'Skoropłodnaja' - czy ktoś słyszał o takiej śliwce?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

'Skoropłodnaja' - czy ktoś słyszał o takiej śliwce?

Post »

Właśnie, spotkałem się z opinia, ze to podobno dobra odmiana, czy ktoś próbował owoców tej odmiany? Czy opłaca się ja sadzić na działce i jaka jest przydatność tych owoców?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Słyszał Pomolog. To klon ałyczy. Znaczy się śliwka, nie pomolog.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

:D Ciekawa odmiana - bardzo plenna - polecam dla tych, którym nie przeszkadza "dywanik owocowy" pod drzewem. Owoce są małe, kuliste - ale bardzo smaczne. Niestety opadają "hurtowo" w momencie osiągnięcia dojrzałości zbiorczej. I pestka trzyma się miąższu "jak rzepa psiego ogona" :P
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Dziękuję za odpowiedz,
Chodzi mi o smak, czy są słodkie i czy nadają się na przetwory (wino i dżemy).

Pozdrawiam serdecznie
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Słodkie - na dżemy tak, wina nie robiłem :P Po prawdzie śliwy japońskie (i pochodne) najbardziej nadają się na soki (są niesamowicie wydajne).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

A skąd się tę odmianę bierze? Jest do zdobycia w Polsce?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Tak, choć to mało popularna odmiana ("niszowa"). Ale można "wytropić". Po prostu do produkcji towarowej się absolutnie nie nadaje, a amatorsko to typowa ciekawostka.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Czy, jak można domyślać się po nazwie, ta odmiana szybko zaczyna owocować?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Brawo! Może nie aż tak (żeby zasługiwało na to określenie nazwą) - niemniej jednak wchodzi w okres owocowania stosunkowo wcześnie
Pozdrawiam serdecznie :wink:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

GrzegorzR pisze:To klon ałyczy.
Jeśli to klon ałyczy, to czemu odmiana ta zaliczana jest do śliw japońskich a nie do śliw domowych, u których jednym z gatunków rodzicielskich jest właśnie ałycza? W jednym opisie znalazłem informację że jest to odmiana samopylna w innych że obcopylna, jeśli obcopylna to jakie śliwy ją zapylają domowe czy japońskie? Dodam że znalazłem również opis który podaje że: "Jest to odmiana wyselekcjonowana w byłym Związku Radzieckim ze skrzyżowanie śliwy chińskiej i ussuryjskiej". Z tego by wynikało że z ałyczą i śliwami domowymi nie ma nic wspólnego, co ciekawe wynika z tego też że i z ze śliwami japońskimi ma niewiele wspólnego, a więc co to jest i jak to zapylić?
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Raczej nie zagłębiałbym się w problem pochodzenia odmiany oraz ustalenie do jakiej grupy wymienioną śliwę zaliczyć, dlaczego? Ponieważ nawet osoby zajmujące się tym, nie są co do siebie zgodni(jak można wyczytać w literaturze, nie przez wszystkich pomologów zaliczana jest do śliw Japońskich), a ogólnie przyjmuje się, że jest to śliwa Japońska. Co do zapylania odmiany to powiem tak, mam ją posadzona ładnych parę lat i nigdy nie miałem problemów z jej owocowanie, według mnie jest ona samopylna, ponieważ w pobliżu gdzie była sadzona nie było innych śliw, a już na drugi rok po posadzeniu owocowała dość obficie, jak na takie drzewko. Obecnie z większych drzew owoców można zbierać skrzynkami, są one bardzo smaczne jednak nie duże, ale też przesadnie nie małe, ich wada jest to, że dojrzałe opadają, jednak w uprawie amatorskiej nie ma chyba to, aż takiego znaczenia. Przy odpowiednim traktowaniu drzewa oraz przerzedzeniu zawiązków owoców(samo drzewo kwitnie bardzo obficie, kwiat na kwiecie i owoce zawiązuje bardzo gęsto), można uzyskać owoc większy. Nie martwiłbym się zapylaczami do tej odmiany.
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

Ja w tym roku kupilem ta sliwe w szkolce w Lusowej :wink: Kolor kory ma bardzo zblizony do santa rosy
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoropłodnaja - czy ktos slyszal o takiej sliwce?

Post »

tytuseee pisze: Nie martwiłbym się zapylaczami do tej odmiany.
Exactly ;)
Obojętnie od czego pochodzi - ałycze, śliwy orientalne i lubaszki zapylają się nawzajem, a i wcześnie kwitną, z grubsza razem (ałycza zapyla mi japońskie). Śliwa domowa natomiast podobnież nie zapyla tej grupy, bo kwitnie później.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”