Bez czarny- choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Chciałam zebrać kwiaty z czarnego bzu aby wykorzystać je teraz i potem (ususzone) jako środek ochrony roślin.
Cała roślina pokryta była mszycami.Niemal szczelnie.
Zgubiłam się w tym mszycowym roku.
Czy kwiaty z takiego krzewu można wykorzystać ?

Obrazek
baranekpb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2013, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Witam

Tym postem inauguruję działalność na forum :)

Problem u mnie pojawia się co roku na bzie czarnym - zarówno na gatunku jak i odmianach (Aurea oraz Black Lace): na początku lipca liście na pojedynczych pędach zaczynają słabnąć, blednąć, z czasem czernieć, zasychać i opadać. Po około miesiącu całe gałęzie zamierają i wysychają. Co roku ginie tak od 30 do 50 % pędów. Po ich wycięciu na następny rok rośliny się odradzają wypuszczając nowe pędy, jednakże od kilku lat nie mogą urosnąć do pokaźniejszych rozmiarów.

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z czymś takim?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choruje bez czarny

Post »

Wygląda na to, że musisz możliwie najdokładniej opisać warunki u Ciebie panujące. Natomiast samo zjawisko podeprzeć zdjęciami dobrej jakości...

P.S. Srebrzystość liści by pasowała (ale wtedy musiały by się pokazywać owocniki)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choruje bez czarny

Post »

Otóż to opis co jak i gdzie w czym rośnie itp itd oraz zdjęcia.
Bo na opis to wróżenie w fusów.Być może nie pasuje mu ziemia, w lipcu idą wysokie temperatury i klapieje , bo grunt nie trzyma wilgoci.Ale to tylko tak z tego co napisałeś,pełna diagnoza zdjecie z opisem
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choruje bez czarny

Post »

Ten bordowolistny czarny bez lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i przewiewne.Tam wydaje się być cienisto i zbyt wilgotno.Wygląda to na grzyb, który pewnie jest też w podłożu.Chyba tylko przesadzenie by go uratowało, chociaż większe bzy czarne przesadzania nie lubią :roll: Ja bym jednak zaryzykowała i przesadziła bardzo wczesną wiosną, bo ogólnie to on ładnie wygląda na jakimś jasnym tle np. budynku, ogrodzenia, a nie w kącie, gęstwinie ciemnych krzewów.Może tak nie jest, ale patrząc na zdjęcie mam takie wrażenie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choruje bez czarny

Post »

W sumie mam takie samo zdanie.Za mokro .I zaczyna się problem.Ewentualne przesadzenie około marca / oczywiście zależne jest to od kalendarza jaka będzie pogoda.Należy pamiętać jedno, że bzy wcześnie ruszają z wegetacją.
Wszystkie przebarwiające się rośliny na słońce / mogą stać w drobnym zacienieniu z uwagi na ryzyko poparzenia przez słońce, czerwonolistne mniej /żółtolistne częsciej ulegają poparzeniu to tak z moich obserwacji.
Mam śliwę wiśniową piach, przepuszczalna gleba, słońce 100% plamki są od poparzeń ale na nic nie choruje co jego brata w nieodpowiednim miejscu woda zabiła.Zgniły korzenie.I łapał choroby.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
baranekpb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 lip 2013, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choruje bez czarny

Post »

hmmm... powinienem był najpierw rzeczywiście opisać stanowisko: gleba piaszczysta, ściółka z kory sosnowej, bardzo sucho, wystawa południowa i przewiew.. narożnik rabaty: po jednej stronie sąsiedztwo 50letniego jałowca, po drugiej stronie 40letnie lilaki drobnolistne..

inne bzy u mnie w różnych warunkach, i słońce i cień, ta sama gleba tylko bez ściółkowania i w zasadzie co roku te same objawy. podobne objawy też występują na ajlancie - bożodrzewie gruczołowatym, jednakże w mniejszej skali

podaję zdjęcia zgodne z regulaminem:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
rastafe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2011, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choruje bez czarny

Post »

Bez czarny ma duże potrzeby nawozowe:
azot (w dwóch terminach wczesną wiosna i w połowie lipca)
do tego fosfor i potas
można jeszcze obłożyć żyzną ziemią o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego, ale trzeba uważać na korzenie - które po uszkodzeniu łatwo gniją
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Choruje bez czarny

Post »

Witam Jak tam wsze bzy po majowych przymrozkach, czy ucierpiały młode przyrosty?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
martinina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2020, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

To mój pierwszy post na forum i od razu pytanie:

Co roku mój czarny bez atakuje mszyca, pryskam ją ? ale ostatnio znajomy działkowiec zasugerował mi, że co to za ekologiczna uprawa, skoro korzystam z chemii. Moje pytanie brzmi:

Czy można pozbyć się mszycy bez chemii (jeśli tak, to jak?)
Czy opryski można przeprowadzać wcześniej ? zanim pojawi się mszyca? (czy wówczas będą skuteczne i zapobiegną)

Wykorzystuję bez pro-zdrowotnie (na stawy), dlatego też ? bardzo mi zależy, aby wszystko odbywało się możliwie pro-ekologicznie. Do tej pory sądziłam, że to po prostu konieczność.

Pozdrawiam
Dostaję dużo pytań odnośnie przepisu z czarnego bzu na stawy: tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz!
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Spróbuj go zasilać i podlać, może wówczas sam będzie mógł zwalczyć mszyce.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Oczywiście można opryskać mospilanem czy jakąś inną ciężką artylerią, która krąży w roślinie dwa tygodnie i czekać aż pojawią się mszyce by je dopaść przez żołądek i utłuc- to oczywiście nonsens. Można zastosować inny preparat- kontaktowy o krótkim okresie działania właśnie wtedy gdy one się pojawią. Są takie środki, pytaj na działach ogrodniczych.
Są też ekologiczne sposoby na mszyce i na tym forum jest gdzieś taki wątek, W tej samej sekcji - " w kolorze zielonym", trochę wyżej - poszperaj.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bez czarny- choroby,szkodniki

Post »

Można zastosować oprysk olejem na przedwiośniu. Można zastosować opaski lepowe na pień.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”