Winorośl rozmnażanie.

Drzewa owocowe
ziggyx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 11 sty 2012, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winorośl rozmnażanie.

Post »

Witam!

Rośnie mi na ścianie bardzo stare winogrono.Chcę sobie na tyle podwórka zrobić pergolę i posadzić kilka winogron aby za kilka lat było owoców (przynajmniej na baniak wina ) ;:138

Wsadziłem 20cm badyl z tej winogrony do ukorzeniacza i do doniczki z ziemią.Co sądzicie ?Zrobi mi się sadzonka?Jak tak to po jakim czasie i czy mogę to na wiosnę wsadzić do ziemi na podworku?
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

Można tak jak napisałeś ze sztorbów, chociaż ja polecam bardziej odkład powtarzany. Roślina dużo szybciej wytwarza korzenie i są one silniejsze ponieważ "sadzonka" jest cały czas zasilana przez główną roślinę. Takie młode rośliny szybciej wchodzą w owocowanie.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

Powinno się przyjąć bez problemu, tylko czy warto? Czy jest to naprawdę wartościowa i smaczna odmiana? Bo może mógłbyś pokusić się o coś smaczniejszego?
Pod koniec marca powinieneś zaobserwować nabrzmiewanie pąków. Ważne to żeby i pod ziemią było ok, czyli rosły korzenie. Jeśli się ukorzeni, a powinno, to w końcu maja lub na początku czerwca możesz posadzić do gruntu.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

Najprostszym amatorskim sposobem rozmnożenia winorośli są odkłady, w necie jest sporo wiadomości tym sposobie rozmnażania.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

andrew54 pisze:Najprostszym amatorskim sposobem rozmnożenia winorośli są odkłady, w necie jest sporo wiadomości tym sposobie rozmnażania.
Ja przez odkłady rozmnażam porzeczkę i borówkę, zobaczymy co z tego będzie :)
Winorośl mam w tej chwili wstawioną do ukorzeniania w trocinach. Ale to nieco więcej zabawy niż w ziemi.
Nie zawsze da się przez odkłady, zwłaszcza kiedy roślina mateczna jest o kilkaset kilometrów dalej ;:224 :wink:
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl rozmnazanie. Czy dobrze robię ?

Post »

ziggyx pisze: Wsadziłem 20cm badyl z tej winogrony do ukorzeniacza i do doniczki z ziemią.Co sądzicie ?Zrobi mi się sadzonka?Jak tak to po jakim czasie i czy mogę to na wiosnę wsadzić do ziemi na podworku?
Zakładając, że ten badyl to dobrze zdrewniały odcinek łozy, a Twoja odmiana należy do tych, co to patyk do ziemi i rośnie, to pewne szanse na powodzenie są. Obciąłeś chociaż pąki na odcinku, który poszedł do ziemi? Ważne dla powodzenia są teraz temperatury. Powinieneś dla tej doniczki znaleźć takie miejsce, w którym podłoże będzie ogrzewane, a pąki będą miały w miarę chłodno. Może to być np jakaś rura co w zimnej piwnicy (nawet ciemnej). Dopóki paki nie pękną doniczka może tam stać. Nieco dłuższą poradę ze zdjeciami na temat ukorzeniania znajdziesz na końcu tego wpisu http://winnica.bloog.pl/id,330744205,ti ... index.html . Jak Ci się nie powiedzie to w późniejszym czasie możesz spróbować tak http://winnica.bloog.pl/id,5636665,titl ... index.html
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

aguskac pisze: Ja przez odkłady rozmnażam porzeczkę i borówkę, zobaczymy co z tego będzie :)
Można i tak.Ja czarną porzeczkę rozmnażałem ze sztobrów,bardzo łatwo się ukorzenia. Wystarczy wetknąć patyki do gruntu i sukces murowany. Trochę gorzej korzeni się porzeczka czerwona.Borówki nie rozmnażałem ale gdybym miał zamiar rozmnażać to pewnie spróbowałbym kopczykowania.A jak Aguska sprawują się u Ciebie borówki?U mnie coś nie za bardzo chcą rosnąć,chyba jest to wina podłoża.Za bardzo chciałem im dogodzić :? .
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośl rozmnazanie. Czy dobrze robię ?

Post »

zyggyx
jeżeli jest to krzew który bujnie rośnie to polecam okład. Ja na odmianie Beta około czerwca zawinąłem rosnący od ziemi zielony pęd tak, aby schowal się w ziemi naokoło 15cm. Jesienią zdrewniał, a na wiosnę miałem bardzo silną sadzonkę z wielkimu korzeniami - w przekroju około 15mm praktycznie miała pień. Ale to był eksperyment - Bety nie sadzę- ani to smaczne ani na wino się nie nadaje. A jak chcesz mieć dużo krzaczków to natnij sztobrów i po kilka do jednego dołka w docelowym miejscu ( jak będzie cieplej )- któryś się ukorzeni.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Winogrono rozmnazanie.Czy dobrze robię?

Post »

andrew54 pisze: Można i tak.Ja czarną porzeczkę rozmnażałem ze sztobrów,bardzo łatwo się ukorzenia. Wystarczy wetknąć patyki do gruntu i sukces murowany. Trochę gorzej korzeni się porzeczka czerwona.Borówki nie rozmnażałem ale gdybym miał zamiar rozmnażać to pewnie spróbowałbym kopczykowania.A jak Aguska sprawują się u Ciebie borówki?
Czerwoną rozmnażałam przez sztobry bez problemu, ale teraz zrobiłam odkład z białej. Nie miała porządnych przyrostów w tym roku, więc przygięłam 2 pokładające się na ziemi gałązki.
Borówki do tej pory nie rozmnażałam, to 1 próba. Rosną mi fatalnie. Niby podłoże wg zasad, ale marne. Rośnie tak wmiarę tylko 1 krzew, nie wiem... może miał większy dołek... Pozostałe nędze pod koniec lata wykopałam, wsadziłam do wielkich donic, dałam nową ziemię i zadołowałam w warzywniku. Zobaczymy co z tego będzie.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Winorośl rozmnazanie. Czy dobrze robię ?

Post »

ziggyx możesz też spróbować przez okład powietrzny jak ja, z tym że ja tak próbuje rozmnożyć drzewka owocowe i pewnie trzeba będzie czekać dwa lata a i to niewiadomo. Natomiast w przypadku winorośli wystarczy jeden sezon żeby się udało. To w zasadzie ta sama metoda która przedstawił kapitan, tylko zrobiona w trochę inny sposób: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=42102
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Winorośl zgubiła owoce

Post »

Dzień dobry.
Wiosna radykalnie przycięłam moją wybujałą winorośl, na wiosnę pokazały się piękne młode pędy i sporo kwiatów a potem owoców. Wczoraj zauważyłam że owoce opadły z gron. Prawie nic nie zostało zresztą i pozostałości chyba też się osypią.
Nie wiem czego to oznaka, ostatnio było dość chłodno i deszczowo ale winorośl stojąca 2 metry dalej trzyma owoce.
Innych zmian nie zauważyłam, wydaje się być w bardzo dobrej kondycji.
Co mogło spowodować tę opadzinę?
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
DarekRz

Re: winorośl zgubiła owoce :(

Post »

Złe zapylenie lub niedobór magnezu lub odmianowa większa wrażliwość na złe warunki pogodowe (temperatury). Czy ta winorośl obok, która ma zawiązki jest tej samej odmiany?
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: winorośl zgubiła owoce :(

Post »

Nie, ta winorośl obok jest zupełnie innej odmiany. Czarna nero. Ta która opadła to jakaś nieznana mi biała późna winorośl sadzona ok 40 lat temu i nie przypominam sobie żeby coś takiego wcześniej miało miejsce.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”