Borówka brusznica

Drzewa owocowe
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Witam ponownie,

Pokażę moje miejsce na borówki brusznice. To będzie taka mała historia obrazkowa moich zmagań z brusznicą.

Zaczęło się od tego, że lubię dżem borówkowy i miałam ochotę zbierać borówki na własnej działce ;:108

Miejsce wybrane na rabatę znajduje się w półcieniu, słońce jest tam od rana do po popołudnia. Gleba jest kwaśna i mocno piaszczysta z dodatkiem kamieni jak to na Kaszubach. W lesie sosnowym za płotem rosną dzikie czarne jagody a na działce rosną już i owocują borówki amerykańskie wsadzone do ziemi metodą "zielonym do góry".

Przygotowanie rabaty borówkowej polegało na zdjęciu darni, wykopaniu większych kamieni i wysypaniu kwaśnego torfu. Zużyłam jakieś 12 worków 80 l na powierzchnię około 3x3 m.


Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Rabata borówkowa część 2.
Rabata została wyściółkowana trocinami sosnowymi z tartaku wymieszanymi z korą i resztkami drewna.

Obrazek

Sadzonki borówek sadziłam pod koniec sierpnia 2015 roku w czasie suszy. Niestety deszcze zaczęły się dopiero jesienią około października i okazało się, że podlewanie raz w tygodniu to może być trochę za mało... Borówki zaczęły tracić liście i pokazywały się plamy na liściach.

Obrazek

Drugim problemem była jakość sadzonek kupionych przez internet. Krzaczki przyjechały bardzo dorodne z owocami ale niestety z mocno przerośniętą bryłą korzeniową i sfilcowanymi korzeniami. Zgodnie z zaleceniami dla borówek amerykańskich i rododendronów poszarpałam korzenie aby rozluźnić część sfilcowaną. Teraz nie jestem pewna czy to pomogło borówkom czy wręcz przeciwnie. :roll: Jedną sadzonkę posadziłam bez zmian...
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Rabata borówkowa część 3.

W październiku borówki wyglądały już rozpaczliwie... ;:145

Obrazek

Trochę zrezygnowana zajęłam się drugą częścią rabaty gdzie posadziłam borówki kanadyjskie i żurawinę (lewa strona zdjęcia).

Posadziłam dodatkowo dwie brusznice kupione w supermarkecie budowlanym. Były mniejsze niż te kupione w szkółce ale z ładniejszą bryłą korzeniową. Po posadzeniu nadal wyglądały zdrowo. Natomiast główna część rabaty wyglądała coraz gorzej. Zaczęła się jesień, potem zima i działka zapadła w sen zimowy...
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Rabata borówkowa część 4 wiosenna.

Wiosną 2016 roku borówki wyglądały kiepsko (lewa strona zdjęcia) chociaż większość przetrwała zimę a tylko 2 lub 3 sztuki poddały się. Dwie borówki "supermarketowe" wyglądały bardzo ładnie (prawa strona zdjęcia).


Obrazek

Rozpoczęłam nawożenie siarczanem amonu, podlewałam w czasie wiosennej suszy i powoli sytuacja zaczęła się poprawiać. Pod koniec czerwca rabata już była w lepszej kondycji. Niektóre zaczęły nieśmiało kwitnąć. ;:138


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka brusznica

Post »

Ja mam borówkę czernicę pod borówka wysoką i z tego co widzę ona rośnie dobrze dopiero jak jest gruba warstwa ściółki. Łatwiej wtedy utrzymać odpowiednią wilgotność. Myślałem nawet o mchu. Na koniec zeszłego sezonu okazało się że jagody wytworzyły długie korzenie pod warstwa ściółki z których teraz będą wyrastać nowe krzewinki. Polecam uprawiać borówkę czernicę i borówkę brusznicę razem z borówką wysoką bo one sobie nawzajem nie przeszkadzają i mają takie same wymagania glebowe.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka brusznica

Post »

Moja borówka brusznica też rośnie razem z borówką amerykańską, podsypuję korą. Jeśli sadzimy je razem, to lepiej wybrać odmiany, które nie mają podziemnych rozłogów, bo będzie problem z pielęgnacją borówki wysokiej. Ja mam odmianę Red Pear, rośnie zwarcie i nie puszcza rozłogów. :wink:
Pozdrawiam, Zosia
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Tomala3d pisze: Polecam uprawiać borówkę czernicę i borówkę brusznicę razem z borówką wysoką bo one sobie nawzajem nie przeszkadzają i mają takie same wymagania glebowe.
Taki jest plan, mam już borówki kanadyjskie (inaczej niskie) i żurawinę. Będę dosadzać borówki amerykańskie, wrzosy i chodzi mi po głowie malina moroszka jeśli znajdę odpowiednie sadzonki.

Jak przesadzić czernicę z lasu?

Fajnie, że wątek ożył :wit
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

sofijapz pisze:Moja borówka brusznica też rośnie razem z borówką amerykańską, podsypuję korą. Jeśli sadzimy je razem, to lepiej wybrać odmiany, które nie mają podziemnych rozłogów, bo będzie problem z pielęgnacją borówki wysokiej. Ja mam odmianę Red Pear, rośnie zwarcie i nie puszcza rozłogów. :wink:
Posadziłam Runo, Sannę i Susi i teraz czekam aż puszczą rozłogi i pokryją powierzchnię rabaty. Według literatury Red Pearl jest dobrym zapylaczem ale słabiej owocuje.
Pozdrawiam
Beata
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka brusznica

Post »

sofijapz pisze:Moja borówka brusznica też rośnie razem z borówką amerykańską, podsypuję korą. Jeśli sadzimy je razem, to lepiej wybrać odmiany, które nie mają podziemnych rozłogów, bo będzie problem z pielęgnacją borówki wysokiej. Ja mam odmianę Red Pear, rośnie zwarcie i nie puszcza rozłogów. :wink:
Borówka czernica w lesie rośnie w ten sposób że te podziemne rozłogi znajduje się tuż pod warstwą ściółki i korzonki właściwe są krótkie. Nie zagrożą borówce wysokiej. Tutaj obrazek jak to wygląda:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... llus_L.jpg

Bea_znad_morza trzeba wyrwać część nadziemną krzewinki z kawałkiem korzenia i wsadzić tak żeby ten korzeń był przysypany kilkucentymetrową warstwą próchnicy albo przekompostowanej ściółki i utrzymywać wilgotność. Są bardzo żywotne i nawet jak będą wyglądać na uschnięte to pod ziemią mogą wytwarzać nowe przyrosty. Ja miałem w wiaderku sadzonki które mi zostały bez niczego przez kilka miesięcy od jesieni do wiosny i wyglądały na żywe.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka brusznica

Post »

Wielkie dzięki, rabata będzie się rozrastać....

Rabata borówkowa część 5 epopei - lato.

W sierpniu na części borówek były owoce. Jedna borówka zaowocowała bardzo obficie. Nie jestem całkowicie pewna ale wydaje mi się, że była to borówka, której korzeni nie rozluźniałam.

Obrazek

Najbardziej ucieszył mnie widok poniższy:


Obrazek

Proszę popatrzcie na dolne prawe rogi zdjęć. Pojawiły się rozłogi i rosną nowe śliczne borówki.
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka brusznica

Post »

Ja również polecam posadzić obok siebie brusznicę, borówkę amerykańską, borówkę czernicę i żurawinę. Mam właśnie taką rabatę i wszystko elegancko rośnie :) Oprócz tego znalazły się tam jeszcze poziomki wykopane z działki z lasu w górach (w smaku o niebo lepsze niż te zwykłe).
Czekam na udane zbiory w tym roku :)
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka brusznica

Post »

U mnie kilka jagódek pod borówką już kwitnie:
http://imgur.com/a/bwcYh
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka brusznica

Post »

U mnie też się pojawiły pąki kwiatowe na borówkach.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”