Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
DarRoman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 maja 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mytarka/podkarpacie
Kontakt:

Re: Maliny

Post »

cewe pisze:Pędy malin owocujących na zeszłorocznych pędach należy wyciąć zaraz po owocowaniu.
Sekator w dłoń i zrobione! Dzięki za radę. Zawsze usuwałem stare pędy na wiosnę przy jednoczesnym przycięciu pędów, które maja owocować w danym roku. Co ogrodnik to inna szkoła ;:136
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Maliny

Post »

DarRoman robiłem podobnie jak Ty.
W tym roku urodzaj malinowy przerósł wszelkie moje oczekiwania.
Piotr26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 maja 2014, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nurzyna k/Łukowa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Witam
mam kilka pytań co do malin a jestem początkujący że tak powiem ogrodnik:D
mam działkę 15 arów na które nie rosło nic prócz trawy.
i tam mam kilka pytani:
-czy zastosować Roundup360sl na chwasty
-jaki przedplon (no bo długi czas nic nie rosło)
-kiedy sadzić maliny wiosna/jesień
BlanX2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 maja 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny

Post »

Witam miłośników malin :wit
Również posiadam małą plantację,odmiany Polana.W tym roku przez te codzienne deszcze zaatakowała mi je szara pleśń.Zna ktoś sprawdzony sposób na walkę z tym grzybem?Czy w przyszłym roku powinienem prowadzić jakąś profilaktykę aby sytuacja się nie powtórzyła?W roku ubiegłym była u mnie susza,a malinki pięknie i smacznie zaowocowały,a to mokre lato mnie zaskoczyło i sytuacja jest dla mnie nowa.Z góry dziękuję za rady ;:215
Już znalazłem :D może komuś się przyda:
Do zwalczania szarej pleśni na malinie poleca się: Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Mythos 300 SC, Teldor 500 SC, Rovral Aquaflo 500 SC oraz Sadoplon 75 WP. Przy zachowaniu karencji preparaty Signum 33 WG i Teldor 500 SC (odpowiednio 3 i 1 dzień) można stosować między zbiorami, szczególnie w warunkach silnych opadów.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Możesz zastosować Roundap na chwasty przestrzegając oczywiście terminów, jako poplon najlepsze są zboża wiec żyto ozime. Pod poplon rzuć także obornik w dawce 50 kg/ ha.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Ta taczka nawozu na ha, to mało. Dałbym kilkanaście ton.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
psinka
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 mar 2012, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Mam pytanie. Posiadam maliny, które posadziłam w kwietniu 2012. Od razu się przyznaję, że nie dbałam o nie w należyty sposób, rosły sobie jak chciały, bez żadnego cięcia. :oops:
W tym roku postanowiłam to nadrobić. Nie znam odmiany, ale zauważyłam, że jest to malina powtarzająca kwitnienie. Czytam i czytam na ich temat i chyba coraz mniej wiem. Jedni zalecają utrzymanie dwukrotnego owocowania, inni nie. :? Może na początek powinnam po ostatnim zbiorze owoców, jeszcze jesienią, usunąć wszystkie pędy tuż nad ziemią? Sama już nie wiem co zrobić. Proszę doradźcie mi.
"Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób." Hipokrates
Pozdrawiam Wiktoria
Awatar użytkownika
tkordus
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 mar 2010, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

pawelp1320 pisze:Możesz zastosować Roundap na chwasty przestrzegając oczywiście terminów, jako poplon najlepsze są zboża wiec żyto ozime. Pod poplon rzuć także obornik w dawce 50 kg/ ha.
a propos roundapu:
http://biotechnologia.pl/archiwum/herbi ... dliwy,9667

Nie lepiej przekopać, posiać łubin albo gorczycę jako poplon? Motylkowe zostawiają azot w ziemi. Czy się mylę?
psinka pisze:Mam pytanie. Posiadam maliny, które posadziłam w kwietniu 2012. Od razu się przyznaję, że nie dbałam o nie w należyty sposób, rosły sobie jak chciały, bez żadnego cięcia. :oops:
W tym roku postanowiłam to nadrobić. Nie znam odmiany, ale zauważyłam, że jest to malina powtarzająca kwitnienie. Czytam i czytam na ich temat i chyba coraz mniej wiem. Jedni zalecają utrzymanie dwukrotnego owocowania, inni nie. :? Może na początek powinnam po ostatnim zbiorze owoców, jeszcze jesienią, usunąć wszystkie pędy tuż nad ziemią? Sama już nie wiem co zrobić. Proszę doradźcie mi.
Jeśli owocuje na tegorocznych pędach to wczesną wiosną lepiej chyba ściąc wszystko równo z ziemią. Ja zostawiłem parę pędów by mieć maliny w czerwcu i te pędy nie dosc że padły to na malinach mam dziwne zgrubienia, dlatego wiosna wszystko równam z ziemią )
Piotr26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 maja 2014, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nurzyna k/Łukowa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

tkordus pisze:
pawelp1320 pisze:Możesz zastosować Roundap na chwasty przestrzegając oczywiście terminów, jako poplon najlepsze są zboża wiec żyto ozime. Pod poplon rzuć także obornik w dawce 50 kg/ ha.
a propos roundapu:
http://biotechnologia.pl/archiwum/herbi ... dliwy,9667

Nie lepiej przekopać, posiać łubin albo gorczycę jako poplon? Motylkowe zostawiają azot w ziemi. Czy się mylę?
psinka pisze:Mam pytanie. Posiadam maliny, które posadziłam w kwietniu 2012. Od razu się przyznaję, że nie dbałam o nie w należyty sposób, rosły sobie jak chciały, bez żadnego cięcia. :oops:
W tym roku postanowiłam to nadrobić. Nie znam odmiany, ale zauważyłam, że jest to malina powtarzająca kwitnienie. Czytam i czytam na ich temat i chyba coraz mniej wiem. Jedni zalecają utrzymanie dwukrotnego owocowania, inni nie. :? Może na początek powinnam po ostatnim zbiorze owoców, jeszcze jesienią, usunąć wszystkie pędy tuż nad ziemią? Sama już nie wiem co zrobić. Proszę doradźcie mi.
Jeśli owocuje na tegorocznych pędach to wczesną wiosną lepiej chyba ściąc wszystko równo z ziemią. Ja zostawiłem parę pędów by mieć maliny w czerwcu i te pędy nie dosc że padły to na malinach mam dziwne zgrubienia, dlatego wiosna wszystko równam z ziemią )
bo to jest tak że chce w przyszłym roku na jesień posadzić te maliny a teraz i wiosna zająć się przyszykowaniem gleby.
Jaka najlepsza pora by był na posianie gryki lub łubinu bo jedne z lepszych nawozów zielonych?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Nie czekałem dłużej. Od dziś większość malin pod folią. Za oknem deszcz a w namiocie aż czerwono od owoców. Pokusa wyższa ode mnie. Owoc wielkości truskawki. Tylko to podwiązywanie pędów jest uciążliwe. Dziś czystego soku 7L, w słoikach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Mam świeżo posadzone maliny 18 sztuk.Mąż wykopał młode sadzonki od znajomego.Na niektórych gałązkach są nawet owoce,jest to chyba jesienna odmiana bo ten znajomy teraz je zbiera.Może Polka? I mam pytanie,czy przycinać te sadzonki czy poczekać do października??Posadzone dwa dni temu.Proszę o Odpowiedź :wit
Pozdrawiam Ewa
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny

Post »

Moje tegoroczne maliny Polka i Pokusa owocują, mało ale garść dziennie mam z kilkunastu sadzonek :) myślałam, że nie będzie owoców. Mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze więcej. Dać im na jesień obornika?
yasmeen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 paź 2013, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Chciałam dosadzić jakieś 5-6 krzaczków malin. Jaka odmianę polecacie? Zależy mi, żeby była plenna i nadawała się na przetwory - sok i konfitury. Lepiej rozglądać się za odmianami jesiennymi czy dwuletnimi? Które odmiany u Was najlepiej się sprawdzają?
Mam jeszcze pytanie dotyczące pielęgnacji malin - w dwuletnich wiem, ze trzeba ściąć pędy, które owocowały. A w jesiennych - ścinać je jesienią po zakończeniu owocowania czy wczesna wiosna? Kiedy najlepiej zasilać maliny? Myślałam o oborniku...
Z góry dziękuje za rady :)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”