Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
mmarta1982
500p
500p
Posty: 519
Od: 26 sie 2011, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie Żelechów
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Mam problem bo przed zaoraniem ziemi pod maliny nie miałam obornika.Teraz pole jest w zasadzie przygotowane do sadzenia ,ale nie wiem czy może rozcieńczoną gnojówką chociaż pod krzaczki dać czy może po posadzeniu dać obornik na sadzonki.
A teraz z innej beczki w tym roku posadziłam maliny na wiosnę gdzie wszyscy robili wielkie oczy że to nie ta pora a teraz u nich już po malinach a u mnie pełnia sezonu ;:63 tyle że za mało posadziłam sadzonek ;:124
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

mmarta1982 pisze:Mam problem bo przed zaoraniem ziemi pod maliny nie miałam obornika.Teraz pole jest w zasadzie przygotowane do sadzenia ,ale nie wiem czy może rozcieńczoną gnojówką chociaż pod krzaczki dać czy może po posadzeniu dać obornik na sadzonki.
No trudno, ale ja bym zrobił tak że w każdy dołek dał bym trochę obornika a na to 10 cm ziemi i dopiero wsadzałbym sadzonkę maliny. Zawsze startową dawkę na by miały. A później na jesień albo wczesną wiosną przekopanie płytko wzdłuż rzędu malin obornika ( aby jednak dostały go w odpowiedniej dawce ).
Pozdrawiam Paweł
Lianis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sty 2013, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Northamptonshire, UK

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Witajcie ponownie, pozna wiosna pisalam o moich malinach, ktore odziedziczylismy. Okazaly sie pozne. Czyli jak wycielam martwe wiosna, zostawilam zywe, to latem w lipcu owocowaly, owoce byly drobniutkie i nie mialy specjalnie smaku, w sierpniu obumarly, wiec je wycielam rowno z ziemia, ale zaobserwowalam juz mlode pedy, teraz te mlode daja owoce, niestety mam powtorke z rozrywki czyli drobnica i bez smaku. Czy wina za to jest to ze dwa razy w tym roku owocowaly i jak jesienia wytne rowno z ziemia to w przyszlym roku beda lepsze, czy to kwestia odmiany, czy braku nawozenia, czy mega zachwaszczenia? :oops: niestety nie dawalam sobie rady z odchwaszczaniem, ilosc perzu i powojnika mnie wykancza, wiec w planie mam roundup, sasiad poradzil mi jeszcze chwile zaczekac, zeby zakonczyly sezon, ciac maliny dosc wysoko, ponizej lisci, zeby zostawic gola galazke, dac czas na zabliznienie sie rany i wtedy pryskac nisko przy ziemii, Dzięki czemu malinom nic nie powinno sie stac, perz powinno utluc a wyciac je na poziomie ziemii dopiero wiosna. Czy to dobry pomysl?

Druga kwestia, chcialabym posadzic maline wczesna, znalazlam juz 3 odmiany ktore mnie interesuja, owocuja mniej wiecej jakies 10-14 dni po sobie, zaczynajac od polowy czerwca, przygotowuje dla nich miejsce, bedzie tego 5m dlugosci, przekopuje i odchwaszczam na 1 m szerokosci, ile max sadzonek w to moge wsadzic? Sadzonki zamowie od ogrodnika juz, ale dostane w listopadzie. Duzo piszecie o oborniku, nigdy nie uzywalam, bo za krotko sie zajmuje ogrodnictwem, ostatnio przejezdzajac widzialam wystawione przy drodze worki z obornikiem konskim, wzielam dwa, nie wiem na ile to jest swieze , wyglad mi nic nie mowi, moge to zastosowac pod te nowe sadzonki malin?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Lianis pisze:Witajcie ponownie, pozna wiosna pisalam o moich malinach, ktore odziedziczylismy. Okazaly sie pozne. Czyli jak wycielam martwe wiosna, zostawilam zywe, to latem w lipcu owocowaly, owoce byly drobniutkie i nie mialy specjalnie smaku, w sierpniu obumarly, wiec je wycielam rowno z ziemia, ale zaobserwowalam juz mlode pedy, teraz te mlode daja owoce, niestety mam powtorke z rozrywki czyli drobnica i bez smaku. Czy wina za to jest to ze dwa razy w tym roku owocowaly i jak jesienia wytne rowno z ziemia to w przyszlym roku beda lepsze, czy to kwestia odmiany, czy braku nawozenia, czy mega zachwaszczenia? :oops:
Te maliny to maliny powtarzające czyli jesienne a one potrzebują większego nawożenia niż letnie. Na pewno wina leży we wszystkim tym co wymieniłaś. Malina ma dość płytki system korzeniowy i jest bardzo żarłoczna więc potrzebuje stałego dostarczania składników pokarmowych które w twoim przypadku wyczerpały i wyczerpują chwasty. To że owocują dwa razy w roku także może odbić się na plonie, ale jeśli zapewnione są wszystkie wymagania malin to jest to obniżka plonu niezbyt duża. Co do chwastów to warto jest nimi się zająć bo jest to jeden z najgorszych wrogów plantacji malin. Roundupem możesz opryskać np. wczesną wiosną ( gdy maliny nie wypuszczają jeszcze listków ) jak jest to robione w plantacjach towarowych. Są do kupienia także takie osłony do placowego opryskiwania albo można też taką zrobić np. zakładając 5 litrową butelkę na koniec lancy opryskiwacza i wtedy zabieg jest jeszcze bardziej bezpieczny i możliwość wykonania oprysków przez cały okres wegetacyjny. Jeśli nie radzisz sobie z chwastami to polecam Ci także tą stronę: http://www.maliny.zafriko.pl/str/chwasty .
Lianis pisze:niestety nie dawalam sobie rady z odchwaszczaniem, ilosc perzu i powojnika mnie wykancza, wiec w planie mam roundup, sasiad poradzil mi jeszcze chwile zaczekac, zeby zakonczyly sezon, ciac maliny dosc wysoko, ponizej lisci, zeby zostawic gola galazke, dac czas na zabliznienie sie rany i wtedy pryskac nisko przy ziemii, Dzięki czemu malinom nic nie powinno sie stac, perz powinno utluc a wyciac je na poziomie ziemii dopiero wiosna. Czy to dobry pomysl?
Czy ja wiem czy dobry pomysł. Ja bym zrobił inaczej tzn. po zakończeniu owocowania wyciął pędy równo z ziemią, odczekał ok. 2 tygodnie i wtedy wykonał oprysk Roundupem ale z tą osłoną na lancy aby specjalnie nie pryskać na maliny. Przy krzakach bardzo odpowiednie by było odchwaszczenie gleby gracką połączone wraz ze spulchnieniem gleby.
Lianis pisze:Druga kwestia, chcialabym posadzic maline wczesna, znalazlam juz 3 odmiany ktore mnie interesuja, owocuja mniej wiecej jakies 10-14 dni po sobie, zaczynajac od polowy czerwca, przygotowuje dla nich miejsce, bedzie tego 5m dlugosci, przekopuje i odchwaszczam na 1 m szerokosci, ile max sadzonek w to moge wsadzic? Sadzonki zamowie od ogrodnika juz, ale dostane w listopadzie. Duzo piszecie o oborniku, nigdy nie uzywalam, bo za krotko sie zajmuje ogrodnictwem, ostatnio przejezdzajac widzialam wystawione przy drodze worki z obornikiem konskim, wzielam dwa, nie wiem na ile to jest swieze , wyglad mi nic nie mowi, moge to zastosowac pod te nowe sadzonki malin?
Krzaki maliny sadzi się co ok. 0,5 m więc na tym pasie o szerokości 1m i długości 5 m wyjdzie ci 10 sadzonek które posadzisz po środku tej szerokości aby mieć 0,5 m z jednej strony szpaleru i 0,5 z drugiej. Wiem, wiem chciałoby się posadzić jak najwięcej aby w pełni wykorzystać miejsce ale nie warto ponieważ maliny same się rozrosną ( przekonasz się już po 2-3 latach ) a w ogóle chodzi tu o maliny letnie i gęste sadzenie przyczynia się do wystąpienia wielu chorób jak i jednej z najgroźniejszych z nich czyli zamierania pędów malin. Malina letnia jest na to wrażliwa ponieważ choroba ta atakuje młode pędy wychodzące z ziemi a one przecież muszą jeszcze przezimować, ruszyć na wiosnę, zakwitnąć i zawiązać owoce i muszę ci powiedzieć że nie wszystkie dają radę. Więc lepiej jest posadzić tak jak pisałem i dbać aby niczego im nie brakowało a odwdzięczą Ci się bardzo mocno.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Maliny

Post »

U mnie z malinami już jest skąpo ale na ciasto czy kompot jeszcze są a jak u was? :wit
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny

Post »

Ciągle kwitną. Tylko problem z owadami zapylającymi.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Maliny

Post »

Maliny jeszcze mamy, niewiele ale można poskubać. Ale też nie było temperatur poniżej zera.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Maliny

Post »

Ja mam 7 rzędów 20 metrowych , i może jeszcze by coś zerwał , ale pierwszy raz opanowała je rdza i katastroficznie to wygląda . Czy preparaty mogą być takie jak na porzeczce czy agreście ?Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Maliny

Post »

Na mojej Polanie owoców jeszcze zatrzęsienie, ale zaczynają już być wodniste. Tylko na soki.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Maliny

Post »

Zbieram się do zakupu malin, do kiedy można je sadzić? Muszę jeszcze trochę ziemie przygotować.
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Maliny

Post »

Ja swoje już ciachnąłem przy ziemi. Ostatnie owoce były paskudne, wodniste i niesłodkie. Słodkiego snu zimowego ;:209
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Maliny

Post »

Moje malinki nieokreślonej odmiany zaczęły dojrzewać bardzo późno - pierwsze owoce gdzieś w połowie września, ale za to smaczne do tej pory. Szkoda, że takie późne, wiele nie będzie miało szansy dojrzeć, chyba że jesień będzie do grudnia :lol:

Ale prawdziwą niespodziankę zrobiły mi malinki, które dotychczas (przez kilka lat) owocowały wczesnym latem na dwuletnich pędach. W tym roku były wyjątkowo kiepskie, bardzo wcześnie usunęłam gałęzie owocujące (pisałam o tym w tym wątku kilka stron wcześniej), zasiliłam to co zostało, czyli pędy tegoroczne, pieliłam, ściółkowałam trawą, pryskałam własnoręcznie wykonanymi preparatami na choroby pomidorów wg przepisu forumowicz tj. octanem wapnia i herbatką tymiankową, jednym słowem dopieszczałam je na maksa :;230
No i odwdzięczyły się :tan Na niektórych pędach pojawiły się kwiatki, a później owoce bardzo duże i przesmaczne ;:92 Do tej pory są naprawdę pyszne, słodziutkie, fakt nie ma ich wiele, bo tylko może z 10 gałązek.
I teraz mam pytanie: czy jakoś je wydzielić spośród tych dwuletnich i dalej traktować jako jesienne :?:
Poradzi ktoś :?:
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 2

Post »

Owoców malin zbieram sporo. W sumie to mogłabym zebrać jeszcze więcej gdyby nie to:

Obrazek Obrazek

Także mam sporą część malin do usunięcia. Ten czarny puszek aż się pyli pod dotykiem.
Mam w rzędzie dwie odmiany: polka i polana. Nie wiem która owocuje. Tylko owocująca jest zaatakowana. Likwidować całą uprawę i zakładać nową he hen dalej? Wydaje się to najsensowniejsze. Paweł :) co Ty na to?

ps. posiałam zboże wg rady żeby odkazić glebę ale chyba ptaki mi ziarno wyjadły :roll:
Pozdrawiam Jola
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”