czarne końcówki po zimie

Drzewa owocowe
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czarne końcówki po zimie

Post »

Witajcie, prawie wszystkie drzewka, co posadziłem jesienią, teraz po zimie mają czarne końcówki, gdzieś tak do 30cm. Czarne końcówki, czyli od wierzchołka pędu w dół jest drzewko czarne. Niektóre drzewka w ogóle całe zrobiły się czarne. W zasadzie nie zależnie od odmian. Czy to znaczy, że one są już "kaput"?
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Prawdopodobnie mróz spalił, czekaj do wiosny, zobaczysz co odbije z podkładki z tych całkiem czarnych, jakie to drzewka? I z jakich jesteś okolic?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

ech.... :(

Jestem z Podlasia. Było u nas całkiem zimno.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Przynajmniej te z popalonymi końcówkami odzyskasz, zresztą i tak powinieneś przyciąć je wiosną, ale chyba oprócz mrozu to miałeś jeszcze wiatr, że takie masowe wymrożenie.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Oj wiało i to mocno. Jak parę tygodni temu patrzyłem na Jałowce, to wszystkie miały powykrzywiane czubki, że już myślałem, że po jałowcach... ale byłem w weekend na wiosce i się okazało, że jałowce się wyprostowały :)

Moja działeczka jest goła, odsłonięta z każdej strony, więc nijak u mnie cichego i bezwietrzenego miejsca się nie znajdzie :(
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Na następną zimę okryj czymś drzewka.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Mam prawie trzyletnie brzoskwinie - obecnie wys. ok. 80 cm - ( hiszpańskie lub włoskie ) posadzone z pestek ( owoce zakupione w Lidlu lub Aldiku ). Zimą drzewka nie wymarzają ( nie okrywam ich ani nie kopczykuję ), ale każdej zimy, gdy temperatura spada przez kilka nocy do ok. -22 st. C . wymarzają końcówki cienkich gałązek. Robią się czarne, ale drzewka rosną dalej.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Nie okrywałem bo jak kupywałem, to mówili w szkółce, że wytrzymają. Jedynie brzoskwinię mi kazał na pierwszy rok okryć ale.... tak jakoś wyszło że się nie okryła :oops:
Mam prawie trzyletnie brzoskwinie - obecnie wys. ok. 80 cm - ( hiszpańskie lub włoskie ) posadzone z pestek ( owoce zakupione w Lidlu lub Aldiku ). Zimą drzewka nie wymarzają ( nie okrywam ich ani nie kopczykuję ), ale każdej zimy, gdy temperatura spada przez kilka nocy do ok. -22 st. C . wymarzają końcówki cienkich gałązek. Robią się czarne, ale drzewka rosną dalej.
Rozumiem te czarne wycinasz?
U mnie jest ten problem, że to świeże drzewka kupione bez żadnych gałązek bocznych tylko z jednym głównym badylem. I to on się porobił czarny.
Jedynie brzoskwinia była z gałązkami bocznymi i one czarniutkie.

No nic, poczekam do wiosny, wytnę co czarne, badyle skrócę (tak można?) i zobaczę co mi z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Skrócić nawet trzeba do zdrowego, ale jeszcze na to za wcześnie. Bliżej początku wegetacji.
Żeby sprawdzić, czy te przyrosty są martwe należy zdrapać trochę kory nożykiem, ew. przeciąć pąk i zobaczyć, czy nie jest czarny w środku.
Pozdrawiam, Maciek.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Bliżej początku wegetacji..... yhm... znaczy pod koniec marca?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Myślę, że tak. Teraz jeszcze nie wszystkie szkody mogą być widoczne.
Pozdrawiam, Maciek.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

Ok, to czekam :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: czarne końcówki po zimie

Post »

treborx pisze:Rozumiem te czarne wycinasz?
Tak, tnę, co zmarzło zazwyczaj jakieś 15 cm cienkie gałązki. Drzewko z pestki rośnie powoli, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku roku może będą owoce. Muszę jednak wrócić do starych odmian brzoskwiń, które przez dziesięciolecia rosły w naszym ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”