Co to za odmiana czereśni ?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Ja też wkrótce dam sobie spokój ...owocuje jest smaczna można ja jeść już w fazie czerwonego rumieńca (gdy na straganach pojawia się Burłat) ...zapyla się choć nie wiem jak :) bo najbliższa czereśnia ponad 300 m ...a pszczół nie wiele ...myślę że to wiśnia Sabina ją zapyla ...:)
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

A może to jednak Summit (taką zamówiłem). Czytam na forach sadowników że summit zapalony już się nadaje do jedzenia ! czyli kilka tygodni przed całkowitą dojrzałością można go jeść ..i to się u mnie potwierdza daje się zjeść ale nim dłużej na drzewie tym smaczniejsza i lepiej wybawiona. Jest w tym jakiś sens ?
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam.Oglądając katalog też wytypowałam tą odmianę do swojej czereśni z ostatniego zdjęcia.Porównując zdjęcia Twoich czereśni,to mamy chyba tą samą odmianę- :D ,,SUMMIT''.
Pozdrawiam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

MIVIBE a na pierwszym to może być Burlat (Early Burlat), potrafi dojrzeć w końcu maja, owoce duże, średnio prawie 8g (więcej niż w linkowanym katalogu) spłaszczone ok 23 x 25 mm, szypułka b. krótka średnio 3,2 cm. Słodka i mniej soczysta w porównaniu do popularnych czereśni które owocują w czerwcu (wg kolejności dojrzałości zbiorczej): Kordia, Schneider's, Karina, Regina - te wszystkie mają długie szypułki ok 5 cm, Karina ma ok 4,5 cm.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam.Też próbowałam dopasować nazwy do moich czereśni i do pierwszego zdjęcia faktycznie pasuje Burlat,owoce są bardzo smaczne,twardawe,duże no i ten krótki ogonek...Do drugiego zdjęcia wytypowałam Bing,bo to jedyna odmiana w katalogu z ostro zakończonymi owocami,jeszcze wiszą na drzewie ale są już bardzo dojrzałe.Trzecie zdjęcie to może być Merchant,bo w katalogu owoce na końcu szypułki mają część gałęzi,co świadczy o ich mocnym związaniu z drzewem,pozostałe cechy też podobne.Czwarte zdjęcie to dopasowałam odmianę New York 980.1,wiem,że to dość rzadka odmiana ale pasuje kolor owoców,które są bardzo ciemne,podobnego kształtu,w smaku mają coś z wiśni i są bardzo soczyste,tak jak napisałam idealne na kompot,teraz je obieramy.No i te zwisające gałęzie...Do piątego zdjęcia najbardziej pasuje Merla,drzewo ma ponad 10 lat a jest jednym z najmniejszych wśród czereśni,owoce też podobne.
No ale to tylko moje próby dopasowania,w rzeczywistości to mogą być całkiem inne odmiany.W ogrodzie mam jedenaście drzew czereśni a pewna jestem tylko jednej,najmłodszej czereśni Rivan.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Moje czereśnie oglądał sadownik znajomy i powiedział że to na "1000%" summit więc się zgadza :) zresztą taki zamawiałem na Allegro :) Zmyliło mnie tylko to że szpaki zaczęły go jeść na początku czerwca ..ale podobno summit tak ma jest słodki już zapalony.
dejavu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sie 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Ja również proszę o identyfikacje czereśni. Dwa lata temu kupiłem rainiera, a owoce okazały się ciemne :shock:
W linku zdjęcia z 2VII https://goo.gl/photos/nsMXwAqPTqsNr4H87
Niestety był tylko jeden dziobnięty owoc i do tego zaczęły się do niego dobierać mrówki więc postanowiłem go skonsumować.
Owoc był bardzo twardy, ale w smaku ok. Wydaje mi się, że powinien wisieć jeszcze 1-2 tygodnie na drzewie.
Miąższ był bardzo czerwony i ciężko odchodził od pestki.
Czereśnia kwitła razem z burlatem, a jakies 2 tygodnie temu owoc zaczął zmieniać kolor z żółtego na czerwony.
Mniej więcej w tym czasie burlat był już dobrze wybarwiony ale jeszcze twardawy.
W tym roku na Śląsku słońca/ciepła było mało więc dojrzewanie mogło się troche opóźnić.
Obstawiam, że jest to kordia lub regina jako że są popularne u sprzedawców i mają lipcowe dojrzewanie.
Przydała by mi się odmiana bo trzeba by dosadzić zapylacz
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam.Niestety nie udało mi się dowiedzieć,co to za odmiany czereśni u mnie rosną,Wojsławice nie zajmują się identyfikacją.Przesyłam zdjęcia tych późniejszych czterech odmian, ale już wiem,że raczej ciężko będzie odgadnąć ich nazwy...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Przeglądnij sobie 'Miodówkę'. Popularna stara odmiana. Owoce podobne do tych na zdjęciach, ale dokładnie oznaczyć na podstawie zdjęć to niemożliwość.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Witam.Znalazłam zdjęcia,,Miodówki''i owoce są bardzo podobne.Dziękuję za pomoc ale już wiem,że po samych zdjęciach ciężko odgadnąć nazwy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Mam kilkunastoletnie drzewo i może 4-5letnie. To młode to świadomie kupiony Rivan, tamto stare uważałem za Burłata i faktycznie było między nimi co najmniej tydzień różnicy w dojrzewaniu. Ale w tym roku różowieją równocześnie- czy oba to Rivan'y? Jak odróżnić Burłata?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Znawcą nie jestem ale na swojej działce mam Burłata, a po sąsiedzku rośnie Rivan. W mojej okolicy Rivan już się przebarwia stąd pełno na nim szpaków. Burłat mój jeszcze zielony.Obie odmiany różnią się też owocem. Burłat ma nieco większy, no i konsystencją. Rivan to jak dla mnie miękka jagodą z pestką o smaku czereśni, Burłat zaś ma wyraźnie odczuwalną chrząstkę.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co to za odmiana czereśni ?

Post »

Dla wszystkich próbujących ustalić odmiany starych drzew czereśni :

https://www.gartenfreunde-landesverband ... E238D1.pdf

Materiał w języku niemieckim , ale opracowany przejrzyście - pozazdrościć.
Szczególnie zachwycają zdjęcia starych drzew czereśni ( różne odmiany) przedstawiające ich naturalne korony , naprawdę warto przejrzeć.

Pozdrawiam klakier
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”