Żurawina i borówka

Drzewa owocowe
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

pocillator pisze: Rozmawiałem ostatnio ze znajomym który pracuje na szkółce i mówił że to nie do końca tak krucho z borówką i że u nich na szkółce doniczki z sadzonkami stoją czasem przy dużych i długich opadach "po kostki w wodzie" po kilka dni i nic im się nie dzieje...
to przecież co innego; woda dostaje pewnie do 1/3 doniczki, więc normalne jest, że nic się nie dzieje. poproś znajomych niech całkowicie wstawią doniczki na kilka dni pod wodę;).

pozdrawiam,
jacek
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

Po za tym doniczki chwilowo zalane bardzo szybko obsychają.
W glebie natomiast będzie to trwało nieporównywalnie dłużej.
Pozdrawiam, Jacek
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: żurawina a borówka amerykańska

Post »

W sumie tak... A co myślicie o sadzeniem borówek na kopczykach?
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Żurawina a borówka amerykańska

Post »

Borówkę można sadzić na podwyższonych rzędach, ale utrudnia to pielęgnację plantacji. O ile przy pieleniu ręcznym nie jest to problemem, to przy koszeniu mechanicznym, czy wykaszarkami w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów jest uciążliwością. Miedzy innymi z tych też powodów przy nasadzeniach na podwyższonych zagonach stosuje się często okrywanie agrowłókniną, która również przyśpiesza dojrzewanie i poprawia warunki wzrostu. jednakże w tym wypadku nie powinny być to zagony z gleby torfowej (która ogólnie jest bardzo dobrym, a w przypadku torfu wysokiego chyba najlepszym podłożem pod borówkę), ponieważ ma ona tę właściwość, że przy zamarzaniu istnieje duże ryzyko wypiętrzenia się górnej warstwy, a co za tym idzie rozwarstwienia gleby i rozerwania systemu korzeniowego krzewów. Z uwagi tez na przykrycie folią czy agrowłókniną, główna masa korzeniowa koncentruje się bardzo blisko powierzchni ze względu na panujące tam dogodne warunki (ciepło i wilgoć), jednak zimą takie rozmieszczenie może być groźne, ponieważ zwiększa ilość korzeni narażonych na przemarzanie.
Tak więc, jeśli chciałbyś stosować sadzenie na podwyższonych zagonach, najlepiej użyć gleby próchnicznej lub piaszczystej ze znaczącą domieszką odpowiedniej materii organicznej i (lub) torfu. Dodatkowo, jeśli używałbyś agrowłókniny, dobrze byłoby okryć na zimę te podwyższenia np. trawą z wykaszania międzyrzędzi, co jednocześnie wzbogaci najbliższe sąsiedztwo krzewów w materię organiczną i próchnicę po jej zaabsorbowaniu.
Nadmienię, że nie opieram się tu na praktyce, a tylko logicznych wnioskach wynikających ze zjawisk i ich interakcjach, co zawsze obarczone jest ryzykiem błędu, choć zazwyczaj jest zgodne z prawdą.

pozdrawiam,
jacek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina a borówka amerykańska

Post »

Mam borówkę am. kilka krzewów w szpalerze.
W pierwszej wersji wysypałem warstwę piasku- chwasty.
Obecnie,podłożyłem mech z lasu 10 cm grubości.
I w nim posadziłem : żurawinę, oraz brusznicę - rosną znakomicie, ale brusznica lepiej się zaklimatyzowała,
natomiast żurawina lepiej rośnie osobno,lubi słońce.
per aspera ad astra
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: Żurawina a borówka amerykańska

Post »

a moje borówki miały taki ciężki początek lata (było mokre) że musiałem je ewakuować... przeniosłem je kawałek dalej, na góreczkę i rosną pięknie :)
martwi mnie to trochę bo mam dość spory kawałek, kilkanaście arów takiego "zalewowego terenu" pod samym domem i chciałbym coś tam owocowego... I chyba na wiosnę jednak będę kombinował coś z tymi kopczykami.
wallador
50p
50p
Posty: 80
Od: 22 lut 2013, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Żurawina a borówka amerykańska

Post »

jurek16a pisze: Obecnie,podłożyłem mech z lasu 10 cm grubości.
I w nim posadziłem : żurawinę, oraz brusznicę - rosną znakomicie, ale brusznica lepiej się zaklimatyzowała,
to normalne; żurawina wymaga bardziej kwaśnej gleby, pH 3-3,5. na dodatek jest o wiele bardziej wrażliwa
niż borówka na niewłaściwą kwasowość gleby.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Żurawina i borówka

Post »

Ja mam właśnie taką "kwaśną grządkę", na której obok siebie rosną żurawiny wielkoowocowe, borówki amerykańskie i brusznice. Gdzieniegdzie powsadzałam też poziomki wykopane z lasu :) Zadbałam oczywiście o odpowiednie podłoże i wszystko mi pięknie rośnie już 2 lata. W drugim roku po posadzeniu miałam olbrzymi plon żurawiny. Musiałam je dobrze wyściółkować korą, bo zeszłoroczna susza by je załatwiła. Owoce są świetne i bardzo długo się trzymają po zerwaniu. Reszta jagód z tej grządki gorzej owocuje, ale dam im jeszcze trochę czasu :)
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Żurawina i borówka

Post »

:wit Witam wszystkich.Zamierzam u siebie posadzić żurawinę i w związku z tym mam pytanie czy mogę zakwasić ziemię jakimś środkiem np. Bioponem? Ktoś może mógłby polecić inny Jak myślicie?. Jestem zupełnym ogrodowym amatorem pomocy :cry:
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawina i borówka

Post »

Jeśli chcesz przygotować ziemię pod żurawinę zakwaszając ją kup lepiej siarkę pylistą gdyby nie było ewentualnie granulowaną i wymieszaj z glebą. Nawozy zakwaszające lepiej stosuj już jak będą sobie żurawiny rosły.
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Żurawina i borówka

Post »

Moja żurawona pięknie przezimowała,rozkrzewić zdążyła się przed zimą i nawet miała owoce a sądziłam ,że pierwszego roku ich nie będzie. Będę musiała zakwasić ziemię w tym roku i tu moje pytanko.Kiedy mogę to zrobić? czy już w marcu?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawina i borówka

Post »

Ja też mam żurawiny pod borówką. Lada dzień zacznę zbiory. Przezimowały wspaniale pod śniegiem. Teraz są jędrne i soczyste. Będę robił nalewkę i część zamrożę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina i borówka

Post »

seedkris,
Możesz opisać swoje doświadczenia z uprawy żurawiny pod borówką?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”