Nowe odmiany mirabelek

Drzewa owocowe
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Nowe odmiany mirabelek

Post »

Poszukuję bardzo słodkich odmian śliwek. W Szkółkarstwie ( z 2004 roku ) znalazłem taki wpis 'Brennergold' jest krzyżówką śliwy 'Severen Cross' i 'Mirabelki z Nancy' wpisaną na listę odmian w Niemczech w 1991 roku. W dostępnej literaturze ogrodniczej nie ma dokładnej charakterystyki tej odmiany. Wiadomo, że owoce są raczej małe, wyjątkowo aromatyczne, o bardzo dużej zawartości cukru i dlatego stanowią przede wszystkim doskonały surowiec do produkcji alkoholu.
Czy wiecie gdzie można kupić tą odmianę?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Wrzucam jeszcze raz temat na poczatek i proszę o info.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Juz śpieszę z odpowiedzią! :) Naprawdę sa trzy nowe niemieckie odmiany mirabelek, to Berennergold, Bellamira i Miregrande. Sa one produkowane w Polsce przez szkółkarz w Kostrzynie i później eksportowane do Niemiec, średnia cena to 35-40 euro za sztukę. Ale pomimo początkowego podniecenia niewiele się o nich teraz mówi, bo tak naprawdę są to tylko trochę większe i bardziej słodkie krzyżówki mirabelki z Nancy. Nic specjalnego, należy przypominać, ze sam cukier to nie wszystko, potrzebny jest balans z kwasami, wówczas masz ten aromat i bukiet. Mirabelka z Nancy jest naprawdę najsmaczniejsza, niektórzy mówią, ze to najsmaczniejszy owoc na świecie i pewnie wiele w tym prawdy.

Pozdrawiam serdecznie
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Dzięki za odpowiedź i bardzo słuszną uwagę. Nie zawsze to co najnowsze musi być najlepsze. Teraz ze spokojem posadzę mirabelkę z nancy.
siedliskowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Lex pisze:Naprawdę sa trzy nowe niemieckie odmiany mirabelek, to Berennergold, Bellamira i Miregrande. Sa one produkowane w Polsce przez szkółkarz w Kostrzynie i później eksportowane do Niemiec, średnia cena to 35-40 euro za sztukę.
Witam,
Czy mogę prosić o dokładne namiary na polecaną przez Pana szkółkę w Kostrzynie? chciałabym posadzić różne odmiany mirabelek, szukam też tych mirabelek z czerwoną skórką, kiedyś pamiętam, że takie jadłam. Mirabelki są zupełnie w Polsce nie doceniane, a we Francji np. są regiony, które słyną z przetworów mirabelkowych, dżemy są doskonałe a kompot czy kisiel z przetartych mirabelek wprost wyborny?
pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Tych odmian nie dostaniesz w Polsce gdyż są one produkowane na sprzedaż w Niemczech. Mianowicie pan Wieczorek pędzi podkładki i przysyłają mu oczka i zrazy z Niemiec, które to on szczepi/oczkuje i później wysyła z powrotem do Niemiec. Ja dostałem je tylko dlatego, iż tak naprawdę mam znajoma, która pracuje u tego szkółkarza w polu i namówiła szefa by jej sprzedał dwa drzewka.

Pozdrawiam serdecznie
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Mirabelki z czerwoną skórką ? Bardziej prawdopodobne że to damaszki, uprawne wersje nader smacznemi są! :) U nas były ale poznikały, na Zachodzie kupi. Albo u Czechów. Mnożą się też z nasion.
:wit
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Czy mirabelki mogą rosnąć jako pojedyncze drzewo, czy raczej zawsze będzie to krzak dający dużo odrostów od korzenia? Nie widziałam nigdzie mirabelkowego drzewa, natomiast wiele osób używa mirabelek jako żywopłotu.

Jesienią posadziłam 2 drzewka mirabelkowe - pojedyncze ok. 1 m patyki, w kształcie młodych drzewek. I chciałabym żeby one pozostały pojedyncze i drzewkowate. Co robić, żeby takie pozostały? I czy to im dobrze zrobi na owocowanie? :roll:
Nie wiem co to za odmiana, bo dostałam je od kogoś kto także nie wiedział. Pewnie taka najzwyklejsza, pospolita.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Nie mylić - skądś jak widzę ałycze ludzie mirabelkami zwą... to wręcz różne gatunki!
Ałycza ma tendencje do krzaczastości bo daje odrosty korzeniowe, ale wystarczy po prostu prowadzić jako drzewo, usuwać dolne gałązki i odrosty. W lesie rośnie wysoka, miałem taką strzelistą ze 20 m, korona na samej górze - bo rosła w zagęszczeniu.
A jak w żywopłot posadziłem (nieformowany) - to trzeba widzieć to piękne drzewo, górujące nad okolicą...
:wit
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

No ładnie, ale jak odróżnić mirabelkę od ałyczy? Czy da się po liściach?
I czy ałycza jest rzeczywiście inna w smaku od mirabelki? Bardziej kwaśna/słodka/cierpka? Mniejsze owoce?

Te swoje patyki posadziłam z myślą o konfiturach, których smak pamiętam z dzieciństwa. Kompoty aromatyczne i orzeźwiające. Owoce też raczej z tych przydrożnych były, choć tak do końca to nie wiem.
Czy jeśli mam ałyczę, mogę o takich cudach zapomnieć? Proszę, napiszcie szczerze, jeszcze mogę naprawić ewentualny błąd i poszukać tej prawdziwej mirabelki.
Z drugiej strony, szukałam w paru szkółkach tej z Nancy i co? "Pani, a kto teraz mirabelki kupuje?" - to była odpowiedź. Przez all nie chcę, bo także nie mam pewności co do odmiany.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=322

Z ałyczy konfitury i kompoty da się robić, a nawet są deserowe odmiany ałyczy (Ałycza z Koserza mi się przypomina), w NRD-owie zaś hodowano dość podobne śliwy do produkcji kompotów (nie wiem jak to z gatunku) tzw. wiśniośliwy tureckie - ja takie kojarzę z Bałkanów, nawet dziko tam rosną. Ale też to zupełnie inna klasa owocu niż to co u nas najczęstsze, czyli dzika ałycza, która używana jest na podkładki do śliw i stąd częsta.
Ale moja rada - nie sadziłbym tego więcej niż 1 drzewko i to usuwając owe odrosty korzeniowe. Do dziś próbuję wytępić ałycze w byłej kwaterze sliw - ciężka sprawa ;:183
:wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Obrazek

A to co to? Obsypane to owocami,uciąłem kilka gałązek do ukorzeniania,jak nic nie wyjdzie,
to wiosną zrobię poprawkę.Pestki też wysiane.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nowe odmiany mirabelek

Post »

Ja kupiłem mirabelkę z nancy na http://www.starkl.pl , innych odmian nietety nie można dostać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”