Flaszowiec pruwiański, Cherymoja,(Annona cherimola)- uprawa, pielęgnacja, problemy

Rośliny doniczkowe
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Cherimoyę a także jej kuzynkę grawiolę można śmiało uprawiać w dużym pojemniku i będą owocowały.Widziałem w pażdzierniku w Czechach piękne okazy obu tych gatunków.Cherimoya wysoka na jakieś 2m miała dużo owoców wielkości sporego jabłka, widok był naprawdę niezwykły.Nieco mniejsza grawiola ,jeszcze owoców nie posiadała.Jednak zaznaczyć trzeba ,że sadzonki najprawdopodobniej były szczepione.Ja robiłem dwa podejścia z nasionkami,ale nic z tego nie wyszło.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3734
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Annona cherimola to jak z jej zimowaniem? Jakiej temperatury wymaga lub jaką minimalną zniesie w okresie zimowym?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Krasny
500p
500p
Posty: 527
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Witam!
Wie ktoś może jak przechować nasiona czerymoi przez około 2 tygodnie, tak, żeby nie wyschły? W tej chwili owinąłem je w wilgotny papier toaletowy i wstawiłem do chłodni z temperaturą 10C. Jakby był ktoś chętny to mogę podzielić się nasionkami. Z trzech owoców będzie ich całkiem sporo.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Jest z rodziny flaszowatych, więc pewnie jak inne potrzebuje 60 dniowej stratyfikacji nasion w temperaturze 0-4 C'. Nie jestem tego pewien ale powinieneś jak najszybciej przynajmniej połowę nasion zakopać w ziemi, trochę głębiej bo już jest cieplej.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Krasny tam piszą, że źle robisz http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=14
Krasny
500p
500p
Posty: 527
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Dzięki za informacje. Ale w takim wypadku to chyba sobie odpuszczę niestety. Jestem w tej chwili za granicą i nie mam co z nasionami zrobić. Może uda mi się kupić owoce przed powrotem do kraju to posieję wtedy świeże.
Pozdrawiam, Krasny.
Tomekwie
50p
50p
Posty: 86
Od: 23 sty 2015, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Witam
Doświadczenia z flaszowcem nie mam , ale jeżeli chodzi o rośliny z ciepłych rejonów to przeważnie mają one krótką trwałość i nawet długie moczenie im nie pomoże , bo wtedy pleśnieją i gniją. Za przykład niech posłuży chociażby wszystkim znana cytryna. Posiane świeże nasiona (takie które nie zdążyły pomarszczyć się przy wysychaniu ) wschodzą w bardzo wysokim procencie , ale już przetrzymane przez około 1 miesiąc praktycznie nie chcą wschodzić . Podstawową rzeczą przy przetrzymywaniu nasion jest często obniżenie temperatury tak aby spowolnić procesy życiowe , przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności . Podejrzewam , że i w tym przypadku przetrzymanie w chłodzie ( nie za niska temperatura ) przy zwiększonej wilgotności pozwoli przedłużyć ich trwałość , zwrócić należy uwagę na to aby nie było za mokro , gdyż mogą pleśnieć lub gnić .
Inną sprawą może być , to że sprowadzane z daleka owoce , często zrywane są w stadium niepełnej dojrzałości co może skutkować tym , że nasiona nie są prawidłowo wykształcone i mogą nie kiełkować.
Ale może ma ktoś doświadczenia z poszczególnymi gatunkami i wtedy warto posłuchać . Niektórzy mają swoje sposoby.
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Nasiona z rodziny flaszowcowatych szybko tracą procent swojego wigoru.Ja miałem wysiewaną cherimoyę z nasion które miały z 2 m-ce i chyba na 14-ście nie wyszły 2szt.Moczyłem w lekko ciepłej wodzie przez 6h i do ziemii,wzeszły po ok. 1,5 miesiąca,Jeśli masz świeże to można w letniej,takiej lekko ciepłej wodzie potrzymać przez 2-4h i w grunt,czym świeższe tym szybciej wzejdą.

Sratyfikację zimną dla roślin z rodziny flaszowcowatych przeprowadza się tylko dla nasion asiminy.
LEGENDS NEVER DIE
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Flaszowiec (Jabłko budyniowe :))

Post »

Witam
Chyba pora odświeżyć temat? :wink:
Posiadam 2 letniego flaszowca peruwiańskiego i miękkociernistego (z nasion) :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Flaszowiec- "chorowita" roślina egzotyczna

Post »

Witam
Chyba pora odświeżyć temat? :wink:
Posiadam 2 letniego flaszowca peruwiańskiego i miękkociernistego (z nasion) :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Flaszowiec- "chorowita" roślina egzotyczna

Post »

Jak się mają rośliny? Jeszcze rosną? Jak z zimowaniem?
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Flaszowiec pruwiański, Cherymoja,(Annona cherimola)- uprawa, pielęgnacja, problemy

Post »

Flaszowiec peruwiański ma właśnie tak gdzieś 80 cm i jest fajnym drzewkiem, a flaszowiec miekkociernisty mi usechł i hoduje od nowa (na razie mam kilkumiesięczne roślinki). Zimowanie przechodzi pomyślnie.

--- 9 mar 2019, o 19:59---

Flaszowiec poczuł już wiosnę ;:63 :

Obrazek

Obrazek

Pieniek :

Obrazek

---3 cze 2019, o 23:03---

Witam
2-letnia Graviola i cherymoja w szklarni. Rosną znakomicie :D :

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Flaszowiec pruwiański, Cherymoja,(Annona cherimola)- uprawa, pielęgnacja, problemy

Post »

Dostałam sadzonkę flaszowca w prezencie, liczy sobie ok. 30 cm wysokości. I mam głupie pytanie: czego można się spodziewać po paru latach uprawy? Latem może być na zewnątrz, zimą mam do dyspozycji tylko miejsce w ciepłym pokoju. Przejrzałam trochę sieć, o uprawie szczególnie starszych roślin nie ma wiadomości niemal wcale (trochę o siewkach jak tu na forum). Czy dobrze rozumiem, że będzie to coś a la drzewko, bez specjalnych walorów ozdobnych? Z jednej strony nie chciałabym robić przykrości ofiarodawczyni nie doceniając prezentu (i wskutek ignorancji np. mordując roślinę), z drugiej - parapety w domu są pełne, a roślina niespecjalnie mi się podoba.

B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”