrów wody. I ile musiało by to postać , jeszcze ;:65 ? Napiszcie czy tak będzie dobrze?? Napiszcie też czy taką gnojówkę mogę wlać w dołek przed sadzeniem krzaczków ozdobnych?? Zakładam rabatkę i tak się też zastanawiam czy tych roślin nie popalę. A i kiedy zacząć nawozić te maliny?? tym "naturalnym" nawozem? ;:131 u mnie jeszcze liści nie wypuszczają ale są już na patyczku "pączki? guzki?" Mam polkę i polane posadzone ubiegłej jesieni czyli młodziutkie roślinki....
A czy ktoś z Was to stosuje? i jak z aromatem towarzyszącym nawożeniu?? bardzo pachnie :;230 ?? pozdrawiam

Joanna
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

A co z opryskami? Miałam przędziorka więc może promanalem?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Słuchajcie a jak u was malinki, u mnie mają już 5 cm pędy z listkami. Ale niestety niektóre zaczęły zbyt wcześnie wypuszczać te pędy i niektóre lekko podmarzły.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ja malin niczym nie zasilam , rosną jak zwariowane , ziemia nie uprawiana od 20 lat - sam perz że ciężko było wbić sztychówkę .Potrzebują tylko słonka , również nie podlewam . W tamtym roku zebrałam około 300 litrów z dwóch 4 letnich rzędów może 20 metrowych i 5 rzędów jednorocznych obgryzionych jeszcze przez sarny . Mam jeszcze dużo bocznych odrostów ,ale jakoś nikt nie chce tych odrostów , wszyscy wolą gotowe malinki . Jesienią dosadziłam 8 rząd ,ale już polki . Mam kilka krzaczków żółtej maliny ,która u mnie nie zdaje egzaminu bo jest dużo póżniejsza od polany i zaczyna się dopiero we wrześniu ,gdy pogoda jest przeważnie deszczowa i owoce są jakieś marne .
Pozdrawiam :wit Beata
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

czy mogę już podlać maliny rozcieńczona gnojówką i podsypać nawozem.u mnie jeszcze nic nie wypuściły stoją zdrewniałe :roll:
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ja już podsypałem mocznikiem ze dwa tygodnie temu. Możesz spokojnie podsypać. A co do gnojówki to się nie wypowiadam bo nie stosowałem jej nigdy.
Pozdrawiam Paweł
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

a ten mocznik to do kupienia jak rozumiem w ogrodniczym??
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”