Owocówka śliwkóweczka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
madzikm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 maja 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa

Post »

Pomidek pisze:Na stronie piorin jest już aktywny komunikat na owocówkę śliwóweczkę.
Mam rozumieć, że to owocówka śliwkóweczka tak? Dzięki za informację. Chciałam tylko wiedzieć co to jest, żeby wiedzieć czym to zwalczać. Resztę doczytam.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 615
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Robaczywa śliwa

Post »

Podczas kwitnienia Owocnica Żółtoroga składa jaja a po 2-4 tygodniach po przekwitnięciu opadają owoce z robakami .
Jak nie popryskałem na Owocnica Żółtoroga to na drzewie miałem od 0 do kilku owoców a jak pryskam to po owoce idę z wiadrami .
Aby drzewo owocowało to pod koniec kwitnienia jak opadnie ok. 80% płatków trzeba opryskać na Owocnicę np. Mospilanem 20 sp
Inną sprawą jest oprysk na owocówkę nieraz w owocach jest 5 ? 15 % robaków w owocach a nieraz 100% śliwki z robakami .
Na owocówkę pierwszy oprysk wykonujemy w 1 lub 2 połowie czerwca a 2 między 15 lipca a ok 5 sierpnia ale aby zabieg był skuteczny albo zakładamy pułapki feromonowe ( opryskujemy wtedy jak widzimy że dużo się złapało ) lub sprawdzamy komunikaty piorn https://piorin.gov.pl/sygn/start.php
:wink:
madzikm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 maja 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa

Post »

Bardzo dziękuję za tak cenną dla mnie informację. W ubiegłym roku miałam dokładnie 1 śliwkę, bo mi to badziewie zeżarło wszystkie. W internecie znalazłam tylko jedno zdjęcie imago tego paskudztwa i nie mogłam ustalić co to takiego. Ponieważ zauważyłam robale już teraz, nie zastanawiając się długo zrobiłam oprysk już teraz Mospilanem 20 SP i Karate Zeon (bo nie wiedziałam co na to podziała). Wczoraj oglądałam moją śliweczkę. Troszkę zalążków jest już zaatakowanych ale odsetek jest niewielki jakieś 10 - 15%. Natomiast oprysk zadziałał na dorosłe owady. Po zastosowaniu oprysku nie widziałam ani jednego. Na wszelki wypadek opryskałam także inne drzewka owocowe w tym renklodę i mirabelkę. Myślę, że będzie potrzebny także drugi oprysk ale to sprawdzę zgodnie z Pana radą i zakupię pułapki feromonowe.
Jeszcze raz bardzo dziękuję, jestem wdzięczna za pomoc.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 615
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Robaczywa śliwa

Post »

Jak kupimy pułapki feromonowe na Owocówkę śliwkóweczkę i złapie się kilka motyli wtedy opryskujemy np. mospilanem a przy okazji usuwamy mszyce . Jeśli nie kupimy pułapek to sprawdzamy komunikat piorn https://piorin.gov.pl/sygn/start.php i wtedy opryskujemy .
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Robaczywa śliwa

Post »

Mam pytanie związane z pryskaniem śliw.Według sygnalizacji PIORIN trzeba pryskać w Lublinie.Ja mieszkam koło Łęcznej a tu sygnalizacji nie ma.W sumie nie wiem dlaczego bo w końcu Lublin jest niedaleko i teraz sama nie wiem,czy pryskać czy czekać. :(
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Co się stało ze stroną Piorin? Nie ma już tam mapy z sygnalizacją tylko jakieś głupoty ;:223 Nie wiem kiedy drugą owocówkę pryskać.
Wars
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 23 kwie 2014, o 03:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Wobec powyższego, wyłączony został Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów (dotychczas dostępny pod adresem: https://piorin.gov.pl/sygn/start.php ).
źródło: http://piorin.gov.pl/platforma-sygnalizacji/
jagusia111

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Alembik nie ma czego żałować te komunikaty w ostatnich kilku latach miały niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Stare książki sadownicze mówią że wylęg pierwszego pokolenia owocówki następuje w okresie zakwitania białej akacji. Zabieg należy powtórzyć po 10 - 14 dniach, w zależności od przebiegu pogody.
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Czy stosował ktoś może pułapki feromonowe w celu ograniczenia szkodnika, a nie tylko monitorowania liczebności? Mam mały sad i zastanawiam się, czy nie spróbować tej metody. W internecie można wyczytać, że to działa. Ale jak wiadomo, klawiatura przyjmie wszystko.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Też tak kombinowałam z nasionnicą trześniówką. Kilka much się przylepiło a porozwieszałam kilka tablic na czereśni i wiśni. Niestety , robactwa w owocach było sporo, zwłaszcza na wierzchołkach. :wink: Wtedy na działce miałam jedną potężną czereśnię i dwie wiśnie.
Pozdrawiam! Gienia.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Jak skutecznie skorzystać z tej pułapki wywiesiłem wczoraj i dzisiaj mam 9 motyli (a wczoraj wieczorem pryskałem Mospilan 20-chodziło o mszyce)

Jakim cudem o tej porze tyle motyli? Na stronie piorin czytałem coś o 20 szt w pułapce na dzień chyba i wtedy żeby pryskać
Czy cały lot z powodu braku wiosny i zimna opóźnił się? Czy może one (motyle) są cały czas a liczy się oprysk tylko w lipcu?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Teraz lata I-sze pokolenie (wiosenne) owocówki śliwkóweczki od maja do połowy lipca. Od dwóch do trzech dni po wylocie samice składają jaja. Po około 10-ciu dniach wylęgają się gąsieniczki,. Po około 3 tygodniach uszkodzone owoce opadają na ziemię. Część tego robactwa zapada w "sen zimowy" a część zaczyna loty w II połowie lipca aż do września jako II pokolenie. Jednym słowem ciągle coś lata.
Ale to drugie pokolenie jest najliczniejsze bo samice składają o wiele więcej jaj niż na wiosnę, I to one robią najwięcej szkód. Potem budują oprzęd i zimują.
Keerf, nie zwracaj uwagi na próg zagrożenia, tym to niech się martwią sadownicy. Tak czy siak wywieszam pułapki. Latają? Latają , więc pryskam. W tej chwili w pułapkach jest pełno motyli. W niedzielę wieczorkiem opryskaliśmy mospilan + score.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Robaczywa śliwa -owocówka śliwkóweczka

Post »

Dokładnie, zgadzam się z gienią1230. Latają trzeba pryskać. Progi zagrożenia ustalane są dla sadów produkcyjnych, a to jednak inna specyfika niż jedno drzewko w ogródku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”