Pigwowiec - wymagania,pielęgnacja,cięcie,przesadzanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pigwowiec - przenosiny

Post »

Te przycinanie o 2/3 to bardziej stosowane do drzewek owocowych po posadzeniu.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - przenosiny

Post »

Co myślicie o odmianie Pigwowca Nicoline?
Jest samopylny?
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Witajcie,
załóżmy że posadzę pigwowiec. Porośnie tak sobie parę lat, ale powiedzmy, że będę musiał z pewnych przyczyn podnieść teren (dosypać parę wywrotek ziemi). Czy można pigwowiec wówczas przysypać ziemię od dołu tak ok 20cm? Nie chciałbym by teren był podniesiony a pigwowiec stał niejako w dole. A jakby go przysypać te 20cm zmiemią to już by takiego efektu nie było. Można tak czy to raczej mu zaszkodzi?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Mam dużo pigwowca i z doświadczenia wiem że mu to nie zaszkodzi. Nawet wykarczowanie kilkuletniego krzewu przysparza problemu.

Jest to bardzo żywotna roślina i nic jej nie zaszkodzi przysypanie ziemią spowoduje tylko rozrośnięcie systemu korzeniowego co w praktyce wzmocni roślinę.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

aha, czyli nawet jakby pod ziemią znalazły sie miejsca, gdzie kiedyś rosły kwiaty (choć nie wiem czy 20cm nad ziemią pigwowiec wypuszcza już kwiaty) to nadal będzie ok? No to super.

A skoro mam już na linii specjaliste od pigwowca to mam jeszcze pytanie:
czy posadzenie obok siebie rożnych gatunków pigwowca japonskiego nie zaszkodzi owocom? Np. miałbym pigwowca z różowymi kwiatami, pigwowca z białymi kwiatami i czy to nie wpłynie źle na owoce? Ze sie pomieszają i już bedą niedobre?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Możliwe że będą lepiej owocowały.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

aha :)

Zamierzam posadzić pigwowce z sadzonek. Pewna osoba mówiła mi, że jak się je posadzi blisko siebie np po 5, to te 5 sadzonek połączy się korzeniami i utworzy jeden krzak.
Czy to prawda?
Jeśli to prawda to jest sens coś takiego robić? Nie lepiej posadzić te 5 sadzonek w odstępie metra każda i tym sposobem mieć 5 krzaków?
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

treborx - jeśli tak zrobisz będziesz miał po prostu masę odrostów korzeniowych, a na pewno nic złego pigwowcowi nie przydarzy się. Można posadzić w sposób jaki podała ta pani, sens jest w tym, że szybciej będziesz miał gęstego krzaczora.
Jeśli Ci na tym nie zależy, masz czas to sadź osobno, jeśli ma to bć forma żywopłotowa to wolnorosnący, cięcia kosmetyczne, sadź co 50cm, w innym przypadku rób jak uważasz.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

aha.
A powiedzcie mi jeszcze proszę, czy ta forma żywopłotowa owocuje gorzej? Bo jak żywopłot to rozumiem, że krzaki będą na siebie nachodzić, będą niejako ze sobą konkurować a przez to słabiej owocować?

A i jeszcze jedno. Jak bardzo wszerz pigwowiec japoński się rozrasta? Bo chciałbym go posadzić przy płocie i zastanawiam się ile od siatki go odsunąć
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Póki będziesz ciął póty będzie mniej owoców, normalne sprawa w każdym przypadku. Jak zostawisz to owoców będzie multum i żadne nachodzenie się gałęzi nie będzie przeszkadzać. Posadź te 50cm od płotu, będziesz miał spokój.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Dziękuję bardzo wszystkim za wypowiedzi. Po świętach sadzę :)

edit: a jeszcze ostatnie pytanko: Gdy będzie to np. żywopłot, to da się dobrać do wszystkich owoców? Bo gałęzie będą nachodzić na siebie, zrobi się gęsto. Da się później dostać wgłąb żywopłotu do owoców?
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Może być ciężko bo nie zbyt da się strącić, a na dodatek kolce.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec - dosypanie ziemi

Post »

Dać to się da, ale od razu mówię, przyjemne to to nie będzie. Owoc łatwo nie odchodzi, trzeba go oderwać/ukręcić czy jak kto woli, do tego te gąszcze i przede wszystkim to, o czym wspomniała eleanor, kolce. Jest ich od zatrzęsienia, sztywne i wredne, kłują jak szalone, więc grube odzienie nieodzowne, szczególnie rękawice.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”