Tempo wzrostu antonówki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Tempo wzrostu antonówki

Post »

Cześć,

Czy ktoś potrafiłby w przybliżeniu opisać, w jakim tempie rośnie jabłoń szczepiona na antonówce i ewentualnie na podkładce A2?

Czy tempo wzrostu zależy tylko od podkładki i stanowiska, czy także od zaszczepionej odmiany?

Wiem jakie rozmiary osiągają drzewa z tych podkładek, ale chciałbym tez mniej więcej wiedzieć, jakie są roczne przyrosty. Niestety nie mogę nigdzie odszukać takich informacji.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tempo wzrostu antonówki

Post »

Bo wszystko zależy od odmiany (jak ona rośnie) i od warunków. ;:108
Siła wzrostu - ogólnie siła ta sama. A2 to jeden konkretny klon antonówki, zatem każda podkładka identyczna. "Antonówka" to siewki - podkładki miewają różną siłę wzrostu.

Długość rocznych przyrostów i tempo rozrastania się drzewa zależy także od sposobu prowadzenia i cięcia. Na początku rosną mocniej, po zaowocowaniu już wolniej. Akurat prawie nie tnę drzew wiec mogę powiedzieć jak to idzie 'naturalnie': na glebie średniej i bez nawożenia roczne przyrosty mogą mieć 1m u słabych do 3m u silnych odmian. Drzewo mocno cięte może dać przyrosty dłuższe. Rozmiar po kilkudziesięciu latach: słaba (np. Koksa) - 5-6 m rozpiętości, silne (Kosztela, Boskoop) - do 15m... wysokość może być podobna lub nawet większa, ale ograniczam.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Tempo wzrostu antonówki

Post »

Rossynant pisze: ... silne (Kosztela, Boskoop) - do 15m... wysokość może być podobna lub nawet większa, ale ograniczam.

????? Nie przesadziłeś aby??? ;:oj ;:oj ;:oj

Pozdrawiam serdecznie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tempo wzrostu antonówki

Post »

Cóż - jak się na to pozwoli, to urośnie... to oczywiście maximum jakie znam, "do" (jak w tej reklamie - 'zabija do 99,9% zarazków' :wink: ), raczej nikt nie dopuści.
A owszem, z jednym przesadziłem - nie skróciłem dosyć i korona się cała rozłamała ;:145
:wit
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Tempo wzrostu antonówki

Post »

Wybieram dla moich jabloni miejsce, gdzie ich korony beda mogly osiagnac 5-6 m szerokosci i tyle samo wysoosci. Miejsce jest sloneczne, a zarazem osloniete od najgorszych wiatrow zachodnich wysokimi drzewami.

Bedzie kosztela i malinowka.

Haj starczy miejsca, to dojdzie tez papierowka na srednio rosnacej podkladce.

Powinno byc dobrze :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”