Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Witam,
mam zamiar kupić w Maju drzewko ale nie wiem czy to już nie jest za późno. Chcę aby się przyjęło. Myślałem tez o kupieniu teraz jodły...

Co radzicie ? kupować czy czekać na jesień ?
=============
Płeć: Męszczyzna
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Czy kupiona w Maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Jeśli ta jabłonka jest w doniczce, to chyba nie powinno być problemu...
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy kupiona w Maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

zikkk pisze:zamiar kupic w Maju drzewko
Jeżeli nie zapomnisz o podlewaniu i ( ja tak zrobiłam ) cieniowaniu w bardzo upalne dni to wszystko będzie dobrze.
Moja jabłoneczka w tamtym sezonie uginała się od jabłuszek, a nawet dzieliłam się owocami z szerszeniami :;230
BOŻENA
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czy kupiona w Maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Bo-enka pisze:Jeżeli nie zapomnisz o podlewaniu i ( ja tak zrobiłam ) cieniowaniu w bardzo upalne dni to wszystko będzie dobrze.
a tego akurat nie wiedzialem, jak 'cieniować' ? znaczy jak mam jakies przykrycie nad nia robic czy jak ? W sumie nigdy tego nie robilem a h2o to sie lało :) a własnie z tą wodą czy dobrze jest wsadzić najpierw drzewko na 24 godziny w wiadro wody czy od razu do ziemi ?
Bo-enka pisze: Moja jabłoneczka w tamtym sezonie uginała się od jabłuszek, a nawet dzieliłam się owocami z szerszeniami :;230
no bo Twoja to jakaś większa jabłonka a moja to będzie 2 letnia więc mała.
=============
Płeć: Męszczyzna
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Nauczony krótkim doświadczeniem śmiem twierdzić, że prędzej przeżyje ta majowa, niż sadzona jesienią.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Coby nie przeżyła, faktycznie trzeba dobrze nawodnić, i przyciąć, szczególnie jak będzie z listkami, jak z chłodni bez listków też trzeba przyciąć. A żeby nie latać za często z wodą, po posadzeniu i podlaniu, na wilgotną ziemię rozsypujemy z 5 cm, suchej ziemi, albo piasku, idealnie zapobiegnie przesuszeniu.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

ale to mówisz o przycięciu przewodnika tak ? a jak z wsadzeniem drzewka do wiaderka pełnego wody tak na 24 godziny przed posadzeniem ? co o tym sądzisz ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy kupiona w maju jabłonka przyjmie się ?

Post »

Podrzuciłem odpowiedź gdzie indziej, ale dodam - jeśli nie da się od razu posadzić to korzenie trzymać w wilgoci, najlepiej w mokrym torfie czy ziemi, trocinach - co się ma. W samej wodzie można utopić, jeśli na dłużej.
Przycięcie - chodzi o zmniejszenie korony, w istocie ilości liści, przez usuniecie wszystkich niepotrzebnych pędów i skrócenie pozostałych. Drzewo ma obcięte korzenie i może być że nie zdołają pobrać tyle wody ile liście wyparowują... drzewo wówczas ucierpi, albo uschnie. To już do oceny (jeśli ma sie wprawę) odpowiednio do stanu korzeni i wielkosci korony. Nierozgałęzione okulanty czy małe koronki - nie problem.
Inne rzeczy - ściółkować ziemię koło drzewka (mniej schnie) mozna też liśćmi, korą etc. Można cieniować (tak jest, dać coś co przed słońcem ochroni), osłaniać przed wiatrem, można też przyrzucić białą włókniną, ogranicza parowanie. Ale najlepiej po prostu skrócić gałązki i podlewać przy suszy. Jak odtworzy sobie korzenie to i koronka odrośnie z powrotem.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”