Grab - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Grab - choroby i szkodniki

Post »

Posadziłam graby wzdłuż ogrodzenia jesienią zeszłego roku. Ładnie się przyjęły i nagle zauważyłam że mam w jednym pasie dobrze rozwinięte duże liście ale ponadgryzane (zdj 1.) a w drugim pasie grabów- malutkie listeczki jakby stanęły w miejscu (zdj.2 i 3). Dorwał je jakiś szkodnik ale nie wiem jaki. Proszę pomóżcie.


Zdjęcia niedostępne/K.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jeśli kogoś zainteresowałby mój problem to podpowiem,że chyba odkryłam szkodnika, prawdopodobnie jest to przędziorek :evil: . Zaatakował mi prawie wszystkie rośliny w ogrodzie. Skąd się wzięło to paskudztwo? Może z chwastów rosnących dookoła mojej działki?

Jak często można pryskac środkami chem krzewy ozdobne zaatakowane przędziorkiem?
A czy tak wyglądający grab (ten po prawej) to może byc przyczyna przędziorka czy to raczej inny szkodnik?
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

a jakiego preparatu użyłaś i czy pomogło ?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Patrzyłem już na niego w innym wątku i myślałem o nim... ale nie wiem. Wygląda jak by mu korzenie coś odgryzło, zaczopowało wiązki przewodzące wodę phytophthora albo inny grzyb czy bakteria. Nie wygląda to na przędziorki- zazwyczaj mają gdzieś swoje epicentrum- tu cała roślina wygląda jednakowo; i nie ma powodu by sąsiednią oszczędziły a jest zdrowa.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

O rety to mnie zmartwiłeś, bo jak nie znam przyczyny to nie wiem jak ratowac :cry:
Karate spryskałam kilka dni temu. Na razie nie wiem czy pomogło ale przypuszczam że to przędziorek ponieważ mam kilka roślin zaatakowanych przez niego i pomyslałam ze może i częśc zywopłotu mi podjada
cx

Post »

Witam.
Przychylam się do zdania maryana,a nawet myślę że to na pewno nie przędziorki.Stan drzewka wskazuje na jego pewną śmierć i nic mu rczej nie pomoże.Przyczyn może być kilka.Na wszelki wypadek,przed posadzeniem czegoś w tym miejscu,wymieniłbym ziemię.
Pozdrawiam.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

rety ale to nie jedno drzewo zaatakowane, mam wzdłuż ogrodzenia cały żywopłot zaatakowany tak. A mogą to byc pędraki?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

No, to nie ma co kiwać głowami nad przeciwnikiem tylko odwdzięczyć się pięknym za nadobne! Proponuję wykopać powoli jeden okaz(może na końcu rządka) i obejrzeć co siedziało w glebie, albo na korzeniach będzie widać; pokroić roślinę- zobaczyć czy nie zbrązowiała w środku zamiast być zielona....
I prośba do morderatorów- przenieść walkę do nowego wątku albo tam gdzie już pisałaś, bo to nie o przędziorkach, więc tu nie pasuje.

Załatwione :) N.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Problem z grabem i z rododendronem

Post »

Problem z grabem - liście są silnie pomarszczone i zwijają się. Tak wygląda tylko jedno miejsce w ok. 20 metrowym zywopłocie.
Czy to szkodnik czy choroba? Czym to opryskać?

Obrazek Obrazek Obrazek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Problem z grabem i z rododendronem

Post »

To chyba przymrozek załatwił pączki graba, efektem są takie liście, nic nie rób, natura sobie z tym poradzi, ale może ktoś jeszcze się wypowie.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Problem z grabem i z rododendronem

Post »

O ile odnośnie RH przemarznięcie jest bardzo prawdopodobną przyczyną, o tyle jeśli chodzi o grab - to takie zniekształcone liście widać tylko w jednym miejscu - na przestrzeni ok. 20 metrów żywopłotu. Gdyby to było od przemarznięcie - to było by ich więcej.
Tak mi się przynajmniej wydaje :cry:
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Problem z grabem i z rododendronem

Post »

Miałam właśnie zadać pytanie o dokładnie ten sam problem :!:
Tylko na jednym grabie w żywopłocie są takie liście i nie wiem co to może być.
Mój ogród.
Pauzalka
Andrzejbaran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2023, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z grabem i z rododendronem

Post »

Mam identyczny problem,pozwijane liście na jednym krzaku,reszta żywopłotu z grabu idealna,jak zakończyła się historia z twoim grabem?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”