Gdzie kupić - konkretne drzewa i krzewy owocowe,bez REKLAMY sprzedawców

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Drzewka są zadołowane, dotychczas nie miałam czasu na ich sadzenie. Dziś zwróciłam uwagę na barwę kory. Czy ktoś mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć moim obawom? Drzewka nr 1 i 2 to grusze czy jabłonie? Miały być grusze. Nr 3 też ma być grusza i zdecydowanie różni się od pozostałych. Nr 4 to ma być jabłoń.

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Kolor kory grusz jest różny bo odmiany są różne faworytka red ma bardziej czerwonawą korę a taka konferencja lipcówka zielonkawą .
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

A jak pokrój tych drzewek?
Ja u swoich grusz (poza charakterysytycznym kolorem, którego nie da się pomylić - coś jak twój numer 3) widzę, że w większości przypadków od jabłoni można je odróżnić po pokroju.

Grusze proste, strzeliste (kolumnowe) z małą ilością (przynajmniej w tym wieku) bocznych gałązek.
Poza tym pąki są bardzo gęsto na pniu i tak jakby naprzemiennie.

Jeśli rzeczywiście kolor wcale nie znaczy, że to nie są grusze, to zwróc uwagę na pokrój - albo pokaż zdjęcia całych drzewek.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Nazwa powinna być na pasku.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Niewiele widać, bo nie chciałam wygrzebywać zadołowanych drzewek. Nr 1 to ma być grusza Pstrągówka, nr 2 grusza Faworytka, nr 3 grusza Konferencja, nr 4 jabłoń Beforest. Moją wątpliwość wzbudziły drzewka nr 1 i 2, bo barwa kory wyraźnie różni się od tej nr 3, natomiast podobna jest do barwy kory jabłoni. Nie sądziłam, że odmiany w obrębie tego samego gatunku mogą się aż tak różnić. Nigdy nie sadziłam młodych grusz, stąd wolę się upewnić. Nr 1 nie ma gałązek bocznych wcale, nr 2 ma ich pięć, są wzniesione do góry.

Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Wg mnie 1 i 2 to jednak grusze.
Dosyć gruby ten przewodnik przy stosunkowo niewielkiej ilości gałązek bocznych.
Ale dokładnie to nie pytaj dlaczego - po prostu tak jakoś czuję - sam nie jestem specjalistą - drzewkami owocowymi zacząłem się interesować w tym roku jesienią i jeszcze przed tym nie miałem o nich pojecia.

Jednak posadziłem kilka sztuk i mogłem na zywo zobaczyć różne grusze (mam ich kilkanaście), wręcz "pomacać" i wydaje mi się, żę młode gruszki mają coś specyficznego co pozwala je zidentyfikować. Fakt - moje wszystkie (uwzględniając azjatyckie) miały korę koloru jak twoja numer 3 - ale mimo to zauważyłem pewną zależność w budowie.

Tak na moje oko to jednak grusze. Ale na wszelki wypadek poczekaj na wypowiedź kogoś bardziej "ogarniętego" w temacie.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Na 99% grusze, nawet pasują kolory, Konferencja zielonkawa a Pstrągówka i Klapsa pędy zaczerwienione (owoce też).
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szkółki drzew owocowych

Post »

Super. :D Miałam niezłego stracha, moje tegoroczne zamówienia to jakieś pasmo pomyłek i bardzo się cieszę, że wszystko jest już w porządku. Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Porzeczka w formie piennej

Post »

Orientujecie się gdzie można kupić porzeczkę złotą?
Pozdrawiam, Jacek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczka w formie piennej

Post »

Czasem bywa w sklepach jako krzew ozdobny.Można też spotkać żywopłoty ze złotej porzeczki.Jeśli masz coś "na kiju" to na 100% będą odrosty.Wczesną wiosną trzeba wyciąć jednoroczne pędy,pociąć na 20 cm odcinki i posadzić na całą głębokość .Ukorzenia się jak chwast.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka w formie piennej

Post »

Jacek oni mają/podkładki/ http://www.akgursztyn.pl/oferta.html a tu np patyki ukorzenione http://www.kryt.pl/pl/oferta/
Wiosną też bywają w szkółkach leśnych, bo pszczelarze szukają
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Porzeczka w formie piennej

Post »

Dziękuję serdecznie za rady :wit
Napisałem do obu wymienionych przez pelikano11 szkółek, choć obawiam się, że może być problem z zakupem kilku sztuk...
Sugerując się radą kaLo pomyślałem by kupić cokolwiek na patyku, wyrzucić odmianę naszczepioną i potraktować toto (podkładkę) jak odkład poziomy.
Skoro łatwo się ukorzenia, nie powinno być problemu.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zakup drzewek przez internet.

Post »

ogrodnik1989, ja musiałam reklamować drzewko z tej szkółki. Przyszło z uszkodzonym korzeniem (mniej więcej przy granicy pnia i korzenia), dosyć poważnym. Było trochę zachodu, wysłałam zdjęcia, musiałam trochę czekać na decyzję (wyślą, zwrócą koszt czy nic nie zrobią?), kilka razy się przypominając. W końcu obiecali zwrócić koszt tego drzewka i znów czekanie, musiałam się przypominać i po około miesiącu (nie pamiętam dokładnie) przyszedł zwrot. O ile nie mają tam jakiejś rzadkiej odmiany, nie polecam.

P. S. Mamy już na forum wątek o szkółkach drzew owocowych, polecam. :D http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=60172

ela151, na jakiej podkładce kupiłaś jabłonki i po ilu latach zaowocowała Ci Kronselska?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”