Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe pisze:1.Czy mozna wykorzystać do instalacji nawadniającej wąż o średnicy 1/2" ?
2.Jaki miernik pH warto zakupić w celach amatorskich?
Add:
1. Jak nie bardzo duża odległość to z powodzeniem (ale to zależy od słupa wody w pojemniku, im wyższy tym lepiej), ja miałem stary, dziurawy 3/4' (nie wytrzymałby ciśnienia z sieci) wiec go wykorzystałem w ogrodzie mojej " bajeczki" :D, jak postawisz pojemnik wyżej to powinno być OK, sam spraktykujesz.
2. Każdy, pod warunkiem że wykorzystuje temperaturę do pomiaru pH wody.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:
kerad77 pisze:
edicool pisze:na pewno przesuszone, a.. widzę że liście podwinięte do góry, czy one wyrastają z tych suchych owocostanów?,
Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie!.
Byłem jeszcze raz dokładnie obejrzeć i tam gdzie są suche liście są również suche jagody.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Ostatni krzak będzie w odległości 20m od 200 litrowej beczki ,w której właśnie zainstalowałem zawór 1/2cala(takim dysponowałem). Woda do tej beczki jest przepompowywana ,więc chyba najlepiej będzie jak beczka do nawadniania będzie jak najbliżej krzaków? Tam można ja ustawić na wysokości np 0,5 m na paletach i powinno być OK z wężem 1/2 cala.Jeśli ustawię przy pierwszym krzaku to do nawadniania będzie około 15m.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

kerrad-na 100/% są przesuszone.

cewe - spokojnie ja taką beczkę metalową, wykorzystuję do nawadniania truskawek i 4x12mb wężem rozłożonym zygzakiem, bez problemu ją nawadniam. więc uważam że twój wąż spełni twoje wymagania.
Ja wszystkie swoje porady opieram na swoich lub osobiście widzianych doświadczeniach, jak korzystam z innych porad to podaję źródło informacji, bo nie jestem złodziejem !.
Beczka powinna być jak najdalej od krzaków i jak najwyżej postawiona bo wtedy słup wody będzie odpowiednio silny.
I tyle w temacie.
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Trzeba by prysnąć siarczanem magnezu z chelatem miedzi.
Obdzwoniłem hurtownie ogrodnicze w okolicy i tylko w jednej maja MIKROVIT MIEDŹ 80 http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produk ... dz-80.html i siarczan magnezu.
Czy ten Mikrovit Cu 80 może być? Jeżeli tak to jade kupić. Roztwór też zrobić 2%, tzn 1% s.magnezu i 1% Mikrovit Cu i to na 1L wody, czy inne?
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Jeżeli zielone liście borówki są drobne i łódeczkowato podwijają się do góry, zasychają wierzchołki pędów, a starsze liście brązowieją i zasychają to brakuje miedzi, Te u ciebie wskazują na przesuszenie (brak wody). Co do oprysku to 2% siarczan magnezu + chelat zgodnie z instrukcja na opakowaniu, bo różni producenci sprzedają w różnych stężeniach. Możesz, zamiast chelatu dodać 0,1% tańszego siarczanu miedzi (ale to silny środek grzybobójczy i nie polecam go w trakcie owocowania. Na razie daj sobie spokój z miedzią, możesz prysnąć magnezem, ale w odstępie min. 7 dni o od ostatniego oprysku nawozami, samymi chelatami możesz pryskać co kilka dni.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Czy da się zidentyfikowac tą odmianę borówki? Jest duża i płaska.Zaczyna teraz dojrzewać.

Obrazek
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

U mnie teraz dojrzewa odmiana Chandler. Owoce ma duże i płaskie, właśnie takie jak na zdjęciu, więc może to być Chandler :)
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

U mnie całkiem podobnie wygląda Chandler, rozmiar też taki. W smaku trochę kwaskowaty, ale to pewnie zależy gdzie rośnie. Właśnie dojrzewa po jednej sztuce. Mam jeszcze 3 jagody. W przekroju zielony. Podczas dojrzewania różowieje. To takie tam obserwacje mojego doniczkowca.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe- nikt nie zgadnie na 100% bo prawie na każdej odmianie znajdzie się podobny owoc z taką średnią blizną poszypułkową, płaski, a pora dojrzewania... po tej zimie to wszelkie cuda są możliwe (kto widział aby w sierpniu rzepak jeszcze kosić ?), trzeba widzieć też krzew i jego pokrój, nawet fakturę liści, wielkość i gęstość gron itp. Może to np. być odmiana Blueray.
Ale mogę wyrokować co do jeżyny na tym zdjęciu (balans bieli jest źle ustawiony), myślę że to odmiana Gazda. :D

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Zdjęcie dodatkowo słabo wyostrzone ,bo dwa sępy ciągle mnie nękały i ledwo udało mi się je zrobić.Niestety kiedyś kupiłem kilka odmian ,ale kartki z opisem poszły się paść :) Została tylko Brigitta.
Te są największe ,dlatego pytam,bo może kupiłbym takie do drugiego ogrodu.
Jeżyna to odmiana NN.Otrzymana od sasiada,lata owocuje,nie marznie i jest słodka jak lato słoneczne ,tak jak w tym roku.Reuben nie osiągalny dla mnie i nie sprawdzony w naszym klimacie.
Zakupiona zostala żurawina Pilgrim.McFarlin i Howes,która będzie sobie sąsiadować z borówkami.

pozdr.....
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Co do oprysku to 2% siarczan magnezu + chelat zgodnie z instrukcja na opakowaniu, bo różni producenci sprzedają w różnych stężeniach. [...] Na razie daj sobie spokój z miedzią, możesz prysnąć magnezem, ale w odstępie min. 7 dni o od ostatniego oprysku nawozami, samymi chelatami możesz pryskać co kilka dni.
Dzięki raz jeszcze za podpowiedź, kupię ten Mikrovit Cu 80 bo innego nie znalazłem, tyle że w opisie nie ma slowa o borówce :/ http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produk ... dz-80.html, ale może na opakowaniu będzie więcej niż na stronie producenta. No i wstrzymam sie do siódmego dnia po moich przebojach z wcześniejszym opryskiem, mam nadzieję że ten rozpuszcza sie bezproblemowo, ale na wszelki wypadek dam ciepłą wodę.

Jeżeli krzak kładzie sie na krzaku to można mu zastosować podporę w postaci listewki i do niej przywiązać, bo szczególnie jeden opadł na dwa pozostałe i na nich sie podpiera...

Myślę czy nie zasadzić zgodnie ze sztuką, wg Twoich wskazówek już udzielonych na forum, dodatkowo 3 krzaczków borówek i porównywać jak sie będą rozwijać w porównaniu z tymi 10 letnimi co już sa. Tyle że o ile cewe był w stanie określić pH ziemi i jej klasę, o tylę jak kupie pH-metr oparty na płynie helliga to pH określę ale klase ziemi to nie bardzo :(
Klimat malopolski - Kraków
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Żel-fix czy zel-mix to E440 pektyna amidowa (synonim: amidowana).
Zgadza się ale długotrwałe smażenie borówki z dużą ilością cukru też pozbawia je wszelakich wartości .
edicool pisze:ale nie dostaniecie przepisów, tylko zasady przerobu borówki aby przetwory zachowały wszystkie walory zdrowotne i borówkowy aromat i na tych zasadach oprzecie swoje przepisy w/g własnego gustu
To proszę podaj je :D
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”