Borówka amerykańska - 4 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

edicool pisze:Borówkę z doniczki do gruntu lub do większej doniczki można przesadzać o każdej porze roku,

Nie, nie mnie chodzi o przesadzenie borówki z gruntu w inne miejsce.

:wit
Pozdrawiam Ewa
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Przesadziłem na jesień krzak borówki 4 letniej do jagodnika bo drzewa dawały cień i w tym roku zaowocował,piotr
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Zauważyłem, na dwóch krzewach borówki porażone liście, co może być tego przyczyną, borówki są systematycznie podlewane.Poniżej zdjęcia

Obrazek

Obrazek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

janhel41 to wygląda na przypalenie słoneczne, nie powinno tak się stać, dgybyś odpowiednio nawadniał
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Monika
Borówki były systematycznie podlewane,co 2-3 dni.Zwróć uwagę że porażone są tylko liście stare,gdyby były za słabo podlewane usychałyby w pierwszej kolejności liście młode.Poza tym ta przypadłość dotyczy tylko dwóch krzewów,pozostałe cztery takich oznak nie mają.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Pewnie stare oberwały zanim młode wyrosły. Korzenie im rozluźniałeś?
Ale czekaj na experta, może będzie mieć inne zdanie
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

janhel41 pisze:Zauważyłem, na dwóch krzewach borówki porażone liście, co może być tego przyczyną, borówki są systematycznie podlewane.Poniżej zdjęcia

Obrazek

Obrazek
Witaj,
Na tych zdjęciach jest wzorcowy przykład niedoboru potasu:
- te charakterystyczne ceglasto-czerwonawe przebarwienia na brzegach liści są objawem chlorozy brzeżnej, która w krótkim czasie przechodzi w nekrozę, brzegi liści wywijają się ku górze. Przy ostrym niedoborze potasu nekroza przybiera kolor brunatny i może objąć całą blaszkę liściową, liście zasychają ale szybko nie opadają a jagody są drobne, rachityczne, słabo wybarwione i mało smaczne a ponadto rośliny zawiązują mniej pąków kwiatowych na kolejny rok. Długotrwały niedobór potasu może prowadzić do zamierania całych roślin
Leczenie: opryskać kilkakrotnie co kilka dni 2% roztworem siarczanu potasu.
I tyle w temacie.
PS. Proszę zobaczyć że na niektórych liściach widać też plamki, są to początki chlorozy z braku potasu i prawie zawsze tak się na początku objawia.
:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

1.Czy brązowe liście moga powstać wskutek braku wody i jak wtedy wyglądają?
2.Czy wobec braku badań gleby i zapasów nawozów ogólnych (Yara MIla Complex) nie warto dodać na wiosnę niewielką ilość mikroelementów zapobiegając w ten sposób niedoborom różnych składników?
3.Czy brak potasu odbija się w następnym roku pogłębieniem porażonych liści i jakością Jagód?
4.Jak wypada smakowo borówka amerykańska w porównaniu z jagodą kamczacką i świdośliwą Prince William?
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

1. Tak, wyglądają jak brązowe liście. :wink:
2. Po co... yara mila complex zawiera wszystko czego potrzebne borówce i dodatkowo zakwasza glebę, ale jest droga, są tańsze i równie dobre jak nie lepsze mixy makro i mikroelementów.
3. Jeżeli nie dasz potasu to roślinki wymrą ale jeżeli zasilisz posypowo potasem najlepiej jesienią lub wczesną wiosną następnego roku problemu z jakością jagód nie będzie.
4. To kwestia gustu, słońca, klimatu, odmiany, nawożenia...tak, tak odpowiednim nawożeniem można sterować smakiem borówki jak i wszystkich roślin owocowych.
W/g mnie jagoda kamczacka jest najsmaczniejsza, uprawa prosta i łatwa ale wydajność z krzewu bardzo słaba, borówkę jeżeli kontrahent zażyczy sobie słodką, słodko-kwaśną, słodko-cierpką lub kwaśną na przetwory to mu taką w następnym roku przygotuję a świdośliwa uważana jest przez małe dzieci za najsmaczniejszy owoc (sprawdzone).

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Czy przygotowując podłoże w tym moim korycie do przesadzania ,borówka będzie miała wystarczająca ilość mikroelementów? Gleba użyta do mieszanki próchnicznej to 5 klasa nigdy nie nawożona.
p.s. Kiedyś używałem takiego środka http://ekolist.ekoplon.pl/pl/produkty/n ... ndard.html

Jest tani,ale czy nada się borówce?
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Może brakować mikro i wapnia. Pamiętaj, że nawozy dolistne są nawozami interwencyjnymi i powinno się je jak najrzadziej stosować i są nawozami najdroższymi z nawozów stosowanych w uprawach roślin i dostarczenie makro i mikroelementów przez korzenie jest najkorzystniejsze dla roślin z wyjątkiem wapnia, który w uprawie borówki powinien być zawsze dostarczany w formie dolistnej. W ostatnim poście trochę się pomyliłem sprawdziłem cenę u mojego dostawcy powiedział że sprzeda mi Yarę Mila Complex za ok. 65zł/25kg, czyli cena spadła i jest atrakcyjna w przeliczeniu na czyste makro i jakość (dawno kupowałem, bo jestem zwolennikiem mono a nie mixów). Przy zakupie nawozów trzeba patrzeć na zawartość procentową makro im więcej tym lepiej bo niektórzy producenci maja niskie ceny ale i też niską procentową zawartość nawozów i po przeliczeniu na czyste makro wychodzi u nich najdrożej.
I tyle w temacie

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Czy borówce wystarczy ,jeśli stosuje tylko nawóz do borówek ?

Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
edicool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 129
Od: 24 lip 2013, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ojczyzna

Re: Borówka amerykańska - 4 cz

Post »

Tak, bo to jest nawóz dedykowany, czyli wszystkie zawarte w nim makro i mikroelementy w optymalny sposób pokrywają zapotrzebowanie roślin. Jest jedno ale... to zapotrzebowanie producenci wyliczają na podstawie średniej już zawartych składników w glebie, więc z czasem (po kilku latach) może czegoś zabraknąć, najczęściej jakiegoś mikroelementu, którego wcześniej w glebie było bardzo mało.
I tyle w temacie.

:wit
Ciągle uczymy się na własnych błędach, kto pyta nie błądzi...więc pytaj.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”