Maliny - późne sadzenie

Drzewa owocowe
Marcin_1984
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 7 lis 2012, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Sadząc sadzonki teraz, zadołowujesz je od razu we właściwym miejscu

W sumie to racja. I jeszcze jakbym chciał dołować tak jak książka podaje to przechlapane bo trzeba każdą sadzonke rodzielić od pozostałych potem to przysypać, ubić i podlać. Czyli praktycznie ta sama robota co przy sadzeniu. Tyle, że przy sadzeniu dołki co ok 50 cm a tu rów :]. Dzięki za porady. Pzdr
Marcin_1984
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 7 lis 2012, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Noi posadziłem. Długo czekałem na sadzonki, ale się udało. Teraz czekać do wiosny i zobaczy się co z tego będzie.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Na pewno będzie dobrze :wit .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Witajcie, odświeżę temat. Poniżej zdjęcia moich pierwszych w życiu posadzonych malin... dostałam kilka krzaczków, posadziłam, mam obawy, czy coś z nich będzie bo ziemia jest piaszczysta i leśna, choć wymieszałam ją z lepszą ziemią... poczekamy, zobaczymy. Proszę o podpowiedź - czy powinnam je teraz przyciąć i do jakiej wysokości? Czy przyciąć dopiero na wiosnę?
Dodatkowe pytanie, czy na wiosnę, mogę sypnąć im nawozu typowego "krowiaka"?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Olga.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Według mojej wiedzy na pierwszą zimę po posadzeniu jesiennym malin nie powinno się ciąć. Niech sobie zostaną do wiosny tak jak zostały posadzone.Jeśli są to maliny owocujące późnym latem przyciął bym je wiosną nad pierwszym zielonym oczkiem. Z nawozem ,,krowiakiem" uważał bym na wiosnę gdyż położony na młode zielone pędy może je uszkodzić.
Pozdrawiam Jarek
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

To odmiana malin - Polka, czytałam, że są różne szkoły, kiedy przycinać i sama już nie wiem...
Olga.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

To odmiana owocująca od późnego lata. Więc w tym roku bym ją zostawił tak jak jest, a od przyszłego, jesienią ścinał bym około 5 cm nad ziemią.
Pozdrawiam Jarek
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

ok, dziękuję za informacje!
Olga.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Podepnę się pod temat. W sobotę posadziłem maliny (odmiana jesienna powtarzająca owocowanie, odmiana deserowa - tyle wiem).
Wykopałem dołek na pół szpadla i żona posadziła przysypując ziemią uniwersalną 5,5-6,5. Teraz mam pytanie do fachowców, czy tak mogę je zostawić na zimę czy jeszcze jakieś kopczyki im zrobić o których tu czytam? Gdzieś indziej czytałem, żeby znów ich nie obsypywać za bardzo.
W sumie to chyba jeszcze dałem ciała z podlewaniem a właściwie jego brakiem. Trochę deszcz już zaczynał padać, woda spuszczona i zakręcona w hydroforze, blisko zera było i tak to zostawiłem. Dałem ciała z tym sadzeniem?

Obrazek

Posadzone co ok 40cm w rzędzie i 2m od siebie - w sumie 20szt. Jest szansa, że przy owocowaniu to na raz zbiorę choć jedną łubiankę 0,25?
Pozdrawiam
Michał
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Ja bym na pewno podlał. Zrób zagłębienie przy sadzonce. Nawet dzisiaj.
Kopczyk możesz po podlaniu usypać bo ziemia będzie siadać. Na wiosnę rozgrzeb.
Najważniejsze jest abyś na końcach rzędów wbił kołki i co 50 cm poprowadził między nimi pętle z drutu. Jak malina będzie rosła w górę to wkładaj ją w tę pętlę.
Jak się pojawią odrosty to zrób z nich trzeci rząd pośrodku.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Kołki i druty zostawiłem sobie na wiosnę. Skoczę na działkę z kanistrem i podleję trochę. Te kopczyki to zrobię z wyciętej przed sadzeniem darni - chyba będzie ok? A może te kikuty zawinąć trochę w agrowłókninę?

Dzięki za rady.
Pozdrawiam
Michał
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Podlej 2 litry na krzak co najmniej. Nakop gdzieś na boku ziemi. Nie zawijaj w agrowłókninę.
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - późne sadzenie

Post »

Dołączam do grona "późnosadzących maliniaków". Skończyłem sadzenie przy pierwszych płatkach śniegu i gruncie częściowo z wierzchu zmrożonym. Pojechałem po bandzie bo część posadziłem w części podmokłej działki. Ciekawe czy przeżyją. Wiosna pokaże. O kopczykowaniu sadzonek nie wiedziałem. Będę musiał jeszcze raz odwiedzić działkę i je okopcować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”