Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Drzewa owocowe
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Szczepienie czy okulizacja co jest lepsze

Post »

Czy jak robię okulizację to muszę wymienić oczko za oczko? Czy mogę wsadzić oczko pod samą korę?
I czy mogę stosować okulizację grusz na podkładce pigwy s1?
pepede
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 lis 2010, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie czy okulizacja co jest lepsze

Post »

Z tym co pisałeś odnośnie filmików na youtube to nie do końca prawda. Jest ich wiele w języku ang. przedstawiajacych szczepienie. Użyj haseł chip budding, grafting
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie czy okulizacja co jest lepsze

Post »

Dla początkujących polecam szczególnie oczkowanie. A to dlatego, ze możesz, a nawet powinieneś założyć na każdej podkładce 3 oczka. Jedno przynajmniej powinno się przyjąć, raczej nie ma innej możliwości. Do tego jak Ci się nie przyjmie to będziesz wiedział to już na jesieni i na jesieni możesz pobrać zrazy do szczepienia wiosennego. Jeśli zrobisz najpierw szczepienie a później ewentualnie oczkowanie to tracisz jeden sezon wzrostu niestety. Generalnie oczkowanie wydaje się łatwiejsze. Jest tylko jeden problem - jeśli wymieniasz się z kimś oczkami to muszą one być szybko transportowane. W przypadku zrazów do szczepienia możesz wysłać poczta listem ekonomicznym i wszystko będzie OK. Z tego właśnie powodu niektórzy ludzie nie chcą się wymieniać oczkami do okulizacji. A tak nawiasem mówiąc to okulizować można również na wiosnę, robiłem to w tym roku.

Pozdrawiam serdecznie
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Szczepienie czy okulizacja co jest lepsze

Post »

Lex czy ciachniętą sekatorem podkładkę (siewkę) na wysokości 10 cm od ziemi na której nie przyjęło się wiosenne szczepienie (szczepienie na przystawkę) można próbować oczkować?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie czy okulizacja co jest lepsze

Post »

Jasne, ze można. ale tak jak pisałem masz już jeden okres wegetacyjny stracony. Oczkowanie to nie jest nic trudnego.

Pozdrawiam serdecznie
sykii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lis 2016, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Witam :wit
1. Myślę że dla początkujących ogrodników to i szczepienie i okulizacją będzie dość trudna, szczególnie w tedy gdy ktoś Ci nie pokaże jak to się robi. Ja na twoim miejscu zabrałbym się najpierw za "oczkowanie" czyli okulizację.
2. Najlepiej jest kupić gotową podkładkę dziką do zaoczkowania, trzeba wiedzieć że musi być ona wolna od chorób i wirusów. A taka na pewno będzie jeśli kupisz ją od szkółkarza. Trzeba też wiedzieć jaka podkładkę chcesz mieć, karła czy drzewo większe.
Cebull
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak z gałęzi śliwki zrobić nowe drzewo?

Post »

Witam,
Mam śliwkę, która daje takie owoce jak na poniższym zdjęciu:
http://st.depositphotos.com/2125145/510 ... e-plum.jpg

Drzewo ma ponad 25 lat i powoli nadaje się do usunięcia, gałęzie pękają, owoców coraz mniej. Na kilku gałęziach poziomych powyrastały nowe, ładne gałęzie / pędy pionowe (nie znam fachowego słownictwa). Chciałbym z tych gałęzi (chociaż jednej) zrobić nowe drzewo. Słyszałem o takiej metodzie: z gałęzi zdzieram korę, nakładam w tym miejscu coś co utrzyma ziemię przy tej zdartej korze np. butelkę po wodzie, obklejam ją dookoła np. taśmą klejącą żeby się trzymała i nasypuję do tej butelki ziemię, wówczas ponoć jest szansa że gałąź się ukorzeni. Czy to możliwe w przypadku śliwki? Proszę o porady w tej sprawie. Jak to dokładnie zrobić, do butelki wsypać zwykłej ziemi czy np. wymieszać z torfem? Wystarczy zedrzeć samą korę czy jeszcze pogłębić? Jak długie powinny być takie gałęzie? Dodam tylko że nie mam pojęcia o szczepieniu drzew więc ta metoda byłaby dla mnie najłatwiejsza ale jeżeli jest lepsza metoda to też proszę o sugestie. Z góry dziękuję.


Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem FO,który mówi m.innymi,że
nie wstawiamy zdjęć nie swojego autorstwa.
Przenoszę post do istniejącego wątku./Adm.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Zdjęcie z linku sugerowałoby że to jest ałycza, zwłaszcza jeśli owoce dojrzewają później niż mirabelki itp, z czego kolejny wniosek że nie szczepione. Jeśli tak, to prościej podebrać odrost korzeniowy, względnie zrobić sadzonkę korzeniową. Można też zrobić na starym drzewku cięcie odnawiające, usuwając stare i chore konary, poczynając od górnej części korony.
Cebull
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Po wpisaniu w google widzę że to jest czerwona śliwka, to nie jest ta. Moja wygląda tak jak na poniższym zdjęciu. Może złe zdjęcie podałem, te jest dokładniejsze:
http://budujesz.info/pliki/image/foto/s ... 893340.jpg
Owoce dojrzewają w sierpniu.


Niestety tam nie ma żadnych odrostów korzeniowych, może przez to że drzewo jest otoczone trawą, nie wiem. W każdym razie jest tylko jeden wielki stary pień i nic więcej. Chyba że mogą być pod ziemią? Mam obkopać pień?

Jak zrobić sadzonkę korzeniową? Szukam w google ale niestety ciężko coś znaleźć, proszę o szczegóły albo jakiegoś linka, jestem zielony w tych tematach. Stare gałęzie będę odcinać bo już niektóre takie duże same się łamią. Dziękuję za odpowiedź.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 910
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Na tym zdjęciu to wygląda jakby to były
owoce renklody . Pewnie to Renkloda Ulena .
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Faktycznie wygląda jak Ulena. Czyli trzeba sobie kupić podkładkę i zaokulizować. Uleny były w większości szczepione na ałyczy.
Cebull
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Dzięki za podpowiedź, rozumiem że chodzi o poniższą metodę:
https://www.youtube.com/watch?v=KxkgBSm_ZHg
Mam za ogrodem lasek, w którym jest sporo dzikich małych drzewek więc podkładka się znajdzie bez problemu chyba że to musi być jakaś specjalna?

Myślałem jeszcze o tej metodzie:
https://www.youtube.com/watch?v=30Y5T5njI7A
Tylko nie wiem czy na śliwce znajdę pędy jednoroczne. Czy w razie czego mogą to być większe pędy jeśli dopasuje je wielkością do podkładki?

Proszę o podpowiedź która metoda jest lepsza i którą mógłbym zastosować teraz na dniach. Czy lepiej poczekać do jesieni?

A czy ten system z butelką co pisałem może się udać? Ktoś z was to robił?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Przytnij śliwkę, rany zabezpiecz funabenem. Zmusisz ją w ten sposób do wydania nowych przyrostów, z których na początku sierpnia pobierzesz oczka. Znajdź ałyczę o średnicy zbliżonej do pędu z którego będzie pobierane oczko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”