Przesadzanie truskawek

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs
Może i coś w tym jest troszkę mnie "podpatrują " :;230
Ale najwięcej nauczyłam się tuaj a Ty mój drogi to skarbnica wiedzy ile można się jeszcze nauczyć...najlepiej od praktyka bo teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

juda
Tacy pozytywnie nakręceni truskawkowicze, mają więcej czasu na eksperymenty i po kilku latach na zasadzie prób i błędów potrafią niejednego takiego praktyka zaskoczyć i zadziwić swoimi spostrzeżeniami.
Jak byś chciała jeszcze poeksperymentować to posadź Malwinę, ja wsadziłem w tym roku nie wszystkie kwiaty zostały oberwane, truskawy jak marzenie kolor wygląd i całkiem niezłe w smaku. A co najważniejsze bardzo późne coś jak Florens tylko ten kolorem wyglądem i smakiem nie ma co startować do Malwiny.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs ;:180 ;:196
Poczytałam o tej odmianie i postaram się nabyć sadzonki ;:215
tereska3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sie 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs jak te nowe odmiany(malwina) jesteś z nich zadowolony?
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

tereska3
Malwinę dopiero posadziłem wiosną, zostało kilka krzaków z nieobciętymi kwiatami, owoce kształtne, ładnego kolorku i dość smaczne. Strasznie się krzewi trzeba ją troszkę rzadziej sadzić.
W roku następnym po zbiorach będę mógł powiedzieć coś więcej. Tu odmiana ta ma na dzień dzisiejszy dobra prasę, ci co maja chwalą.
brak polskich znaków
Borek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lis 2012, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Ktoś tu napisał, że najpóźniejsza pora na przesadzanie truskawek to początek września - zgadzacie się z tym? Przesadzałam dopiero teraz zaczęłam się obawiać, że na marne :)
wowo64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 wrz 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Truskawki sadzi się w końcówce października. Teraz posadzone też powinny się przyjąć.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Myślę że tak późne sadzenie truskawek niesie spore ryzyko. Słabo zakorzenione rośliny mróz może wypchnąć z gleby.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

seedkris pisze:Myślę że tak późne sadzenie truskawek niesie spore ryzyko. Słabo zakorzenione rośliny mróz może wypchnąć z gleby.
i mniejsze plonowanie
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

20 lat temu mieliśmy plantacje truskawek,truskawki sadziliśmy w pażdzierniku i wszystko było okej,nie były nawet podlane po posadzeniu,bo nie było możliwości podlania takiej ilości ,ostatnie sadzonki sadziliśmy jak były już przymrozki,na drugi rok zbieraliśmy super plony,sadzone sadzonki trzeba mocno ucisnąć,aby przy pociągnięciu za liść nie wychodziły z ziemi.
gilgall
100p
100p
Posty: 120
Od: 4 lip 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska okolice Tarnowa

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

W tamtym roku sadziłam w listopadzie, ani jedna sadzonka nie "wypadła". Kuzyn, który ma plantację zaleca sadzenie w sierpniu, tak, aby przed zimą zdążyły się ukorzenić i uróść, tylko, że on ma system nawadniający, a ja niestety nie. W tym roku część sadziłam końcem sierpnia i wcale nie jestem zadowolona. Mimo podlewania listki pousychały, zostało tylko zielone "serduszko" i dopiero jesienne chłody skłoniły je do wypuszczenia świeżych liści. Te sadzone w październiku nie chorowały, nie wymagały podlewania, no i inaczej się sadzi w przyjemnym chłodzie.... Porozdawałam również resztki sadzonek sąsiadkom, sadziły w tamtym tygodniu i jak na razie wszystkie sadzonki żyją.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

wowo64 pisze:Truskawki sadzi się w końcówce października. Teraz posadzone też powinny się przyjąć.
Kolega to chyba zajmuje się sprzedażą sadzonek.
gilgall,smirka
Sadzić można i w grudniu tak samo jak zimą na slickach jeździć, może4 się uda może nie.
Gdzieś w moich postach znaleźć można zdjęcia 1 rocznej plantacji założonej pożną jesienią i latem.
juda pisze:i mniejsze plonowanie
Sadzone w końcu sierpnia dają plon nawet o 70% mniejszy niż sadzone do początku sierpnia.
gilgall
To serduszko jest najważniejsze, liście które zwiędły to picuś, przeważnie więdną.

Warto też wiedzieć że to jesienią truskawka ustala sobie ilość owoców na rok następny.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
wowo64
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 wrz 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Sadzonek nie sprzedaję, ani nie kupuję :wink:
Moja rodzinka uprawia truskawki od kilkudziesięciu lat w celach "przemysłowych".
Zawsze truskawki sadzą pod koniec października. W pierwszym roku po posadzeniu słabiej owocują, ale dają największą ilość nowych sadzonek.
Główny zbiór przypada na dwa kolejne lata. Kolejny rok plon już spada i owoce są drobniejsze i po tym zbiorze likwiduje się plantację (czteroletnią).
By mieć cały czas określony plon co roku sadzi się nowe poletko o tym samym obszarze, oczywiście w innym miejscu i oczywiście w październiku.
To tak z kilkudziesięcioletniego doświadczenia. :wink:

Sadzić można też i wiosną i latem, ale dużo słabiej się przyjmują, no i trzeba niestety podlewać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”