Wisnie - owocowanie i nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
andrzejek001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 paź 2006, o 12:14

Wisnie - owocowanie i nawożenie

Post »

Dzień dobry!
Mam w ogrodzie posadzone 3 wisnie /odmiany nie pamiętam ale nie łutówki/, maja one juz conajmniej po 10 lat ale niestety bardzo,bardzo słabo owocuja - choc obficie kwitna.Wydaja może ok1,5kg smacznego i dużego owocu z jednego drzewka i tak co roku.
Żal mi je "wyrzucac" bo same drzewka są dorodne, nie chorują, wysokie na ok 5 metrow a srednica pnia fi: ok.9 cm.
Poradzono mi abym je "porzadnie" poobcinał a więc jesienia ub.roku "ogoliłem" je dokładnie i nawoziłem. W tym roku wypuściły mnóstwo nowych gałązek ale owoców nadal jest minimalnie.
W tym roku u nas /Szczecin/ w czasie kwitnienia nie było mrozow a więc nie obmarzły.
Proszę o poradę co mogę jeszcze dla nich zrobic aby zaczeły wreszcie owocować.
Oraz o podpowiedz:
a/ czy mam obcinać nowe galązki - ale jak i kiedy
b/czy nawozic - ale jakim nawozem i kiedy.
Z góry serdecznie dziekuje za porady,
pozdrawiam: Andrzej
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Podejrzewam, że to taka odmiana, przy omawianiu odmian spotyka się uwagi typy: plenna, bardzo plenna, owocuje umiarkowanie. Twoje wiśnie mogą być z dolnej półki owocujących bardzo umiarkowanie.
Może ktoś ma jakąś radę na to?
Ja tego typu jabłoń, która miała co drugi rok po kilka bardzo smacznych jabłuszek, likwiduję.
Waleria
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Owocują słabo bo może nie mają zapylaczy. Sa wiśnie samopylne i plonujące obficie w obecności zapylaczy. http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/wisnie.html#lut
O cięciu poczytaj m.in. http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/ciecie.html
Nawożenie drzew http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/icodalej.html
Wpisz stosowne hasło w wyszukiwarke.
Pozdrawiam Andrzej.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Andrzejek001, drzewa podczas tworzenia zawiązków jak i podczas dalszego ich dojrzewania potrzebują sporo wilgoci. Ilość owoców zależy również od odmiany jak już było pisane wyżej.

Pozdro
Mutari
Awatar użytkownika
jolanda
50p
50p
Posty: 71
Od: 20 kwie 2007, o 19:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

moja wiśnia " szklanka" nie może unieśc pysznych owoców ale prawie wszystkie mają robaki. mimo to nie mogę się oprzec. Pozdrawiam ;:31
moje roślinki moja radośc
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Moja wisieńka w zeszłym roku też wydała ledwo małe wiaderko wiśni - robaczywek. Trochę ją przyciąłem i w tym roku zebrałem trzy wiaderka. Zebrałem ciut wcześniej (mniej dojrzałe) i robaczków zdecydowane mnej. Soki porobione, dżemy też, w balonie fermentują jak szalone a i na nalewkę będzie :-)
Pozdrawiam
Grzegorz B

Post »

Moja wiśnia, mająca ponad 10 lat, również mało owocowała. Zmieniło się to gdy ją przyciełem (odmłodziłem). W pierwszym roku po cięciu owoców było niewiele, ale w drugim było już ich bardzo dużo. W tym roku również, wisienka cała oblepiona owocami. Poza tym zaczęła bujnie rosnąć a tyle lat prawie nic nie rosła.
Awatar użytkownika
jolka1954
100p
100p
Posty: 114
Od: 16 paź 2006, o 19:30
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

O ile była cięta w ubiegłym roku to na młodych przyrostach nie będzie owocować trzeba poczekac do przyszłego roku na gałązkach dwuletnich owocuje, nie obcinaj ich w przyszłym roku na pewno będą wisienki . ;:114
Pozdrawiam Jolka
andrzejek001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 paź 2006, o 12:14

Jesienne nawożenie wiśni kilkuletnich

Post »

Witam, juz raz swoje zapytanie wyslalem ale byc może nie odpowiednio to zrobilem i nie trafiło ono do wlasciwego adresata bo żadnej odpowiedzi nie otrzymałem. Probuje ponownie.
Chcialbym uzyskac porade jakim nawozem jesiennym zasilic swoje trzy kilkuletnie wisnie regularnie obcinane,ktore co roku maja minimalne ilosci owocow, trochę szkoda mi ich wyciac bo sa bardzo zdrowe ale co z tego. Może jest jakaś "piorunująca" dawka odpowiedniego nawozu, ktora pobudziłaby moje leniwe wisienki.
Pozdrawiam Andrzej :( : andrzejek001@o2.pl
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Nawozić na wiosnę.
Np: Azofoską.
majreg
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wisnie - owocowanie i nawożenie

Post »

Odmrażam. Mam ten sam problem. Mnóstwo kwiatów , zero owoców. Dwa drzewka rosną obok siebie więc teoretycznie jest zapylacz. Mam natomiast wątpliwości co do cięcia. Jedni piszą po kwitnieniu , inni na wiosnę. Co jest nie tak?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7504
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wisnie - owocowanie i nawożenie

Post »

To, że dwa rosną koło siebie nie znaczy, że się zapylają. Musisz znać odmiany, by wiedzieć czy się zapylą czy nie.
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/12 ... wisni.html
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”