Truskawki - choroby

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
michasia46
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 wrz 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Truskawki - choroby

Post »

Tak. Sprawdziłam. To on.
Zagonek mam od wiosny . Czy wszystkie truskawki mi zaatakuje. Czy wyrywać te podejrzane a nasadzić nowe. Co powinnam teraz zrobić ?
Pozdrawiam / Michasia46
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - choroby

Post »

michasia46
A co tam rosło przed truskawkami?
Czy ten kawałek był uprawiany?
Może była tam tylko trawa i chwasty?
brak polskich znaków
michasia46
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 wrz 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Truskawki - choroby

Post »

Właśnie był to zagonek nieuprawiany.
Około 3 lat.
Dziś zrobiłam pułapki na ziemniaka i mam zamiar zrobić zboże do butelki . sfermentowane. Może się coś złapie.
Pozdrawiam / Michasia46
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

Czytałam ostatnio artykuł, że dobrze przed uprawą truskawek uprawiać przez 1 sezon grykę tzn. od wiosny do żniw, gdyż korzenie tej rośliny zawierają szkodliwe taniny a nicienie i inne szkodniki glebowe nie mając co jeść żrą korzenie i w ten sposób następuje naturalna dezynsekcja gleby pod truskawki.
Taką nicieniobójczą rośliną jest aksamitka.Gorczyca też ma korzystny wpływ.
Owies ma tez działanie fitosanitarne.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - choroby

Post »

michasia46
W takich miejscach jak laki,odłogi, istnieje zawsze ryzyko występowania Osiewników, Opuchlaków Nicieni i nnego dziadostwa. Przed sadzeniem powinno się takie miejsce odkazić. Na nicienie korzeniowe słyszałem o tej metodzie którą opisała suzana. Na wszystkie sprężykowate opuchlaki i chrabąszcze trzeba zastosować chemie, ewentualnie zakupić pożyteczne nicienie którym bardzo smakują larwy i drutowce. Preparaty chemiczne to Dursban i Calipso.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - choroby

Post »

Wiosna tuż, tuż :D
Wraz z jej przyjściem chcę rozpocząć walkę z opuchlakiem.

Wyczytałam, że jako środek ekologiczny wywar z wrotyczu się sprawdza:
"... 500 g rozdrobnionego ziela lub 75 g suszu moczyć w 10 L wody przez pół godziny, na koniec podgrzewamy do wrzenia (lub gotujemy przez 20 do 30 minut), stosujemy po ostygnięciu
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zwalczać takie szkodniki jak pchełki, rośliniarki, mączlik szklarniowy, opuchlak truskawkowiec, kwieciaki, roztocz truskawkowy, mrówki,"

Teoretycznie ma się sprawdzić, a jak praktycznie?? Może ktoś stosował ową "herbatkę"??
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Truskawki - choroby

Post »

W zeszłym roku jesienią posadziłam truskawki. Były na tyle maleńkie, że nie było nawet za bardzo, jak obciąć liści-choć podobno nie powinnam tego robić u tak młodych roślin.Tymczasem zauważyłam na nich plamy wskazujące na białą plamistość. W związku z tym, że rozpoczęła się już wegetacja, wycięłam wszystkie liście, zostawiając widoczne zalążki wychodzące ze środka sadzonki. Czy to wystarczy czy niestety muszę prysnąć? Jak tak, to czym? Topsin może być? Proszę o radę.
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawki - choroby

Post »

http://www.ochronasadu.pl/choroby/biala ... -truskawki
Tu masz troszkę informacji.
Późne sadzenie truskawek i obcinane liście na zbyt młodych krzaczkach, raczej nie będzie dużych zbiorów, ani w tym ani w następnym roku. Najprawdopodobniej kopiłaś chore osobniki, teraz musisz się zastanowić co dalej, biegać z opryskiem czy może wyrwać je teraz i posadzić nowe zdrowe , i oprysk i sadzonki kosztują, jeśli to kilka krzaczków to ja bym je usunął i teraz wsadził nowe. A liście obcina się w drugim roku po posadzeniu.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

Wprowadzili do obrotu środek ekologiczny przeciw szarej pleśni na truskawce Boni Protect Forte, warto się zaopatrzyć , kto nie stosuje chemii to może to być. Jest też dostępny w małych opakowaniach Polyversum- ekologiczny na szarą pleśń. Nie reklamuję tutaj ale zawsze warto wiedzieć, że coś ma się w zanadrzu na szarą pleśń.
Jest też na mączniaka prawdziwego( jak ktoś ma na truskawce) Omni Protect-ekologiczny.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - choroby

Post »

lobuzka pisze:Wiosna tuż, tuż :D
Wraz z jej przyjściem chcę rozpocząć walkę z opuchlakiem.

Wyczytałam, że jako środek ekologiczny wywar z wrotyczu się sprawdza:
"... 500 g rozdrobnionego ziela lub 75 g suszu moczyć w 10 L wody przez pół godziny, na koniec podgrzewamy do wrzenia (lub gotujemy przez 20 do 30 minut), stosujemy po ostygnięciu
Kiedy stosować: zapobiegawczo i przy porażeniu,
Miejsce zastosowania: na rośliny,
Działanie: pomaga zwalczać takie szkodniki jak pchełki, rośliniarki, mączlik szklarniowy, opuchlak truskawkowiec, kwieciaki, roztocz truskawkowy, mrówki,"

Teoretycznie ma się sprawdzić, a jak praktycznie?? Może ktoś stosował ową "herbatkę"??
Nie stosowałam ale pewnie działa, słyszałam, że wywary z wrotyczu to swoją drogą związki trujące, na pewno nie pryskała bym jak są zielone owoce.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - choroby

Post »

Masz rację Suzana, jednak daruję sobie ten wrotycz! Doczytałam w Wikipedii jakie ma właściwości/zastosowanie :?
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - choroby

Post »

Sama na własnej skórze się przekonałam jak ważne jest odpowiednio przygotowane stanowisko pod truskawki.. posadziłam po lucernie i same kłopoty z robactwem
Awatar użytkownika
ona_Z
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 kwie 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Truskawki - choroby

Post »

Posadziłam dziś truskawki, zakupione w internecie. Sadzonki ładnie ukorzenione i dosyć duże. Były lekko podeschnięte, więc pomoczyłam je troszeczkę w wodzie i bez namysłu posadziłam. Zapomniałam - na śmierć - że powinnam je "wykąpać" w Aliette, żeby pozbyć się ewentualnych grzybków :( Czy można to jakoś naprawić ?
... a w ogródku fajnie jest ... to podśpiewuję ja, Zosia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”