TRUSKAWKI odmiany

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Ewao4po zbiorze będę miała sadzonki Elsanty ze świezo zakupionych w ubiegłym roku w szkółce
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Juda

a czy lepsze są sadzonki do posadzenia frigo czy świeże kopane??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Według mnie jeśli masz dużo miejsca w ogrodzie to za te same pieniądze za które kupisz sadzonki frigo lepiej kupić większą ilość sadzonek zielonych.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Jaki odstęp zrobić przy sadzeniu dukata?
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

:wit
baxiowa pisze:Jaki odstęp zrobić przy sadzeniu dukata?
Dukat trzeba sadzić rzadko bo wielkie krzaki rosną ...około 35 i zawsze wyrywać przybyszowe sadzonki bo przy zagęszczeniu szaleje pleśń.
Ewao4 pisze:Juda

a czy lepsze są sadzonki do posadzenia frigo czy świeże kopane??
Moim zdaniem lepsze świeze kopane i cena też korzystniejsza :D
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

W chłodni sadzonki frigo powinno się przechowywać max 8 miesięcy.
Sadzonki pozyskuje się w miesiącach sierpień, wrzesień i kawałek października, to żeby były zdrowe bo to ochrona przez cały sezon, a nie tylko podczas pakowania, w temperaturze ujemnej rzadko co gnije. :)
Sadzonki frigo powinny być wysadzone przed końcem czerwca, zakładając, że kupimy sadzonki pozyskane w październiku, a nie wcześniej. Wrześniowe odpowiednio wcześniej. Sadzenie truskawek frigo po tym terminie to zniżka plonowania w roku następnym nawet o 20%. Czyli na starcie mamy już straty, a jeżeli pozwolimy takim truskawkom owocować straty będą dużo większe. Zbierzemy może kilka owoców ze słabo rozwiniętej roślinki, która zamiast dorastać, przygotowywać się do następnego sezonu i przetrwania zimy skazana jest na rodzenie owoców.
Możemy Łatwo to policzyć. Sadzimy 10 lipca, owocują przy sprzyjających warunkach około 5 września, zanim dojrzeją wszystkie mijają kolejne 2 tygodnie, i już jest połowa września, czyli jak piszesz jest to już okres spoczynku.
Adas11 pisze: Truskawki uzyskuje się jak są w czasie spoczynku i przygotowuje się aby były zdrowe i nie gniły
W tym czasie truskawka już powinna spoczywać, to kiedy ma dorosnąć i jak przetrwać zimę.
Nielogiczne to dla mnie.
I choć sama mam truskawki z sadzonek to wiem że te frigo sadzone wiosną mogą owocować do woli natomiast te z sadzonek trzeba ograniczać, dlatego szadzę jesienią. :) Wiem że frigo są lepsze mają więcej turgoru, ale ja skąpiec jestem i wolę pozyskać sadzonki jesienią. :wink:
Sadzenie truskawek frigo latem i pozwalanie im na pełne owocowanie nie jest w żaden sposób uzasadnione.
Spróbuj posadzić jeden rządek na początku czerwca, drugi w lipcu i porównaj jak będą owocowały w kolejnych latach.
To że ktoś coś robi nie oznacza że jest to optymalne rozwiązanie.
Tylko tyle chciałam napisać.
Katarinka
50p
50p
Posty: 53
Od: 8 maja 2014, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Ponawiam pytanie: czy ktoś ma/miał truskawkę pod nazwą Fragaria ananassa 'Tristan'?
Wrzucam link http://www.gardencrossings.com/plantnam ... ia-Tristan.
Jeśli ktoś ma, to czy wypuszcza mu pędy? U mnie ani jednego. Wyłącznie piękne kwiaty, które szybko zmieniają się w owoce.
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Ja dziś zjadłam kilka dukacików. :heja Takie marne sadzonki zakupiłam a pierwsze obrodziły.
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Czy ktoś z was spotkał się z odmianą GIGANT ? jestem ciekawa tych truskawek czy faktycznie są tak wielkie czy to tylko taki chwyt?
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
miodownik
50p
50p
Posty: 75
Od: 26 wrz 2012, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Uprawiam Honeoye i dwie odm powtarzające Selva i Vima rina.Jestem zadowolona.Powtarzające owocowały jeszcze w listopadzie.W tym roku kupiłam Evie2(w doniczkach8)mają już dojrzałe owoce.Uprawa i zimowanie w tunelu foliowym nieogrzewanym. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nertu
100p
100p
Posty: 174
Od: 6 kwie 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Ja kupiłam sadzonki frigo odmiana Albion i evie II jako sadzonki i przyznam że te frigo są rewelacyjne.
Po 3 tygodniach frigo są większe i lepiej wyglądają niż sadzonki.
Poza tym wyglądają mega zdrowo, ja postanowiłam już zawsze startować z frigo
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w twoje życie. - Ola
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Nertu
A czy to prawda,że jedne i drugie owocują aż do mrozów??Ja mam kilka krzaczków Selwy ale w smaku taka sobie..
Pozdrawiam Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: TRUSKAWKI odmiany

Post »

Mam zamiar kupić kilkanaście sadzonek truskawek frigo..Doradźcie czy lepszy jest Kent czy Kama??Chodzi mi o słodkie owoce do pojedzenia ale także na mrożenie :wit
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”