Orzech zmarznięty - podcinanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Ritz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2012, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Orzech zmarznięty - podcinanie

Post »

Witam
Mam orzecha który zmarzł nie ma owoców nie wiem czy mogę go teraz podciąć ? PILNE .
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech zmarznięty - podcinanie

Post »

W zasadzie tak, ale ja nie od orzechów spec, sprawdź sobie w tym wątku - zwłaszcza znajdziesz info JAK przyciąć. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=630
Zasadniczo orzechy tnie się wcześnie (marzec) i ewentualnie w sierpniu - a to z uwagi na tendencje do 'płaczu', rany nie przyschną gdy będzie sok płynął. Ale orzech nigdy cięcia nie lubi, jest to kłopot. Sprawdź wątek i pamietaj: im mniej cięcia tym lepiej... Najlepiej to usunąć tylko to co martwe, a żywego nie ranić. Orzech po prostu nie umie zbytnio goić ran.
:wit
Ritz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sie 2012, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech zmarznięty - podcinanie

Post »

Może ktoś jeszcze się udzieli ?:)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Orzech zmarznięty - podcinanie

Post »

To co martwe nie stanowi problemu, bo wiadomo że jest do wycięcia. Gorzej z takimi na wpół żywymi gałęziami, bo takie są bardzo wdzięcznym obiektem do zasiedlania przez grzyby pasożytnicze. Dlatego trzeba znaleźć na gałęziach miejsca, gdzie zaczyna się większe uszkodzenie i tam przyciąć.
Naukowcy po długoletnich targach doszli do wniosku, że najlepszym terminem cięcia orzechów włoskich w umiarkowanym klimacie jest późna wiosna (koniec maja, początek czerwca).

Ponieważ mam już trochę drzew orzechowych do cięcia, mam też możliwość stałego oglądania procesu gojenia ran na orzechach. Po cięciu kalus rośnie intensywnie w dwóch falach - mniej więcej od 20 maja do końca czerwca i potem od początku sierpnia dopóki jest ciepło, czyli mniej więcej do września. W lipcu przyrosty kalusa są mniejsze.
Jeśli cięcie wykonuje się w sierpniu, przed zimą rana będzie w dużo mniejszym stopniu zagojona, niż przy cięciu późnowiosennym, dlatego też przeniesiono termin zasadniczych cięć na późną wiosnę.

Tak więc można tego orzecha przyciąć teraz na długie czopy. Czopy wyciąć późną wiosną następnego roku. Można też zostawić go w całości i ciąć późna wiosną, od razu bezczopowo.

Wyciek soku u orzechów trwa od początku opadania liści do czasu, kiedy młode przyrosty na wiosnę osiągną około 5 cm długości (z przerwami przy większych mrozach). Jeśli w tym czasie zachodzi konieczność przycięcia orzecha, trzeba to robić na długie czopy. Czopy należy wycinać w czasie najbardziej sprzyjającym gojeniu ran.
Na temat cięcia orzechów przygotowuję szczegółowy materiał ze zdjęciami. Niestety to wymaga czasu i będzie gotowe dopiero zimą.

Pozdrawiam, kozula
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”