Szkło wodne

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Szkło wodne

Post »

kamczat pisze: Szkło wodne stosować można chyba tylko w okresie bezlistnym lub na pękające pąki. Jego działanie ma chyba polegać na blokowaniu dostępu powietrza grzybom i szkodnikom. W trakcie wegetacji raczej nie odważyłbym się go zastosować.
To znaczy boisz się że od jedno procentowego roztworu liście mogą się zaparzyć/udusić?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szkło wodne

Post »

mirzan pisze:Jeżeli szkło wodne ma być użyte jako środek zwalczajacy choroby,to różnica wielka.
A jeśli jako lepiszcze,to niewielka.Chodzi mi o to,aby użyć samo szkło wodne,i w tym kierunku
robię próby.Jak się uda,dobrze,jak sie nie uda,zastosuję płyn do naczyń,bo na ogół jest pod ręką.
Nie pamiętam,jaka roślina najwcześniej dostaje mączniaka,aby na niej zrobić próby,zanim trzeba
będzie pryskać winorośl.
mirzan a jakiego szkła używasz, typowego sodowego? Bo ja tez sobie chciałam potestować w tym roku na melonach i pomidorach, tylko się zastanawiam czy nie spróbować z innym, skoro to i tak będzie niskoprocentowy roztwór to różnica w kosztach nie taka wielka.
kamczat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne

Post »

mr25ur pisze:
kamczat pisze: Szkło wodne stosować można chyba tylko w okresie bezlistnym lub na pękające pąki. Jego działanie ma chyba polegać na blokowaniu dostępu powietrza grzybom i szkodnikom. W trakcie wegetacji raczej nie odważyłbym się go zastosować.
To znaczy boisz się że od jedno procentowego roztworu liście mogą się zaparzyć/udusić?
Od pewnego przedstawiciela handlowego dowiedziałem się, że w sadownictwie zaleca się około 40 l szkła wodnego na hektar w 1000l wody czyli 4%. Stosować tylko w okresie bezlistnym lub tuż przed pękaniem pąków. Działa mechanicznie poprzez uduszenie. Kwiat opryskany szkłem wodnym z pewnością nie wyda owocu
DarekRz

Re: Szkło wodne

Post »

4% to z pewnością w okresie bezlistnym. Jednak 0,4% (czyli jak Aqua Vitrin K) stosuje się do 2x przed kwitnieniem, oraz po kwitnieniu a nawet w fazie dojrzewania owoców. Dla zwiększenia skuteczności ochrony stosuje się także w mieszance z preparatem HF-Mycol (olejek anyżowy). Cały czas oczywiście mowa o szkle wodnym jako fungicydzie ochronnym - profilaktycznym.
Jakby poszukiwać substancji podobnych do adiuwantów krzemoorganicznych typu składnik B z Ranmana 400 SC Twin Pack, Slippa lub Silwet Gold to dużo bliżej do nich olejowi silikonowemu niż szkłu wodnemu (co oczywiscie nie znaczy, żeby pryskać olejem silikonowym rośliny :wink: ).
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Szkło wodne

Post »

W moim ogrodowym kajeciku mam zapisane tak:
Jako fungicyd:
w okresie bezlistnym- roztwór 2% (20ml szkła wodnego na 1l wody)
w czasie wegetacji- roztwór 0,5-1% (5-10ml szła na 1l wody)
Jako owicyd (do niszczenia jaj szkodników):
wczesną wiosną (okres bezlistny, gdy tylko ustaną mrozy)
roztwór 5% (50ml szkła wodnego na 1l wody).

Co do stosowania z innymi fungicydami, zależy z jakimi. Jeśli są to związki które reagują z krzemianami, alkaliami lub ulegają reakcjom (np. rozkładowi) pod wpływem alkaliów to na pewno lepiej ich nie stosować razem (tzn. zrobić można wszystko tylko, że te fungicydy mogą nie działać). Np. mieszając związki zawierające miedź (np. siarczan miedzi, tlenochlorek) po dodaniu do szkła wodnego po prostu wytrącą się w postaci krzemianu miedzi i w tej formie nie zadziałają tak jak powinny.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Szkło wodne

Post »

DarekRz pisze:4% to z pewnością w okresie bezlistnym.
Jest dla mnie raczej oczywiste, że szkło wodne może znaleźć zastosowanie w ochronie winorośli jak preparat typowo profilaktyczny, przed infekcjami grzybowymi. Najprościej ujmując polega to na wytworzeniu na powierzchniach części roślin (szczególnie na liściach) warstwy ochronnej utrudniającej infekcję. O ile rozumiem sens stosowania takiej profilaktyki w okresach bezpośrednio poprzedzających wystąpienie infekcji, czyli w okresie optymalnych temperatur i wilgotności dla rozwoju grzybów, to nie bardzo wiem jaką rolę ma spełniać stosowanie szkła na winorośli, w okresie przed pękaniem pąków? Czy może chodzi tu o odcięcie dostepu tlenu do zimujących form grzyba? Czy może jeszcze o coś innego?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne

Post »

loeb pisze: mirzan a jakiego szkła używasz, typowego sodowego? Bo ja też sobie chciałam potestować w tym roku na melonach i pomidorach, tylko się zastanawiam czy nie spróbować z innym, skoro to i tak będzie niskoprocentowy roztwór to różnica w kosztach nie taka wielka.
Używam sodowego takie miałem w piwnicy.Poza tym testy na wytrzymałosć procentową można robić na chwastach.Mam wrażenie,że działanie polega na silnej alkalizacji powierzchni rośliny,
bo z 1procentowego roztworu błonka może być niewielka.Nie mierzyłem,tak przypuszczam.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Szkło wodne

Post »

Wydaje mi się że w większym stężeniu chodzi o stworzenie mocnej bariery ochronnej, która chroni roślinę przed infekcjami. Natomiast w trakcie wzrostu już w okresie wegetacji, stosowanie szkła wodnego, polega raczej na fizycznym niszczeniu drobnych owadów i grzybów przez ich uduszenie. Szczelnie je obkleja i odcina dostęp powietrza.
A jeśli chodzi o taki typ działania, to ja proponuję zapoznać się z preparatem o nazwie Agricolle:
http://www.agricolle.pl/
Sposób działania:
http://www.agricolle.pl/index.php?go=info&id=21
Można go łączyć z pestycydami:
http://www.agricolle.pl/index.php?go=info&id=27
Jest też produkowany przez Target:
http://www.target.com.pl/produkty/targe ... y,374.html
http://www.target.com.pl/produkty/targe ... t,386.html
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Szkło wodne

Post »

Rozwinę wątpliwość, którą podałem w poprzednim poście na przykładzie mączniaka prawdziwego winorośli. Mączniak prawdziwy winorośli może przezimować jako grzybnia wewnątrz pąków winorośli, oraz w postaci owocników na powierzchni porażonych organów. Stwierdzono, że pierwszy sposób zimowania jest głównym źródłem wszystkich infekcji pierwotnych MP. Grzybnia wnika do wnętrza pąków wkrótce po ich zawiązaniu we wczesnym okresie wegetacyji i pozostaje w nich w fazie uśpionej aż do następnego sezonu. Wydostaje się z paków wkrótce po ich pękaniu i dopiero wtedy zaczyna się rozwijać. Wniosek z tego jest taki, że jakiekolwiek oddziaływanie wody szklanej na grzybnię przed pękaniem paków jest niemożliwe (chyba że się mylę). Natomiast w momencie pękania pąków jakakolwiek powłoka ochronna (gdyby nawet była z tej wody szklanej) i tak jest przez samą roślinę rozrywana, a zarodniki mają drogę wolną.
Mączniak rzekomy zimuje natomiast w postaci zarodników głównie poza krzewem, w opadłych liściach, częściach porażonych gron, na ziemi.
Dlatego napisałem wcześniej..
kapitan pisze: O ile rozumiem sens stosowania takiej profilaktyki w okresach bezpośrednio poprzedzających wystąpienie infekcji, czyli w okresie optymalnych temperatur i wilgotności dla rozwoju grzybów, to nie bardzo wiem jaką rolę ma spełniać stosowanie szkła na winorośli, w okresie przed pękaniem pąków?
Czy jest sens pryskać winorośl wodą szklana ( przynajmniej przeciwko mączniakom) w okresie przed pękaniem pąków? To, że taki oprysk jest skuteczny u drzew owocowych, wcale nie musi oznaczać, że i u winorośli. Tak myślę, że istotny wpływ na skuteczność ma sposób zimowania na roślinach grzybni, owocników i innego paskudztwa.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne

Post »

Czy miałeś w ub roku mączniaka na winorośli? U mnie w Lubinie nie było,ku wielkiemu zaskoczeniu.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Szkło wodne

Post »

mirzan pisze:Czy miałeś w ub roku mączniaka na winorośli? U mnie w Lubinie nie było,ku wielkiemu zaskoczeniu.
Jakiego? Prawdziwy atakował, rzekomy niewiele. Ale są zawsze. Stosowałem ochronę.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne

Post »

Nie miałem chorób na winorośli,nie zauważyłem żadnych.Dopiero jak osy pocięły Agata,to owoce
uszkodzone gniły.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Szkło wodne

Post »

mirzan pisze:Nie miałem chorób na winorośli,nie zauważyłem żadnych.Dopiero jak osy pocięły Agata,to owoce
uszkodzone gniły.
Rozumiem, że nie stosowałeś ochrony i nie było mączniaków? Jakie odmiany, poza Agatem uprawiasz?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”