Wysiew orzecha laskowego

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Wysiew orzecha laskowego

Post »

Czy z orzechów laskowych, takich kupowanych na wagę w sklepach do spożycia można posadzić nasiono i czy jest szansa że wyrośnie z tego owocujące drzewo?
Pewnie lepiej kupić młode drzewko jak w większości, ale tak mnie to ciekawi... :)
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

Nasze rudaski co roku "produkują " sadzonki orzechów ( nie tylko laskowych ) zbieram je i wsadzam w jednym miejscu ( szczególnie te czerwonolistne) ale czy coś z nich będzie :uszy Najlepiej kupić sadzonkę, szybciej zaowocuje,z tych orzechów kupionych w sklepie niekoniecznie może coś wyrosnąć. Ale zawsze możesz popróbować :wit .
Pozdrawiam! Róża
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

No właśnie. Stawiam na czysty eksperyment. Nie zależy mi na produkcji i sprzedaży. Zanim spróbuje wychodować sadzonkę takiego orzecha jednak chcę spytaćo jakąś poradę.
Wsadzić takiego orzecha, czy tam parę sztuk do ziemi i podlewać?? Przecież to spleśnieje... Jakie są metody jakieś sprawdzone...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

Oj często orzechy są z magazynów i zwrotność nasion raczej kiepska. Najlepiej wysiewać zaraz po zbiorze.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7441
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

Na naszej działce każdego roku wschodzą orzechy i laskowe i włoskie. Ptaki je gubią, laskowe wyrzucam a niektóre włoskie przesadzam do doniczki, zawsze się znajdzie chętny na taką siewkę, mimo, że na owocowanie trzeba dłuuuugo czekać.
Leszczynę najlepiej kupić, sadzonka uzyskana z odkładów szybko wchodzi w owocowanie.
Pozdrawiam! Gienia.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

Siewki z owoców jako takie tak,ale raczej na ,,zalesianie'' ogromnych połaci ziemi zagęszczając wolną przestrzeń tak robi sporo osób.W ubiegłym roku poznałem sporo takich ludzi sadzą to nie ze względu na owoce.Z innego względu -lubią drzewa czy to leszczyny tutaj wspomniane czy też inne nieowocowe(niejadalne dla człowieka gatunki)w ten sposób można tanim kosztem uzbrajając się w cierpliwość osiągnąć bardzo dobre rezultaty w tworzeni naturalnych skupisk zieleni z rodzimymi (no i nie tylko ale w przeważającej części)drzewostanami.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

O i właśnie, moim celem jest posiać takie drzewka za ogrodzeniem, żeby przysłonić pewien widok, który mam z jednej strony działki, przy okazji jednak pomyślałem że orzechy można by czasem z tych drzew czasem pozbierać. Kupowanie sadzonki jednak to wydatek, a skoro mają być poza ogrodzeniem, to gwarancji że ktoś je nie zniszczy nie ma.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

Marek ciekawy to pomysł sadzenie leszczyny z orzecha .Ale jest też druga strona medalu.Czasem w szkółkach można po niewielkich cenach dostać ładne i duże sadzonki leszczyny.Takie szkraby posadzone z orzecha to maleństwa i długo trzeba czekać .......
Są rożnego rodzaju wyprzedaże materiału a jak nie to trzeba kupować u jednego przedstawiciela to i rabat da i można przegrzebać i wybrać co lepsze zanim się inni zlecą się znaczy po przywiezieniu towaru Ty jesteś pierwszy po Bogu :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Sianie orzechu laskowego

Post »

No i mamy problem!!!


Nasiona siejemy, sadzonki sadzimy!!!


Miło by było, gdyby na forum ogrodniczym takie sprawy rozróżniano przy pisaniu porad ;:180
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie orzecha laskowego

Post »

Hehe, racja jak nic ;) Piszę o sianiu, bo wyraźnie piszę "z orzecha", a pomocne słowa niby padają, ale "ciekawy to pomysł sadzenie leszczyny z orzecha" :) :) z tego co widzę jednak większość po prostu stawia na rezultaty z myślą o owocach i dlatego piszą sadź a nie siej. Mi nie o to chodziło. Chciałem tylko zaeksperymentować i wychodować drzewka na dziko za ogrodzeniem bez względu na owocność drzewa.
Tak czy inaczej oczywiście dziękuję za rade. Jak będę chciał mieć drzewko z orzechami laskowymi do spożycia na pewno kupię sadzonkę. Póki co miałbym satysfakcję jakby z wbitego przeze mnie orzecha gdzieś tam za ogrodzeniem po kilku latach zobaczył pięknie rozrastającą się leszczynę ;)
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Sianie orzecha laskowego

Post »

Czy jeśli wysieję nasion orzecha katalońskiego to siewka powieli cechy rośliny matecznej czy raczej sa małe na to szanse i wyrośnie jakaś dziczka z małymi twardymi owocami?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Sianie orzecha laskowego

Post »

Jako, że 'Kataloński' to odmiana, stawiam na miernej jakości owoce siewki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

A jak to jest w naturze. Czy np taki Kataloński to odmiana występująca gdzieś regionalnie w Hiszpanii roznoszona (rozmnażana) w naturze np przez ptaki czy np jakaś naturalna/lub nie mutacja wyselekcjonowana przez Hiszpanów i rozmnażana tylko przez okłady czy szczepienie.

Jaki mniej więcej procent siewek może powielić cechy odmiany matecznej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”