Początkujący prosi o poradę ws. przycinania drzewek

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
interw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 mar 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Początkujący prosi o poradę ws. przycinania drzewek

Post »

Witam serdecznie.
Jestem świeżo upieczonym właścicielem działki ogrodowej, którą "odziedziczyłem" po ojcu.
Na pierwszy rzut oka, nawet taki laik jak ja dostrzeże, że w ostatnich latach mój ojciec zaniedbał drzewka owocowe.
Trochę o tym już poczytałem w różnych źródłach (między innymi na tym forum) jednak mam dylemat, jak postąpić z drzewkami na tej działce. Nie wiem czy przycinać je "radykalniej" nawet kosztem słabego owocowania, czy może rozłożyć proces na kilka lat. Wiem, że pestkowe powinno się przycinać po zbiorach, a nie teraz, jednak wyglądają na moje oko dość tragicznie (np. wiśnia, ma tak dużo gałęzi, że przy ostatnim owocowaniu leżała prawie na ziemi, za to większość owoców była dojrzała tak "na pół gwizdka").
Zatem proszę Was, fachowców, o poradę ja postąpilibyście na moim miejscu. Które drzewka przyciąć i jak.
Poniżej zdjęcia drzewek (tak wyglądają dzisiaj), co do których mam największe wątpliwości.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :D

Gruszka (około 4 metrów wysokości)
Obrazek

Śliwka mirabelka (okolo 5 metrów wysokości)
Obrazek

Śliwka węgierka (około 4 metrów wysokości)
Obrazek

Wiśnia (około 3 metrów wysokości)
Obrazek
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Początkujący prosi o poradę ws. przycinania drzewek

Post »

grusza-musisz pokombinować
mirabelka -na początek wytnij przewodnik nad drugim rozgałęzieniem(pietrem)
węgierka -wytnij 2-3gałęzie ze środka zostawiając "kocioł"
wiśnia też kombinuj -zrzuć trochę góry(grube) i ewentualnie najniższe które przeszkadzają , po zbiorze poskracaj cieńsze
Awatar użytkownika
DulfLingren
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 12 lis 2010, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Początkujący prosi o poradę ws. przycinania drzewek

Post »

Dobrze ,że nie są super-wysokie.Poprześwietlaj je -koncentrując się głównie na tych bardziej pionowych gałęziach-tzn te w szczególności wyciąć.Ja bym im nie żałował sekatora-to są silne
drzewa-jeśli masz problem ze zbieraniem owoców z wyższych partii-to też bym je prześwietlił-korony,a wiśnie pewnie nie dojrzały ponieważ owoce były przykryte liśćmi-więc słońce do nich słabo dochodziło.Grubych konarów bym raczej nie ruszał.Generalnie staraj się uzyskać przekrój wrzecionowaty-czyli trochę szerzej u dołu a wężej u góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”