Co wyrośnie na ,,iłach''

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
bielinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Co wyrośnie na ,,iłach''

Post »

Witam. Mamy trochę ziemi rodzaju ił. Doradźcie proszę jakie drzewa owocowe mogłyby najlepiej owocować na takiej ciężkiej , ale żyznej glebie? Zastanawiamy się nad śliwami , jabłonkami, wiśniami - czy to dobry wybór?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co wyrośnie na ,,iłach''

Post »

Wiele zależy od tego jak wygląda kwestia wody. Gliniasta gleba na pewno wymaga rozluźnienia - ja przekopuję na przynajmniej 40 cm dorzucając kompost czy cokolwiek organicznego, także piasek jeśli pod ręką - ale może też wymagać zdrenowania. Chodzi o to by korzeni nie topić. I dotyczy to całej gleby, żeby nie było nieporozumień, nie tylko dołka do sadzenia...
Śliwy, jabłonie, grusze - glinę lubią. Wiśnie nie bardzo, lepiej sadzić szczepione na czereśni (także Colt, F12 - to czereśnie) bo antypka woli gleby przepuszczalne.
:wit
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Co wyrośnie na ,,iłach''

Post »

A jabłonie na podkładce M7 dadzą rade jeśli od głębokości 40-50cm jest sama glina?
Przy sadzeniu nie dodawałem żadnego kompostu ani piasku.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co wyrośnie na ,,iłach''

Post »

Myslałem że już wiesz :lol: Trudno sobie wyobrazić lepszą glebę dla drzew owocowych ;:138 Zakładając oczywiście że woda nie stagnuje za długo na powierzchni tej gliny.
Mam tak w ogródku w Krakowie - piasek czyściutki, bialutki, można brać do tynkowania jak leci :roll: ale pod nim na ok. metrze ciężkie gliny i iły. Całkowicie nieprzepuszczalne. Przez pierwsze lata drzewka cierpiały od suszy, a bez nawożenia nie bardzo rosły. Gdy korzenie sięgnęły gliny - hulaj dusza! - teraz nie wiem co karczować, bo są co ok. 3 metry, czyli dużo za gęsto :?
:wit
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Co wyrośnie na ,,iłach''

Post »

Mieliśmy z rodzicami ten sam problem na dziąłce . Problem rozwiązało kilka wywrotek czystego piasku . Najlepszy rzeczny taki jak na budowach. Rozsypać grubą warstwę na całym terenie i dobrze przeorać. Może być nawet mała glebogryzarka. Trzeba robić to na jesieni. Nie zaszkodzi trochę kompostu. Choć prawdę mówiąc same iły to czysty kompost na lata.Problemem może być jedynie z pH gleby. A co do piasku to raczej grubo ziarnisty a nie pyłek do tynkowania. Dla tego lepiej kupić piasek rzeczny.Nie jest drogi. Tylko transport to dopiero koszta.
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”