10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

Czołem!

Obrazek


Obrazek

Mam takie drzewko u siebie na ogrodzie, jest to 10letnia jabłoń i zeszłej jesieni pod wpływem nierównomiernego rozmieszczenia owoców i silnych huraganów przewróciło się i nie podniosło po tej przegranej dla niego walce. Wciąż jednak jest nadzieja, bo jabłoń chociaż poziomo, to wciąż rośnie.

Rozumiem, że teraz powinienem wykopać większy dół i je spróbować postawić je do pionu. Jest coś, o czym dodatkowo powinienem wiedzieć przy wykonywaniu całej operacji? W sumie po napisaniu posta wydaje mi się to głupie pytanie, ale może są jakieś dobre rady od doświadczonych sadowników co robić po wykolejeniu się drzewa.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

Ale po co Ty chcesz wykopywać jabłonkę? Jeśli dobrze rośnie i owocuje w tym miejscu co jest, to powinieneś ją jedynie naprostować by była w pionie (tak jak przed obaleniem), a następnie wbić obok niej jeden albo dwa porządne bale i do nich mocno przywiązać jabłonkę, tak by nie doszło do ponownego obalenia. Jabłonka pewnie jest na podkładce skarlającej, a te mają zazwyczaj płytki i ubogi system korzeniowy, dlatego zalecane jest prowadzenie takich drzewek przy podporach by się nie przewracały tak jak w Twoim przypadku. Naprostuj drzewko i przywiąż do podpory a wszystko będzie dobrze.
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

S_H_A_D pisze:Ale po co Ty chcesz wykopywać jabłonkę? Jeśli dobrze rośnie i owocuje w tym miejscu co jest, to powinieneś ją jedynie naprostować by była w pionie (tak jak przed obaleniem), a następnie wbić obok niej jeden albo dwa porządne bale i do nich mocno przywiązać jabłonkę, tak by nie doszło do ponownego obalenia. Jabłonka pewnie jest na podkładce skarlającej, a te mają zazwyczaj płytki i ubogi system korzeniowy, dlatego zalecane jest prowadzenie takich drzewek przy podporach by się nie przewracały tak jak w Twoim przypadku. Naprostuj drzewko i przywiąż do podpory a wszystko będzie dobrze.
Tak zrobię i za klika dni wrzucę foto. Dzięki!
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

weź metra zmierz ile masz do 1 gałęzi od ziemi. Wbił 2 pale ok 10cm średnicy parę cm niżej od gałęzi. W ziemię ma wejść przynajmiej 50cm. Próbuj postawić do pionu. 2 osoba niech wiąże. Tylko pamiętaj że pień się rozrasta i nie możesz zbyt mocno ścisnąć pnia. Najlepsze będą pale z akacji.
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

Róbcie jak chcecie , ale ja bym ją trochę podkopał i z możliwie dużą bryłą korzeniową starał sie wypionować. Uszkodziłoby to trochę korzeni przez co wzrost wegetatywny by wyhamował , ale powinno być dobrze. Ewentualnie mocniejsze cięcie i po sprawie.
kolekcjoner smaków
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

U mnie tak się pochylają jabłonie pod wpływem wiatru od strony zachodniej.Wspomagają go nornice i inne ziemne,które buszują wokoło i naruszają zwięzłość gleby.Podpieram drzewka z przeciwnego kierunku.
Halina
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: 10letnia jabłoń przewróciła się pod ciężarem owoców

Post »

Nic nie kop tylko wbij pale i naprostuj. Sprawdź miejsce pod słup czy nie ma tam grubego korzenia. Jeśli uznasz, że korzenie są uszkodzone usuń część gałęzi.
Ja miałem podobną sytuację w ubiegłym roku. Drzewko naprostowałem zaraz po przewróceniu a jesienią zebrałem owoce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”