Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe pisze:
Krysia5 pisze:Moja deszczówka ma pH 7.
Bo tyle ma deszczówka.Więcej nie piszę ,bo nie wolno.
pozdr.......
witaj, to wyrzuć swój pehametr na śmietnik oczywiście ekologiczny :D , u mnie deszczówka ma zawsze około ph6 dzięki zawartemu w niej dwutlenkowi węgla, który z natury jest kwaśny, nawet z rowu i rzeki woda nie przekracza ph6,5, przy ph7 musiała by być nasycona związkami wapnia lub magnezu, w poprzednią sobotę mierzyłem swoją ze studni głębinowej na plantacji, miała dokładnie PH6,92 i jest gęsta od kamienia, do pomiaru używam konduktometru Hanna Hi 98129, i najważniejsze: pH zależy też od temperatury wody, więc zwykłe kwasomierze o kant dupy obić :wink: , woda deszczowa sama w sobie nigdy nie podnosi pH gleby, ale za to wypłukuje kwasy w głąb gleby i to powoduje wzrost pH podloża, dlatego należy zakwaszać glebę po długich deszczach.
I tyle w temacie.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Nie znalazłem wątku o żurawinie.Edi jakaś konkretna odmiana?
A wracając do pH deszczówki to cieplejsza ma mniejsze pH,czy odwrotnie?
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

:wit A czy jest jakiś wątek o borówkach w którym jest coś o zagospodarowaniu nadmiaru tych fioletowych owoców? Może jakieś przetwory? Pomóżcie, bo mnie żona z nimi z działki wygoni a przy Waszej pomocy będzie miała co robić i ja będę miał spokój. :;230 Pozdrawiam wszystkich borówkowo zakręconych.
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

cewe - nie wiem jaka to odmiana żurawiny, to moja ukochana połowica "bajka" (bo tak ją przedrzeźniam :wink: bo życie z nią, jest dla mnie bajką :D ) z którą jestem w szczęściu już prawie 32l, kiedyś ją posadziła koło domu w korycie z borówkami, ani ja i ona, nie wiemy jaka to odmiana, ale zbiera co roku z 12m2 koryta z borówkami tyle samo kg. żurawiny.
Im woda cieplejsza tym większe pH, bo pod wpływem temperatury uwalnia się CO2 z wody, który jest naturalnym zakwaszaczem.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Teraz czas na mały urlop zw Zakopanym w oczekiwaniu na zezwolenie wykopania świerka stojącego na drodze koryta.Jak jeden idzie na urlop to drugi go zastępuje,ale tylko teoretycznie ,więc oczekiwanie zwiększy się do ustawowych 30dni.Jednak technologia wykonania i materiały są już wszystkie pod ręką,to po wypoczynku z nowymi siłami pójdzie to w tri miga :)
Siarkę kupiłem mieloną w cenie 1,56zł/kg netto. 1-dno kilogramowe opakowanie to ponad 11zł/kg :)
Jaka zastosować dawke siarczanu amonu na wiosnę do podlewania borówek po przesadzeniu?
15g/10 litrów pod jeden krzak co 2 tygodnie lub w zalezności od potrzeb,tzn, deszcze wygląd roślin i ogólna kondycja?
p.s. Pomimo podobnego rocznika cholernie trudno mi dorównać twojemu bajkowemu szczęściu,ale wszystko przede mną :D
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

badylarz pisze::wit A czy jest jakiś wątek o borówkach w którym jest coś o zagospodarowaniu nadmiaru tych fioletowych owoców? Może jakieś przetwory? Pomóżcie, bo mnie żona z nimi z działki wygoni a przy Waszej pomocy będzie miała co robić i ja będę miał spokój. :;230 Pozdrawiam wszystkich borówkowo zakręconych.
Jestem dzisiaj potwornie zmęczony bo wysłałem, ...aście ton swojej borówki na eksport, więc nie mam weny, ale nie dostaniecie przepisów, tylko zasady przerobu borówki aby przetwory zachowały wszystkie walory zdrowotne i borówkowy aromat i na tych zasadach oprzecie swoje przepisy w/g własnego gustu.
Na razie piję ;:304 i idę ;:19
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

:wit jeszcze małe pytanko odnośnie przygotowania podłoża: czy trociny świerkowe i jodłowe nadadzą się? tylko takie mają w pobliskich tartakach :?
pozdrawiam
Iwona
agnieszka7855
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 paź 2009, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

U moich rodziców są 3 krzaczki borówek. Jak na razie malutkie, ale owoce są przepyszne i nawet troszke ich jest. Aby jak najszybciej urosły :-)
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

leniawka - tak, wszystkie z drzew iglastych, oprócz modrzewia, który zawiera wyjątkową ilość żywic.
Kompostowanie trocin modrzewiowych może potrwać nawet 3 lata.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

badylarz pisze: A czy jest jakiś wątek o borówkach w którym jest coś o zagospodarowaniu nadmiaru tych fioletowych owoców?
edicool pisze:, ale nie dostaniecie przepisów, tylko zasady przerobu borówki aby przetwory zachowały wszystkie walory zdrowotne i borówkowy aromat i na tych zasadach oprzecie swoje przepisy w/g własnego gustu.
Zanim edicool wrzuci zasady to ja gdy mam nadmiar owoców to robię z nich po prostu dżem przy użyciu Żel-fix'u 3:1 .
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

agnieszka7855 pisze:U moich rodziców są 3 krzaczki borówek. Jak na razie malutkie, ale owoce są przepyszne i nawet troszke ich jest. Aby jak najszybciej urosły :-)
Witaj, no i super cieszymy się :D ...ale jaką wiedzę przez swój post wniosłaś do naszej dyskusji...nawet nie zadałaś pytania co Cię interesuje w tym temacie... z góry PRZEPRASZAM ZA SARKAZM...ja też się chwalę ale razem ze swoim chwaleniem staram się przekazać swoje doświadczenie i wiedzę. Za kilka lat będzie kilkanaście mln. postów na tym forum, ale tych merytorycznych niewiele i dlatego będzie trudno cokolwiek znaleźć wartościowego. Już się zastanawiam nad wycofaniem z dalszej dyskusji i korzystania z tego forum, bo zakupienie książki na konkretny temat jest tańsze niż mój czas spędzony na wyszukiwaniu porady w innym temacie niż ten. Bo np. te 4-części o borówce, można zmieścić w 1-cześci, a przeczytanie wszystkich postów w tym temacie to wydaje mi się ...naście godzin ?
Prośba do adminów za takie posty lub podobne -10pkt, a niech tracą te szlachetne metale :D , a jak uzyska w sumie -100pkt. to ban, w USA tak robią i dlatego tematy są krótkie, rzeczowe i merytoryczne.

Ale, z góry wiem że to ;:223


Dobranoc ;:19
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool coś mi zaczynają padać całkiem te moje maleństwa. Na liściach jeszcze po oprysku (1%s.amonu i 1%s.potasu) jeszcze sa białe plamki.
Ale liście normalnie usychają mimo podlewania jej co 2 dzień przy tych upałach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od spodu komórka nie uchwyciłem komórką, ale całe gałązki z listkami są brązowe (uschnięte)

Błagam co jej sie stało? Jeszcze niedawno wyglądała tak (foto z końca czerwca):

Obrazek
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Pytanie do Edicool. Kilka moich borówek zakwasiłam kw. siarkowym tak jak podałeś, bo listki młode były lekko żółte. Ale teraz są upały i trzeba by je znów podlać. Deszczówka skończyła mi się, mogę tylko woda z sieci. Ale jak podleję taką wodą to pH podskoczy .Co radzisz?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”