Zalane drzewka..

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
serduszka
50p
50p
Posty: 80
Od: 2 wrz 2011, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Zalane drzewka..

Post »

Witam, weszłam dziś do ogrodu i okazało się że drzewka owocowe, które wsadziłam na jesieni są zalane do około 30cm wodą. Czy jest taka możliwość, że drzewka na wiosnę nie wypuszczą pąków? Może mam pomyśleć o zakupie nowych? Z góry dzięki :)
Alembik

Re: Zalane drzewka..

Post »

Dopóki nie zrobi się bardzo gorąco, albo dopóki nie chwyci ponownie mróz tej wody to może drzewka przeżyją. Tylko trzeba przekopać rów, żeby woda odpłynęła.

U mnie zalało węgierki. Ciekawe co stanie się jutro. Jak na razie woda spływa.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zalane drzewka..

Post »

Ziemia jeszcze nie rozmarzła i woda nie ma gdzie wsiąkać więc do korzeni nie dojdzie.
Dobrze by było gdybyś wypompowała tą wodę,nawet wiadrem jeśli zalana powierzchnia nie jest duża.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Zalane drzewka..

Post »

Woda teraz stoi nawet na piaszczystych glebach - są przemarznięte głęboko i nie przyjmują wody. Na razie nie ma co się martwić.
Alembik

Re: Zalane drzewka..

Post »

Woda teraz stoi nawet na piaszczystych glebach - są przemarznięte głęboko i nie przyjmują wody. Na razie nie ma co się martwić.
Też właśnie o tym pomyślałem. Jeśli nie przyjdą nagłe upały, albo jakiś wielki mróz to drzewkom nic nie grozi. Mróz wydaje się, że mógłby sprawić, że lód zmiażdżył by stojące w wodzie pnie. U mnie są jeszcze kopczyki, które wystają nad poziom wody :) Od wczoraj sytuacja znacznie się poprawiła. Resztę stopniowo rozmarznie i wsiąknie (jeśli wierzyć prognozom pogody na następne dwa tygodnie)
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zalane drzewka..

Post »

Widzę, że nie tylko u mnie występuje ten problem. U mnie drzewka na szczęście mniej podtopione gorzej z czosnkiem, truskawkami i krzewami. :( Żal patrzeć jak to wszystko pod wodą.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Zalane drzewka..

Post »

Ja w tym roku w styczniu wapnowałem w sadzie i w części gdzie będę dawał nowe nasadzenia. Jak tak dalej pójdzie to wapno zamiast wejść w ziemię spłynie, albo przemieści się do dołków ( teren lekko pochyły ) i część działki dalej będzie kwaśna, a część przewapnowana. Szkody tej dziwnej zimy mogą dokuczać przez rok, albo i dłużej.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Zalane drzewka..

Post »

Spokojnie bez paniki drzewkom i krzewom nic nie będzie, czosnkowi i truskawką też raczej ta sytuacja krzywdy nie wyrządzi. Po długich 30 stopniowych mrozach, przy pokrywie śnieżnej o małej miąższości, gleba jest bardzo głęboko, ściśle i mocno zmarznięta. Patrząc na prognozy pogody, pomału sytuacja sama się ustabilizuje. Niema co panikować.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Zalane drzewka..

Post »

S_H_A_D ja już panikuję, bo dwa lata temu podtopiło mi działkę. Jak już widzę trochę więcej wody ogarnia strach. :(
Gleba faktycznie jest zamarznięta, bo dziś próbowałam wbić łopatkę. Na tej zamarzniętej ziemi jest lód i śnieg, który się roztopił i zrobił takie miejscowe podtopienia.
U mnie ma być ładnie dopiero od środy. Liczę, że słoneczko zrobi swoje. 8-)
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Zalane drzewka..

Post »

Ważne teraz, aby gleba jak najszybciej rozmarzała i chłonęła wodę bo to jest zapas na pierwsze pólrocze - szczególnie na takiej glebie jak u mnie - piaszczystej. Na wiosnę przemarzniętym drzewom będzie potrzebny azot, aby mogły się szybko regenerować.
Awatar użytkownika
serduszka
50p
50p
Posty: 80
Od: 2 wrz 2011, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zalane drzewka..

Post »

Dzięki za porady :D Byłam dziś w ogrodzie i na szczęście woda po trochu opada.Gorzej, że w następny tygodniu znowu nadają mróz, a wody nie mam gdzie wypompować, ponieważ spłynęła z pól, a mój ogród jest na najniższym terenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”