Grusza samosiejka

Drzewa owocowe
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Grusza samosiejka

Post »

Witam,

Zebrałem nasiona gruszy pospolitej, czy jest szansa że z nich wyroście właśnie taka grusza? Wiem że z odmianami szlachetnymi to loteria i praktycznie brak szans na powtórzenie cech rodziców, ale czy tak samo jest z gruszą pospolitą (polną, ulęgałką).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

vader2 pisze:Ad pelikano 11
Tak, to było szczepienie bezpośrednio na gruszy Tse-Li, która to z kolei rosła na podkładce z gruszy kaukaskiej. Przyrosty są imponujące, maja po 2m .
Gdybyś miał nadmiar tak szczepionej Dicolor to daj znać na pw :wit

Tomek_Os Ty chcesz ją uprawiać? Jak nie masz gdzie wykopać to kup siewkę w szkółce leśnej za grosze
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Grusza samosiejka

Post »

Chciałbym dochować się drzewka z nasiona (wiem, wiem są łatwiejsze drogi :wink: ) raczej w celach edukacyjno-poznawczych. Pomyślałem też o gruszach jako drzewach polnych znikających z naszego krajobrazu i być może kiedy już plany które mam się ziszczą, posadzę je na swojej ziemi tu i tam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Na pewno pospolita wyrośnie z nasion. Zajrzyj na str 353 tej publikacji w linku - stratyfikacja nasion gruszy pospolitej jest najprostsza, tylko w lodówce http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p5307383
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Grusza samosiejka

Post »

Serdecznie dziękuję za pomoc Pelikano ;:180
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Takie cudo znalazłem nieopodal mojej posesji. Gruszka wczesna, zdatna do jedzenia od pierwszej dekady sierpnia (u mnie faworytki są jeszcze wtedy dosyć twarde, a takich nie jem). Kolor jasnozielony przechodzi w początkach wrzesnia w żółty i wtedy ulęga się. W smaku bardzo dobra, a doskonała kiedy zapiecze się ją krótko w piekarniku. Kilku znajomych, po konsumpcji poprosiło mnie o zrazy, a jeden nawet dostał zaszczepione drzewko. Siewka ta owocuje corocznie bardzo obficie. W załączeniu fotki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Grusza samosiejka

Post »

Wcale mi to nie wygląda na typową ulęgałkę. Albo jakaś krzyżówka gruszy hodowlanej i ulęgałki, albo tzw. lipcówka. W każdym razie ciekawa odmiana. Może warto ją rozmnożyć? Sam bym chętnie cos takiego posadził. Może byś się tak ARGUSIE przedstawił? Skąd jesteś?
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Wyjątkowo smaczna ulęgalka - skąd się pojawila? Pierwsze szlachetne odmiany to wlaśnie przypadkowe mutacje. Potem drogą krzyżowania powstają kolejne odmiany. Czy to przypadkowa mutacja, czy też spontaniczna krzyżówka z np Lipcówką, trzeba by przeprowadzić dokladne badania.
Sam znam ulęgalki o smacznych owocach. K/o Kamiona niedaleko Skierniewic przy parkingu leśnym na skarpie gruszka dojrzewającą w polowie września, wielkość gruszki Lipcówki, b slodka, bez cierpkości. Jachranka nad Zalewem Zegrzyńskim dojrzewala pod koniec sierpnia podobnej wielkości, slodka, lekko ciepka. Nieużytek kolo Góry Kalwarii zarośnięty ok 200szt lub więcej ulęgalkami, jedna z nich owoc jak na ulęgalkę raczej większy, smak calkiem niezly. Inna owocuje zawsze slabo, owoce duże, wielkości Lipcówki slodkie, super. Pomiętam jeszcze gruszę ulęgalkę u znajomych gospodarzy, którzy jeszcze na początku lat 70 u wieku wozili jej owoce na targ w Warszawie razem z odmianowymi gruszkami. A drzewo bylo wiekowe.
Pozdrawiam Jacek
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

Grusza ta jest na pewno samosiejką, wyrosłą na terenach nieużytkowanych, samotnie, w pewnym oddaleniu od innych drzew owocowych. Być może krzyżówka z moich grusz lub grusz sąsiadów. Lipcówkę kolorową posiadam jest wczesniejsza i dwa razy mniejsza, poza tym z rumieńcem. Aktualnie grusza ta nie jest już w takiej dobrej kondycji jak na zdjęciu, parę gałęzi złamało się pod ciężarem owoców, a korę na pniu obgryzły dzikie zwierzęta, nie wiem co będzie z nią dalej, na szczęcie rosną już młode okazy. Jeżeli ktoś chce ją wypróbować, służę zrazami. Mieszkam w Dąbrowie Górniczej.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Grusza samosiejka

Post »

Ładne gruszki ma ta siewka z daleka można by pokusić się o stwierdzenie, że do lukasówki podobna :)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ARGUS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 17 wrz 2012, o 07:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza samosiejka

Post »

A oto i następna znaleziona siewka. Malutkie drzewko oblepione gruchami, cud że się nie połamało. Dojrzewają pod koniec września, w październiku opadają. Smaczne są tylko całkowicie dojrzałe i wtedy nabierają żółtego koloru. Na zdjęciu porównanie z owocem poprzedniej siewki, już w pełni dojrzałym.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”