Sztobry winorośli

Drzewa owocowe
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: czy przed moczeniem sztobrów w ukorzeniaczu mają one być suc

Post »

Jeśli ukorzeniacz w płynie to przygotowane zrazy (sztobry jeśli gat. liściasty) odwrócić "do góry nogami" żeby trochę obeschły - ok. 12-36 godz. - i zanurzyć w ukorzeniaczu na kilka minut aby z powrotem nasiąkły, tym razem ukorzeniaczem (oczywiście część dolną zrazów). Czas "do góry nogami" oraz moczenia (jeśli producent [ukorzeniacza] nie podał inaczej) ustalamy empirycznie.
Jeśli ukorzeniacz w proszku to nie mogą być ani mokre, ani suche - niestety też ustalamy wilgotność empirycznie ;)
Może trochę zamotałem, ale chętnie doprecyzuję jeśli pojawią się pomocnicze pytania.
tomek265
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 mar 2013, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czy przed moczeniem sztobrów w ukorzeniaczu mają one być suc

Post »

Czy dobrze rozumiem? Najpierw moczę dół 24 później zostawiam do góry "nogami" do obeschnięcia i później moczę w ukorzeniaczu ? I mogę naciąć spód przed moczeniem w wodzie czy przed moczeniem w ukorzeniaczu ?
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Czy sztobry przed moczeniem w ukorzeniaczu mają być suche?

Post »

Napisz dokładnie jaki gatunek chcesz ukorzenić i jakim ukorzeniaczem to będzie mi prościej coś doradzić.
tomek265
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 mar 2013, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy sztobry przed moczeniem w ukorzeniaczu mają być suche?

Post »

Nie znam nazwy gatunku winogrona bo dostałem od znajomych, ale owoce są duże, jasno niebieskie i bardzo słodkie. A ukorzeniacz to "AB aqua" firmy Uimal.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Sztobry winorośli

Post »

Posiadam sztobry Solarisa z których kilka chyba się już ukorzeniło bo widać biały cienki korzeń w ziemi. Sadzonki wyglądają tak jak poniżej. Czy mogę je już przesadzić do ziemi czy jeszcze zaczekać? Dodam że zamiast ukorzeniacza do pędów zdrewniałych kupiłem do wpół zdrewniałych ale podsypałem więcej. Jak widać coś tam się przyjęło.

Obrazek
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona część 8

Post »

Czy wodę do ukorzeniania sztobrów wymieniacie i co ile?
U mnie pojawiły się lekkie glony.
Na próbę wziąłem część ok. 10 sztobrów z cascade i arkadii. Wsadziłem do wody jakiś miesiąc temu. Stoją na oknie na grzanym parapecie przez grzejnik. Niektóre mają listki w fazie otwierania się. Niestety nie widać korzonków.
Jeden dałem do ziemi a resztę dalej zostawiłem w słoiku z wodą.
Wiem ,że wcześnie jest. Poznaję , bawię się przed kolejnymi próbami.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sztobry winorośli

Post »

Obrazek w środku , chyba jest pąk. Czy usunąć lub kiedy? Pojawia się kalus w wodzie, więc pewnie zaraz wyjdą korzonki.
Slomo
50p
50p
Posty: 71
Od: 10 sie 2020, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Sztobry winorośli

Post »

Wody nie wymieniaj, dolej jeśli wyparuje.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sztobry winorośli

Post »

To mój błąd. Niestety tak z 2 razy zrobiłem ;( . Wody używam po filtrze. Następnym razem nie będę się dotykać.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 639
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Sztobry winorośli

Post »

Karionie ja bym usunął moc pójdzie w latorośl .
U mnie raczej nie będzie pączka , porównałem poraz kolejny metodę ukorzeniania w ziemi i wodzie , to w ziemi sztober dwa razy szybciej puścił kalus .
Wodę wymieniłem kilka razy , bo robiła się mętna i dół sztobra przybierał dziwny kolor nie chciałem dopuścić do gnicia .

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Robert :-)
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sztobry winorośli

Post »

U mnie bardzo wolno tworzy się kalus około 3-4 tygodni i jest go bardzo mało a korzonki znacznie później ruszyły.
Tam gdzie pojawiły się korzonki takie 3-5mm kikuty to wsadziłem do ziemi. Od tygodnia wyglądają dobrze.
Chyba raczej to nie jest pąk owocowy tylko zbity pąk liściowy. Na razie czekam i obserwuje.
Ta woda denerwuje mnie są glony i oblepiają miejsce podcięcia pędu.
Powiadasz ,że warto wyjąć z wody i od razu dać do wilgotnej ziemi w doniczce gdy pojawi się chociaż trochę kalusa czy wcześniej? Mogę od razu wszystko wyjąć ze słoika z wodą i p9 dać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”