Żurawina i borówka

Drzewa owocowe
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Jak najlepiej posadzić żurawine wszystkie odmiany?

Post »

Jeżeli będą to sadzonki z doniczek, to jak najbardziej, tylko trzeba na początku dużo podlewać. Zarówno borówka jak i żurawina lubią wilgoć.
Bożena
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Ja również posadziłem sobie kilka rzędów borówki wysokiej a nieopodal małe poletko z żurawiną, po czym wpadł mi do głowy szatański plan żeby między borówkami posadzić również żurawinę... Czy ktoś z Was przetestował już moze ten sposób? Bo po kilku latach chyba ciężko jest utrzymywać taką uprawę? (borówki urosną i będą ocieniać żurawinę, a ta z kolei rozrośnie się między borówkami...)?
Ciekaw jestem opinii
t271828
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 maja 2012, o 08:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Rzeczywiście można znaleźć rady dotyczące sadzenia borówki pod żurawiną. Ja w zeszłym roku zrobiłem eksperyment i kilka krzaczków żurawiny posadziłem pod borówkami, a kilka osobno. Jak na razie żurawinki sadzone osobno rosną lepiej. Żurawina lubi mieć więcej wilgoci niż borówka i z tego co zauważyłem potrzebuje delikatniejszego nawożenia. Wygląda więc na to, że jest to opcja dla kogoś kto ma mało miejsca a chce na działce mieć obydwie rośliny.

Wnioski jednak nie są definitywne - zobaczę jak będzie to wyglądało w tym roku.
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

pocillator pisze:Ja również posadziłem sobie kilka rzędów borówki wysokiej a nieopodal małe poletko z żurawiną, po czym wpadł mi do głowy szatański plan żeby między borówkami posadzić również żurawinę... Czy ktoś z Was przetestował już moze ten sposób? Bo po kilku latach chyba ciężko jest utrzymywać taką uprawę? (borówki urosną i będą ocieniać żurawinę, a ta z kolei rozrośnie się między borówkami...)?
Ciekaw jestem opinii
Nie aż taki szatański. bo chyba każdy kto myślał o uprawie borówki, zastanawiał się choćby przez chwilę nad taką ewentualnością. Optymalne pH dla borówki wynosi 3,5-4,0 (akceptowalne 3,5-4,5), natomiast dla żurawiny 3,0-3,5 (akceptowalne 3,0-4,0), więc przeciwskazań nie ma. Przy tym trzeba pamiętać, że żurawina znacznie mocniej reaguje na niewłaściwe pH, aniżeli borówka, stąd wniosek, że najwłaściwsze byłoby w tym przypadku pH w okolicach 3,5. Jeśli masz uprawę borówki na glebie organicznej (torfie), to w międzyrzędziach gdzie rosłaby żurawina zaleca się napiaszczanie (warstwą ok. 5 cm). Zacienianie nie powinno stwarzać problemów, zwłaszcza że zazwyczaj sady czy plantacje zakłada się z kierunkiem rzędów północ-południe. Nawożenie azotowe w 2 pierwszych latach pod borówkę 60-100 kg na hektar w pasy 0,5 m (więc przy rozstawie np. 3,5 m trzeba to podzielić przez 7), w następnych latach 80-120 kg (w zależności od klasy gleby i podłoża) w pasy do 1,5 m szerokości, a na glebach organicznych dawka ok. dwukrotnie mniejsza. Pod żurawinę natomiast stosujemy do 30 kg N na glebach mineralnych i do 20 kg na organicznych.
Trzeba pamiętać, że choć borówka bardzo silnie reaguje na niedobór azotu, to jednak nie wymaga zbyt obfitego nim nawożenia, natomiast żurawinę łatwo jest przeazotować.
Żurawina jest rośliną dość inwazyjną, więc pewnie problem z utrzymaniem jej w ryzach wystąpi, jednakże utrzymanie trawy w międzyrzędziach też wymaga nakładów pracy. Należy zatem domniemywać, że dodatkowe profity z nawiązką zrekompensują te niedogodności. Reasumując, uważam że to dobry pomysł, zwłaszcza przy ograniczonym areale pod uprawy.

pozdrawiam,
jacek
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź :) Ja mam jakieś 40 arów działki na których chcę uprawiać różne gatunki owocowe, ale ok 1/3 chciałem przeznaczyć pod borówkę i żurawinę, szczególnie że jest to teren bardzo podmokły... a jeśli da się te uprawy połączyć i tym samym zwiększyć wydajność to... ;:108
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Oj, to masz problem; przy uprawie borówki, o ile nawet pH w granicach 5,5-6,0 nie jest przeszkodą w uprawie, jeśli pozostałe warunki są optymalne, to poziom wody gruntowej, zarówno dla borówki, jak też żurawiny, nie może być w okresie wegetacyjnym wyższy niż 30 cm od powierzchni gruntu. Nawet krótkotrwałe, jednodobowe zalewy spowodowane przez deszcze mogą powodować zamieranie krzewów. Zatem jeśli jest to teren podmokły, a nie wilgotny, nie da się na nim uprawiać tych roslin przed uregulowaniem stosunków wodnych.

pozdrawiam,
jacek
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

hmm... To mi dało do myślenia... borówkę i żurawinę posadziłem na razie tylko na suchszej części tej mokrzejszej części :) rozważam zdrenowanie tej mokrzejszej części bo w lecie po kilku dniach deszczowych faktycznie stoi tam woda...
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Drenowanie terenu będzie konieczne pod borówkę. Nie lubi zbytniej wilgoci, a już na pewno nie toleruje okresowego zalewania.
Pozdrawiam, Jacek
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

czyli łąka na której podczas roztopów stoi woda i przy dłuższych opadach w lecie również musi być przekopana i odwodniona?
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Nie jestem znawcą tematu, więc radzę jeszcze poczekać na zdanie forumowych ekspertów, jednak ja bym teren zdrenował.
Wiem, że sąsiadowi właśnie stojąca okresowo woda zniszczyła uprawę borówki. Ratował się przesadzaniem na wzniesienie i jest dobrze.
Sam sadząc borówkę jesienią zgodnie z radami ulokowałem ją w miejscu gdzie zalanie jej nie grozi.
Pozdrawiam, Jacek
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

no to mam w takim razie nowe zajęcie na wiosnę... ;:219 dzięki za pomoc, myślę że oszczędzi mi to wiele późniejszych rozczarowań :)
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Miałem problem z wodą stojącą w borówkach- kilka padło. Borówka nie lubi wody stojącej, gdy jest ciągle w wodzie- padają korzenie. Ale lubi jak jest wilgotne podłoże- czyli gleba przepuszczalna często podlewana.
Dereń jadalny(cornus mas)
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

hmm, no właśnie... A jak poza tym wygląda kondycja pozostałych borówek? Rozmawiałem ostatnio ze znajomym który pracuje na szkółce i mówił że to nie do końca tak krucho z borówką i że u nich na szkółce doniczki z sadzonkami stoją czasem przy dużych i długich opadach "po kostki w wodzie" po kilka dni i nic im się nie dzieje... Tak się zastanawiam, bo łąka na której posadziłem moje borówki leże przy samej rzece i przy długich opadach jakie czasami bywają w czerwcu/lipcu część jej jest zalewana a poziom wody w ogóle jest tam dość wysoki. nie wiem ile da przekopanie rowów... :( Ale mokre deszczowe lato na pewno będzie się wiązało z podmakaniem krzaczków i z tym że będzie w nich stałą woda... ;:145
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”