Leszczyna - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Dziękuje Klakier za odpowiedź. Mam około 20 krzaczków leszczyn wielkoowocowych i 10 takich zwykłych więc mysle że z zapylaniem nie bedzie problemu. Juz pojawiły sie zawiązki więc czekam na orzeszki :)
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zawiązki to już małe orzeszki,więc z zapyleniem nie było problemu,nastąpiło ono dużo wcześniej, gdy leszczyna miała żółte kotki(kwiaty męskie).U mnie, w tym roku przypadło to na przełom lutego i marca.Leszczyna ma więc orzeszki,ale żeby nie były robaczywe musisz w tych dniach wykonać oprysk przeciwko Słonkowcowi (słonikowi) orzechowcowemu preparatem Calypso 480 SC.Dodam tylko jeszcze ,że leszczyna wielkoowocowa 'Syrena' jest uszlachetnionym typem leszczyny dzikiej czerwonolistnej ( Corylus Avellana atropurpurea ) i zachowała dużo jej pozytywnych cech między innymi zdolność do dobrego zapylania innych odmian wielkoowocowych.

Pozdrawiam klakier.
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

dziękuję Klakier za podpowiedzi i udam sie do ogrodniczego po ten oprysk. Pryskac tylko te, na których są orzeszki czy zapobiegawczo wszystkie ? A ten oprysk działa tez na takie male zielone gąsieniczki bo widziałem na jednej leszczynce taka jak wcinała listki?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Opryskaj wszystkie krzewy, ponieważ słonkowce wychodzące o tej porze z gleby przed złożeniem jaj żerują przez pewien czas na młodych liściach leszczyny.Opryskiem zlikwidujesz też mszyce oraz gąsienice zwójki różóweczki,piędzika przedzimka oraz inne szkodniki wielożerne atakujące w tym okresie leszczynę.

Pozdrawiam klakier.
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Dziekuje Klakier :) jestem pod wrazeniem Twojej wiedzy. W wiekszosci na forach piszą, aby prowadzić leszczyny w formie drzewka, ja chcialbym, żeby moje rosly tak naturalnie(rozkrzewione), aby zasłonic działke od drogi. Czy trzeba je jakos przycinac czy niech na razie rosną jak im sie podoba ? Czy to moze zły pomysł i gdy bedzie na to pora zacząć prowadzic je jak drzewko?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Decyzję w jakiej formie prowadzić leszczynę należy podjąć najpóźniej 3- 4 lata po posadzeniu(na razie niech budują silny system korzeniowy),im dłużej będziemy z tym zwlekać tym trudniej będzie nam zapanować nad rośliną bez stosowania radykalnego cięcia.Nastawiasz się na orzechy,to tylko forma jednopienna tzw.drzewko lub krzew z dwoma lub trzema konarami.Forma naturalna to tylko produkcja drewna,choć nie twierdzę, że nie będzie owocować wcale,ale nie pojesz zbyt wiele.Wiedza jak to wiedza,coś tam wiem,posiadam książkę H.Zdyba ''Leszczyna'' na temat uprawy tej rośliny.Polecam jej zakup także Tobie.Poza tym to druga ulubiona przeze mnie roślina po kaktusach.

Pozdrawiam klakier.
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Wielkie dzięki. Na razie niech rosną a później zobaczymy. A gnojówka z pokrzywy czy z odchodów króliczych jest dobra pod leszczyny? Oczywiscie taka rozrobiona 1:10 :). Podlane byly taką gnojówka od krolików na wiosne i ładnie rosną to moze jeszcze z raz by je podkarmic czyms? A moze jakies inne nawozy polecasz czy juz za pozno na takie nawozy bo maja duzo azotu?
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Koniec maja jest ostatnim terminem do zastosowania nawozów azotowych w uprawie leszczyny,więc nic nie stoi na przeszkodzie by zabieg powtórzyć raz jeszcze,tym bardziej że krzewy zareagowały pozytywnie na takie nawożenie.Nie wiem co zastosowałeś przed sadzeniem,jaką masz glebę jej pH,ale możesz jeszcze teraz zastosować nawożenie magnezem-siarczan magnezu,jesienią potas-siarczan potasu oraz fosfor-superfosfat najlepiej z borem bo leszczyna pozytywnie reaguje na ten mikroelement.Choć ja osobiście dostarczam rośliną bor wraz z cynkiem dolistnie jesienią po zbiorze orzechów.

Pozdrawiam klakier.
Jarek1996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2016, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Dziekuje Klakier za wszystkie odpowiedzi. Na pewno zastosuje się do Twoich porad :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Coś się dzieje z moim Cosfordem. Czyżby słońce za bardzo grzało?

Obrazek
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Zaschnięte brzegi liści tak jak na zdjęciu wskazują niedobór potasu. Oprysk siarczanem potasu byłby wskazany.
A jeszcze lepiej zastosować kilka oprysków i podlanie nawozem typu "Florovit - uniwersalny jesienny", ma mało azotu, dużo potasu, fosforu i inne np. bor. Uzupełni to niedobory pierwiastków i wzmocni roślinę przed zimą. Na wiosnę wystartuje bez żadnych obciążeń.
Czy liście innych roślin nie wykazują niedoborów?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

Obok rośnie olbrzym z Halle i on jest w lepszym stanie. Ale spróbuję użyć nawozów jak wyżej.
antinet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 sie 2013, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Leszczyna - uprawa

Post »

A na mszyce jeszcze robić opryski na jesień?
Jaki najlepszy preparat?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”