Nocny mróz. Uszkodzenia i straty

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
bwperka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 cze 2006, o 13:21
Lokalizacja: Borówiec k/Poznania

Nocny mróz. Uszkodzenia i straty

Post »

witam forumowiczów
płakać mi się chce, jak widzę mój ogród po ostatnich trzech nocach. Paprocie brązowe, catalpa dopiero zaczęła wypuszczać młode listki - wszystko brązowe, wrzośce zaczęły wypuszczać nowe przyrosty - brązowe, pieris Red Mil wypuścił piękne czerwone przyrosty - wszystko brązowe. Berberysy powierzchniowo pomarszczone i brązowe. Perukowiec zwieszony, ewidentnie zmrożony. Cryptomeria zaczęła wypuszczać nowe przyrosty - też brązowe.
W długi weekend posadziliśmy nowe drzewko - wiąz górski Pendula - pięknie okwiecony - oczywiście kwiatki już są smutne i brązowawe.
Udało mi się uratować tylko świerk Conica Daisy's White i azalie japońskie, bo je przykryłam, ale przecież całego ogrodu nie przykryję.

Czy jest szansa, że coś jeszcze się odbuduje w tym roku?
Proszę o odpowiedź - co robić?
Przyciąć i czekać, zostawić i czekać?

Najbardziej mi żal catalpy - rośnie już u nas kilka lat i jest całkiem spora.
oczkomaniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2011, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Cześć wszystkim jestem tutaj nowy.Nie wiem jeszcze co i jak i czy w dobrym miejscu ten post no ale... Chciałem się zapytać co zrobić z zmarzniętymi roślinami przez ostatnie 3 dni przymrozków zmarzło mi ponad 50 gatunków kwiatów na oczku wodnym wszystko jest jeszcze małe ma rok lub 2 lata np azalie, rododendrony, róże, tamaryszek itp wszystko wygląda jak by zgniło a i jeszcze są sztywne wszystkie łodyżki teraz nie wiem bo wsadziłem tam sporą sumę pieniędzy i teraz co?Czy da się coś zrobić?
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Nic nie robić tylko poczekać kilka tygodni . Większość roślin ( bylin , krzewów ) wypuści nowe liście . Nie będą już w tym roku tak dorodne ale będzie przynajmniej nadzieja , że w przyszłym roku bujnie się rozwiną .
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

oczkomaniak pisze:Chciałem się zapytać co zrobić z zmarzniętymi roślinami przez ostatnie 3 dni przymrozków zmarzło mi ponad 50 gatunków kwiatów na oczku wodnym wszystko jest jeszcze małe ma rok lub 2 lata np azalie, rododendrony, róże, tamaryszek itp wszystko wygląda jak by zgniło a i jeszcze są sztywne wszystkie łodyżki teraz nie wiem bo wsadziłem tam sporą sumę pieniędzy i teraz co?Czy da się coś zrobić?
Da się zrobić, przede wszystkim pisz po Polsku, będziesz bardziej zrozumiały, tu tak piszemy, klawisz Alt nie gryzie, wierz mi - § 3.2. Regulaminu Forum - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=1&t=29351
Ciekaw jestem, czy te ponad 50 gatunków kwiatów które Ci zmarzły, to zmarzły na oczku wodnym, czy może "na oczku wodnym wszystko jest jeszcze małe ma rok lub 2 lata", np. azalie, rododendrony, tamaryszek itp. nie rosną na oczku wodnym. Co do wsadzonej tam sumy pieniędzy to podejrzewam że mogła nie zmarznąć. Bo ogrodników pieniądze są gorące i parzą, długo u nich nie pobędą, wyda je na rośliny. :wink:

Paweł Woynowski,
Moderator
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

No i wystraszył się nowy użytkownik, bo zamiast rady, dostał na wstępie małą dawkę krytyki.

Małą radę dostał od amadyn, a przydałoby się więcej.
Ja sama jestem lekko zdezorientowana, bo to dopiero mój trzeci rok zabawy w ogrodnika i pierwszy raz zetknęłam się z takim skutkiem wiosennych przymrozków :(
Nie pomarzło mi dużo, ale za to parę ważnych dla mnie roślin:(
Wiem, że odbiją, ale wiem też, że nie będzie już kwiatów.
Nie wiem tylko co robić, czy przycinać, dokarmiać, podlewać (s;yszałam, że dużo wody trzeba lać tym przemarzniętym). czy tak jak pisze amadyn - nie robić nic ???
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Tak jak pisał AMADYN na razie nic nie robić. Poczekać aż rośliny uaktywnią "uśpione" pąki, i rozpoczną wegetację, dopiero ,gdzieś na początku - do połowy czerwca, dokonać oceny i usunąć to co zbędne, uschło, lub jest już nieprzydatne.
oczkomaniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2011, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Dziękuje wszystkim za pomoc już widzę że niektóre wypuszczają nowe łodyżki ale 10 typów roślin jest sztywne i nic ale reszta odbija
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Jeżeli włożyłeś trochę pieniędzy to na pewno pocieszy cię fakt,że niektóre wypuszczą od dołu nowe pędy.Nie tylko Ty jesteś poszkodowany-mnie też trochę ozdobnych przetrzebiła zima i te majowe przymrozki
Halina
oczkomaniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2011, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

tak już prawie wszystko ma nowe pędy straty to azalie, rododendrony i krzewuszki a i tamaryszek

Bardzo proszę pisać poprawną polszczyzną - Regualmin Forum § 3.2.
To już druga taka uwaga, trzeciej nie będzie.

Paweł Woynowski
Moderator
gremisia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 paź 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Początkujący czy też nie...pytać każdy może. Mnie np. inetersuję czy Magnolia, która wypusciła juz listki i przymarzła w ostatnim czasie, ze wszystkie listki zbrązowiały ma szansę na odbicie w tym roku?!Czy ktos mi może odpowiedzieć, na to pytanie?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

Tak, powinna odbić, ale to trochę potrwa ( 3-4 tygodnie), nim roślina uaktywni uśpione pąki wzrostu. Jeżeli listki nie pojawią się na gałązkach to z pewnością rozpoczną się nowe pędy od ziemi, z korzenia.
gremisia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 paź 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmarznięte rośliny POMOC

Post »

dziekuje bardzo za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: majowy nocny mróz

Post »

Najlepiej zaczekać, ja już chciałam wyrzucić moja młodą aktinidię, a dzisiaj widzę,że zielenieje, wypuszcza listki ze śpiących pączków. Cierpliwie poczekać, na przycinanie i wycinanie mamy czas.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”