Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

W fazie pękania pąka,bo taki stan u mnie wystepuje nawiozłem dzisiaj YaraMilaComplex i siarczanem amonu
dawkami 150 i 100kg/ha
Czy to słuszna decyzja zobaczymy z tym terminem.Raczej trzeba dokładnie przyglądnąć się krzakom i sprawdzić pogodę chociaz na 16 dni w swoim rejonie. U mnie od wtorku w dzień temp. dwucyfrowe i słoneczne dni.
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 506
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Siarczanem amonu pobudziłeś je do życia,oby zima nie wróciła :shock:
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

A ja w czwartek (było pięknie) jak co roku o tym czasie rozsypałam mocznik.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

U mnie też pękają pąki liściowe, ale w nocy -4 zapowiadają. Nic nie działam. Niech się natura opiekuje borówką na razie sama . :wink:
Arsen_L
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lut 2014, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe pisze:W fazie pękania pąka,bo taki stan u mnie wystepuje nawiozłem dzisiaj YaraMilaComplex i siarczanem amonu
dawkami 150 i 100kg/ha
Czy to słuszna decyzja zobaczymy z tym terminem.Raczej trzeba dokładnie przyglądnąć się krzakom i sprawdzić pogodę chociaz na 16 dni w swoim rejonie. U mnie od wtorku w dzień temp. dwucyfrowe i słoneczne dni.
Cześć Cewe..mam pytanie. Porządkując garaż znalazłem Insol pH, obejrzałem go, poczytałem i teraz mam dylemat bo zamierzałem użyć na początku sezonu wyłącznie siarczanu amonu .....
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Ja tu nie jestem fachowcem od borówek.Teraz dałem trochę ciała z tym nawożeniem,bo pogoda może być różna,ale u mnie nie przewiduje się przymrozków,a poza tym wsadzałem borówki w nowe podłoże ,które potrzebuje mikroelementów,a siarczan dawałem na górę na trociny,które wykorzystałem na ściółkę,aby nie "wytargały" mi azotu z podłoża.
Edicool - fachman w tej branży pisał,że nie ma to znaczenia.Ja jak wykończę siarczan też przejdę na Insol,bo łatwiej się rozpuszcza w wodzie. Insol chyba 0,2% w zalezności jakie masz pH,a siarczanu około łyżki na 10 litrów co 2 tygodnie
od kwietnia do końca czerwca.
I tyle w temacie ,jakby powiedział Edi :lol:
senk
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 kwie 2012, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Podpowiedźcie do kiedy można robić cięcie prześwietlające?
Arsen_L
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lut 2014, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Dzięki Cewe... śledziłem wcześniejsze posty dot.borówki i przyswoiłem sobie sporo ciekawych informacji (zwłaszcza "profesora zwyczajnego" Ediego), ale jak to często bywa...zawsze są jakieś wątpliwości....
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

A ja trzymam się kalendarza z nawożeniem,kwiecień,maj,czerwiec,senk ja już swoje przeswietliłem,a mam tylko dwa krzaki starsze reszta to młodziki.piotr
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe pisze:|.............
Ja wstępnie przyciąłem krzaki już jesienią.Teraz daję im spokój,niech przyjdą do siebie w nowej kwaterze.
Czy zaowocują latem?

możesz łatwo rozpoznać już zimą, czy zaowocują. sprawdź, czy mają pąki kwiatowe, widać je już w styczniu. są raczej okrągłe i znajdują się na końcówkach pędów, podczas gdy liściowe są wyraźnie spiczaste, wąskie.
a co do cięcia - żaden termin nie szkodzi borówce, na plantacjach tnie się w lutym-marcu bez względu na pogodę, bo wtedy jest to najwygodniejsze (widać pąki i nie ma innych prac). ja oprócz lutego przecinam jeszcze sanitarnie w marcu-kwietniu, bo wtedy widoczne są już uszkodzenia mrozowe i oznaki chorób grzybowych.
elikur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 lut 2014, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Może to jest musztarda po obiedzie, ale kopanie takich dołów mija sie ze zdrowym rozsądkiem. Mam na działce 15 krzewów borówki. Dopasowanie ziemi zabrało mi trochę czasu. Wykopała dołki o średniczy około 80 cm. głebokości 60 cm, tak na dwie łopaty, wyłozyłam workiem foljowym w którym na dole zrobiła dziury grubym gwożdziem. Ziemie wymieszłam zgodnie z instrukcją po 1/3 torfy kwaśnego, piasku i zmieni ogrodowej. Dziś borówki maja około 2 m. wysokości. Sa cięte na wiosnę, wycinając stare pędy. Owoce są duże i słodkie. Co roku zakwaszam ziemie dodatkowo saletra amonową ale równiez podsypuje obornik granulowany. W zeszłym roku podlewałam je dwa razy rosahumusem, przyrosty były imponujące.
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Saletra amonowa chyba nie zakwasza gleby. Albo ja o tym nie wiem, a wycinanie starych pędów takich 4-5 letnich jest zasadne wyczytałem ,że owoce na młodych pędach są bardziej słodkie. Nawożenie o tej porze jest ryzykowne,jednak jeżeli nie będzie już mrozów może dać pożądane efekty.
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

czy możecie mi napisać jak rozpoznać pędy do wycięcia u borówek?? mam 11 krzaków 3 letnich ładnie rosną ale czytam , że należy powycinać starocie.czy to są może takie sztywne , grube czerwone gołe pędy??i czy mogę to teraz zrobić??
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”