Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sabcio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2011, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Witam.
Prożba do użytkownków. Chodzi mi o (konieczność?) nawożenia wiśni, grusz i jabłoni. Mam na działce kilka takch drzew i są one stare. Bardzo dawno niebyły nawożone, o ile w ogóle były....
Ostatni plon wiśni był bardzo dobry. Grusza (klapsa) już na drzewe gniła (wcześniej gniły liście - nie wiem co jest grane), jabłoń w ogóle nie zaowocowała.
W zasadzie chodzi mi o to, czy koniecznie trzeba nawozić (co ile lat), a jeśli już to, czy wystarczy obornik (organiczny), czy nawóz mineralny?
Dziękuję z góry.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

W zasadzie - należy nawozić. A mówię "w zasadzie" bo mam sad który nie widział nawozu lat blisko 40 :lol:
Zależy jak zawsze od tego co jest w glebie - i czego nie ma. Gleby pewnie analizował nie będziesz, więc powiedzmy że jeśli drzewa owocują ładnie i wyrastają na nich nowe zdrowe pędy - to konieczności nie ma. W końcu o to chodzi by rosły. Oczywiście nawiezione będą rosły lepiej, a i zdrowiej... bo do obrony przed grzybami (klapsa jest podatna na parch) trzeba sił.

Jeśli nawozić to naturalne lepsze, bo wzbogacają glebę ogólniej i dłużej w niej zostają. Obornik (przykopać) czy kompost bardzo dobre. Obornik wiosną (azot po końcu maja niewskazany). Popiół z drewna, dolomit czy inne wapniowo-magnezowe (ale takie naturalne, z mikroelementami) bardzo wskazany zwłaszcza na lekkich glebach - termin dowolny, tylko nie naraz z obornikiem. Co kilka lat wystarczy. Nawozi się po obwodzie korony, nie przy pniu.

Do nawożenia mineralnymi należałoby wiedzieć czego gleba potrzebuje. Chyba że i tak nawozisz co innego - ale to uzyć wieloskładnikowego, uniwersalnego nawozu. Z mikroelementami.
:wit
sabcio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2011, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Rozumiem.
A powiedz mi proszę na jaką głębokość przykopać obornik? Ponadto napisałeś, że nawozi się po obwodzie korony, nie przy pniu. Czyli na jaką odległość od pnia mniej więcej?
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Nawozi się mniej więcej w promieniu 1,5 raza większym niż sięga korona. Jeżeli to jest stary sad to właściwie na całej powierzchni sadu.
W starym sadzie to chyba masz murawę pod drzewami, chyba że się mylę ? Jeżeli ręcznie przekopywać to jak możesz najgłębiej. Jeżeli mechanicznie to glebogryzarką.
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Według nauczycieli z mojej szkoły to zaleca się stosowanie nawozów, jednak ja mam sad, w którym drzewa nie widziały nawozu przez jakieś 30 lat.
Może to jest sprawa szkodników
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Zależy co to za gleba. Sabcio - powiedz jaka :?: Jabłonie ani grusze czy śliwy w naturze - na ubogim piasku nadmorskim nie rosną :lol: A wiśnie - owszem...
Co do obornika - jeśli to nie uprawiana gleba, to można dać do dołków, rozmieszczonych właśnie po obwodzie korony i trochę w obie strony. Na piasku może się to wypłukiwać w głąb, ale pewnie wszystko inne też może... nie wiem, mam glinę. Można zmieszać obornik z kompostem czy czymkolwiek organicznym. Na trawniku najlepsze rozwiązanie, po łopacie w dołek i darnią przykryć z powrotem, śladu nie ma; najwyżej trawka w zieleńsze ciapki ;)
Korzenie drzewo ma zależnie też od gleby :wink: i dokładnie nie wiadomo jak akurat te, ale tak najczęściej do pół dalej niż gałęzie można przyjąć; a blisko przy pniu już młodych korzonków, pobierających nawozy, zwykle nie ma.
:wit
sabcio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sie 2011, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Na działce mam 3 czereśnie, grusza i jabłoń. Jest to dzałka ROD bardziej rekreacyjna. Chciałbym je trochę nawieść, bo niedawno przejąłem dzałkę, i nie wiem co robił tam poprzedni właściciel. Ale raczej nie nawoził.
Tak Winogrodek, mam pod drzewami murawę.
Mówicie, że nawozi się mniej więcej w promieniu 1,5 raza większym niż sięga korona. Czyli trzeba policzyć odległość od pnia aż do miejsca ponad poziom korony? Jeśli tak, to będzie jakieś 4, a nawet 5m. od pnia.... Po tak dużym obwodzie?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy jest konieczność nawożenia starych drzew owocowych?

Post »

Spokojnie, to jest tak pi razy oko. Ale chodzi o rozpiętość korony (nie wysokość) - drzewo ma korzenie sięgające dalej od pnia niż gałęzie. Przy samym pniu już nie ma małych korzonków (przeważnie), a tam gdzie gałęzie się kończą są prawie na pewno. Ale skoro to działka, to najprościej jak zadbasz o nawożenie całej działki.
Generalnie, a zwłaszcza na lekkiej glebie z murawą, będzie potrzebne wapnowanie (najlepiej dolomit czy popiół, nie samo wapno) i typowy 'uniwersalny' nawóz lub obornik.
Kompost też się należy i posłuży trawnikowi. Kosząc trawę usuwasz minerały, materię organiczną - a potem to zostaje wyjałowione i nawet trawa nie ma w czym rosnąć. Trawnik lubi mieć próchnicę. Można trawę zostawiać rozdrobnioną w trawniku ale przy drzewach prościej kompostować - razem z liśćmi i drobniejszymi gałęziami, pewnie masz tam - dodając do tego nawozu z azotem trochę (mocznik, obornik) żeby się rozkładało.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”